V Iráku rabovaly organizované gangy, tvrdí USA

  13:02aktualizováno  13:02
Za rabováním iráckých památek stojí podle USA organizované gangy. Na zvláštní konferenci policistů a historiků ve francouzském Lyonu americký ministr spravedlnosti John Ashcroft přislíbil jejich dopadení. V pátrání má pomoci databáze Interpolu, která ze ztracených artefaktů udělá "horké zboží".

"Máme silné podezření, že rabování a krádeže památek prováděly organizované kriminální skupiny, které přesně věděly, co hledat," prohlásil ministr spravedlnosti John Ashcroft.

USA čelí kritice, že po pádu Saddáma nedokázala památky ochránit. V Iráku zmizelo na 200 tisíc artefaktů během vlny rabování, která zachvátila zemi po vítězném tažení spojenců proti režimu svrženého prezidenta Saddáma Husajna.

USA chystají rezoluci o památkách 
Washington chystá podle diplomatů při OSN rezoluci, která vyzve země světa, aby potíraly obchod s iráckými památkami a vracely je. Některé hlasy podotýkají, že návrh bude částí obsáhlé rezoluce zahrnující zrušení sankcí proti Bagdádu.

"Kriminálníci, kteří kradli a památky zřejmě vyvezli za irácké hranice, by měli vědět, že spravedlnosti neutečou," tvrdí Ashcroft, který na konferenci v Lyonu během dvoudenní návštěvy Francie vyhlásil lupičům z Iráku válku.

"Společně s kolegy z Interpolu je nepřestaneme hledat, dokud se artefakty nevrátí tam, kam patří - do veřejných muzeí a knihoven v Iráku," podotkl ministr, který zdůraznil význam země jako "kolébky lidstva".

HAAG A UNESCO

Krádeže a vývoz iráckých památek spadají pod Haagskou konvenci z roku 1954, která přikazuje během války chránit kulturní bohatství. Ilegálním obchodem s památkami se zabývá i smlouva UNESCO z roku 1970.

Experti zasedli v Lyonu
O tom, jak kulturní bohatství vrátit do Iráku, rokovali experti z celého světa v jihofrancouzském Lyonu. Konference se účastnili zástupci Mezinárodní rady muzeí, organizace UNESCO a další odborníci, kteří koordinují snahy o nalezení alespoň části památek.

Lyonskou konferenci zaštiťuje Interpol. Mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou policejní sbory ze 181 zemí, sestavila speciální tým, který se krádežemi v Iráku zabývá.

Vyšetřovatelé už objeli země v Perském zálivu, aby jednali s místnímí úřady a dali dohromady informace o možných zlodějích a překupnících. Zároveň Interpol vyzval obchodníky se starožitnostmi, aby spolupracovali.

"Jedním z klíčových bodů je rozšíření naší stávající databáze ukradených památek, aby obsahovala i tisíce položek pohřešovaných v Iráku," uvedl v prohlášení ke konferenci Interpol.

SEZNAM INTERPOLU

Databáze Interpolu týkající se uměleckých předmětů dosud zahrnuje na 21 tisíc položek včetně fotografií a popisu (bez iráckých). Policisté z celého světa mohou k seznamu přistupovat pomocí počítačového programu.

Co vlastně zmizelo?
Samotné doplnění databáze není až takový problém, jako zmapovat, co přesně v Iráku zmizelo. Tento úkol padl na bedra právě UNESCO, které spolupracuje s mezinárodními muzei a iráckými památkáři.

"Nemáme kompletní záznamy o všech ukradených věcech. Nevíme tak, z jaké kolekce ten který předmět pochází," přiznal Giovanni Boccardi z Centra světového bohatství UNESCO.

Největší škody po rabování nahlásilo Národní archeologické muzeum v Bagdádu, kde zmizely tisíce předmětů nevyčíslitelné ceny z doby nejstarších civilizací.

"Je to zločin století," tvrdí šéf muzea Donny George.

Jen toto muzeum evidovalo před válkou na sto sedmdesát tisíc artefaktů, zejména ze starobylé Mezopotámie, pokládané za kolébku civilizace. Podle velení americké armády v Kataru se už podařilo nalézt přes sto památek - několik vzácných rukopisů či sedm tisíc let starou vázu.

Pracovníci Iráckého muzea v Bagdádu představili několik artefaktů, které se podařilo nalézt po poválečné vlně rabování v irácké metropoli. Muzeum však stále postrádá několik desítek dalších vzácných historických předmětů. (4. května 2003)

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz