V pražské zoo uhynulo lední medvídě, máma je pak sežrala

  11:18aktualizováno  15:21
Pražská zoologická zahrada v noci na dnešek přišla o mládě ledního medvěda. Medvídě se narodilo v neděli večer, dnes ráno samice mrtvé mládě sežrala. Potvrdil to mluvčí zoo Vít Kahle. Zoologové se domnívají, že medvědice své mládě zalehla. Přesnou příčinu smrti se ale už nedozví.

Pražská zoo přišla v noci na dnešek o mládě ledního medvěda. Ilustrační foto | foto: Pavel EichleriDNES.cz

Podle hlavního zoologa Pavla Brandla i chovatelky proběhly první hodiny života mláděte tak, jak měly. "Mládě bylo slyšet, ale nebylo vidět, což trvalo zhruba do čtvrté hodiny ranní," sdělil iDNES.cz mluvčí Kahle.

"Pak zvuky utichly, což nevěstilo nic dobrého," řekl s tím, že po šesté hodině odešla matka mláděte, medvědice Bora, z porodnice ven. V tu chvíli bylo velmi pravděpodobné, že mládě je již mrtvé.

"Tuto obavu pak Bora potvrdila tím, co je v těchto případech u samic řady savců přirozené. Mrtvé mládě kolem deváté hodiny pozřela," popsal Kahle smutnou skutečnost. Bora je prý trochu neklidná, často si prohrabuje podestýlku. "Bude pod trvalým dohledem chovatelů," podotkl mluvčí.

Chovatelé sledovali záběry z videa minutu po minutě. Bora měla ve výběhu dvě webové kamery, které ji snímaly. On-line ji mohli pozorovat i návštěvníci webu zoologické zahrady. "Vyšlo najevo, že po čtvrté hodině Bora zřejmě mládě zalehla. Důvody jsou nejasné," uvedl Kahle s tím, že Bora je zkušená matka.

Před pěti lety úspěšně odchovala Albertu, která je dodnes v pražské zoo. "Mohla se i snažit mládě zahřát a tuto péči přehnat. Přesný důvod nezjistíme, není možné uskutečnit pitvu," vysvětlil mluvčí.

Medvědice Bora je 87. ledním medvědem chovaným v pražské zoo. Narodila se 20. listopadu 1986 ve Vídni, do Prahy přišla před 11 lety. Otcem uhynulého mláděte je desetiletý samec Umca z brněnské zoo.

Chov medvědů v zoologických zahradách není podle chovatelů jednoduchý. Samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov se poprvé na světě podařil údajně právě v pražské zoo, a to v roce 1942. Do současnosti bylo v Zoo Praha odchováno šest mláďat.

Medvěd lední

Thalarctos maritimus

Je ze všech medvědů nejvíce masožravý a žije v nejdrsnějších podmínkách. Jeho domovem jsou sněhové pláně kolem severního polárního kruhu v Evropě, Asii i Severní Americe. Nejoblíbenější potravou jsou tuleni. Dovede skvěle plavat, a tak loví i pod vodou. Je to samotář a jen během krátké doby námluv a páření vyhledává samec samici. Péče o mláďata je pak už záležitostí medvědice, která uprostřed polární zimy vyhrabe na chráněném místě hlubokou noru ve sněhu a ponechá jen malý větrací otvor. Jakmile se narodí bezmocná medvíďata (bývají často dvě a jsou velká asi jako morče), zůstává s nimi matka tři měsíce v doupěti. Je tu teplo a mláďata rychle rostou díky tučnému mateřskému mléku. Po celou dobu samice nepřijímá potravu. Na jaře vyjdou mláďata poprvé ven, ale ještě dlouho poté následují matku a učí se lovit.
Zdroj: www.zoopraha.cz

Autoři: ,

Maso vybírejte podle vůně a barvy, radil řezník Kšána ml.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz