V troskách Dvojčat byla česká vlajka

  10:35aktualizováno  10:35
Ta česká vlajka je poničená, děravá, otrhaná a chybí jí čtvrtina bílého pruhu. Přesto je malý zázrak, že se vůbec objevila. Pět let po teroristických atentátech na New York ji našli policisté, kteří prohledávají trosky zřícených mrakodrapů.

Vlajku našli policisté v troskách jižní věže Světového obchodního centra. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pět let války proti teroru

Dlouho ležela pod sutinami jižní věže Světového obchodního centra. Nakonec byla převezena do Česka. Co se s vlajkou vlastně stalo? A co má kus syntetické látky společného s nejznámějším teroristickým útokem historie?

"V červnu se nám ozvali specialisté newyorské policie, že při pokračujícím prohledávání sutin z dvojčat našli na jaře i desítky vlajek a že jedna z nich by mohla být i česká," řekl MF DNES Hynek Kmoníček, tehdejší velvyslanec při OSN.

"Na první pohled se zdálo, že vlajku přejel bagr nebo buldozer. Byla poničená a potrhaná, ale v poměrně dobrém stavu," popisuje její stav.

Vlajku o rozměrech 185 x 115 centimetrů mu 30. června předal policista Jerry Maniscalco. Ten společně se svými kolegy našel v sutinách kolem 35 státních vlajek různých zemí. "Vždy, když jsme nějakou našli, byli jsme ohromeni, že vůbec mohla přežít těch několik let," řekl tehdy Maniscalco.

Kde se česká zástava vzala ve Světovém obchodním centru? Kolem sta vlajek různých zemí tam viselo dlouhou dobu ve druhém podlaží haly jižní věže centra. Pohřbil je před pěti lety náraz letadla do mrakodrapu, který se za němého přihlížení celého světa zřítil.

"Stovky, možná tisíce nákladních aut pak postupně odvezly sutiny na skládku Fresh Kill do ve čtvrti Staten Island, kde začala neuvěřitelná práce policejních specialistů, kteří dodnes prohledávají a úplně všechno třídí a vyhodnocují," vysvětluje Kmoníček, jak se vlastně vlajku podařilo najít.

"Je to práce, která nepostrádá emoce. Představte si, že najdeme třeba medvídka, který patřil dceři jedné z obětí, a že se ho skutečně podaří vrátit majiteli. To bývají dojemné chvíle," řekl před časem americkým médiím Jerry Maniscalco.

Přitom po atentátech dostala newyorská speciální policejní jednotka podrobný popis například 15 tisíc různých šperků, které mohly mít oběti i pracující ve Světovém obchodním centru na sobě či na pracovišti.

Dále další desítky tisíc údajů o dokladech, knihách, talismanech, hračkách či nejrůznějších jiných věcech. Například jedna žena byla po třech letech po atentátech identifikována podle spony ve vlasech.

Vlajky však nikdo nepostrádal ani nehledal. Našly se v podstatě náhodou. A některé země, jako třeba Mongolsko, se o ty nalezené nikdy nepřihlásily.

"Mně se však zdálo, že je to silný symbol, který Čechy a Američany spojuje. Navrhl jsem proto, že vlajka by měla viset v české Národní budově v New Yorku, která se opravuje," říká Hynek Kmoníček.

A brzy se tak již skutečně stane. Velvyslanec USA William Cabaniss a ministr zahraničí Alexandr Vondra ji představí veřejnosti. Po malé slavnosti v Černínském paláci ale poputuje zpět do New Yorku.

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz