V Galerii Klatovy/Klenová byl výborný ředitel. Možná právě proto musel odejít

  9:24aktualizováno  9:24
Po nedávné kauze Českého muzea výtvarného umění, s jehož vedením se "vypořádal" Středočeský kraj v čele s hejtmanem Davidem Rathem, dorazil sociálnědemokratický personální vichr do Plzeňského kraje: tamější hejtmanství odvolalo šéfa Galerie Klatovy/Klenová Marcela Fišera. Odborná veřejnost opět protestuje. Vysokoškolský pedagog Dušan Záhoranský píše, proč západočeské rozhodnutí považuje za chybné. Přiložena jsou i základní fakta o případu.

Marcel Fišer na hradě Klenová v roce 2004. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Marcel Fišer působil jako ředitel Galerie Klatovy/Klenová osm let. Za tu dobu se mu podařilo klatovskou galerii U Bílého jednorožce a výstavní síň na nedalekém zámku Klenová proměnit na živou instituci, jejíž program přitahoval publikum z Prahy či Brna. Plzeňský kraj jako zřizovatel galerie však Fišera v pondělí 16. března odvolal s tím, že špatně komunikoval s vedením kraje. To je ovšem zdůvodnění hodně vágní.
 
Odvolávání a jmenování vedoucích pracovníků kulturních institucí trpí legislativně nevyjasněnou koncepcí. Pravidelné konkurzy na vedoucí pozice kulturních institucí by pomohly eliminovat jak administrativně a politicky nevhodné dramatické personální otřesy, tak i přehlíženou stagnaci zodpovědných kulturních pracovníků. Mezinárodní profesní komise a časově omezený mandát úspěšných kandidátů by mohly být zárukou, že posty v galeriích a jiných uměleckých centrech zůstanou pravidelně a demokraticky aktualizovány.

Konkrétně dokázal například toto

Galerie Klatovy/Klenová měla výbornou pověst už od devadesátých let, kdy na místě ředitelky působila Helena Hrdličková. Marcel Fišer převzal galerii, která měla například skvěle fungující mezinárodní sympozium uměleckých vysokých škol. Fišerovi se podařilo na tuto pověst navázat a během let se obklopit týmem profesionálů, kteří respekt instituce ještě zvýšili.

Pohledy do výstavy Stanislavy Judla, která je v klatovské Galerii U Bílého jednorožce instalována do 10. května 2009.

Příklad za všechny může být Cena Start Point pro diplomanty evropských uměleckých škol - stala se kvalitní a rozsáhlou sondou do aktuálního dění v mladém umění. Její minulý ročník patřil k tomu nejlepšímu, co bylo možné v rámci přehlídky aktuálního mladého umění v Česku vidět – snese srovnání i s daleko ambicióznějším 6. Bienále mladého umění v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Rovněž série kolektivních a samostatných výstav, například autorský a kurátorský projekt Jiřího Kovandy a Edith Stiepl Jeřábkové, patřily k událostem roku.

Galerie Klatovy/Klenová je jednak pořadatelem již zmiňovaného sympozia uměleckých škol Contacts, jednak připravuje workshopy pro širší laickou veřejnost (ARTFEST.CZ). A jsou tu její další aktivity: spolupráce s místní uměleckou školou, nová kavárna, filmová promítání. To jsou očividná pozitiva této víc než regionální instituce.

o autorovi

Dušan Záhoranský je výtvarný umělec a vysokoškolský pedagog - docent na Ústavu umění a designu ZČU v Plzni; více o autorovi na www.uud.zcu.cz/lide.php?id=zahoransky.

Působím v tomto regionu jako pedagog několik let a činnost Galerie Klatovy/Klenová tím pádem sleduji dosti zblízka. Proto apeluji na vedení Plzeňského kraje, aby vzalo v potaz kvalitu a rozsah odvedené práce Marcela Fišera a jeho lidí. Ve společenské situaci, kdy například veřejnoprávní televize vysílá v hlavním vysílacím čase profesionálně sporný a nevkusný galavečer (viz evropská cena Trebbia 13. března 2009 na ČT2), je tím spíše nutné poukázat na kvalitní a důslednou činnost Galerie Klatovy/Klenová pod vedením bývalého ředitele Marcela Fišera.

A ven! Důvod nemusí být udán

Vedení Plzeňského kraje odvolalo 16. března z čela Galerie Klatovy/Klenová letos čtyřicetiletého Marcela Fišera. Radní pro kulturu Václav Koubík obecně argumentoval, že Fišer nedbal pokynů zřizovatele. "Rada je dle zákona o krajích udávat nemusí. Myslím, že ani žádné konkrétní důvody neexistují," konstatoval Fišer. Podle jeho názoru je odvolání politickou mstou: "Jsem členem ODS a v krajské kampani jsem podpořil bývalého radního Martina Baxu ze stejné strany, což mi nemůže být odpuštěno."

Náměstek hejtmanky Milan Chovanec sdělil, že Fišer například neuposlechl výzvy kraje k zastavení stavebních prací. Šlo o následující: Fišer dostal z odboru majetku příkaz zastavit práce na Klenové, kde je rekonstruován hospodářský dvůr. "Tyto práce dělá firma dle řádné smlouvy. Nelze ji vypovědět bez konkrétních důvodů a kvůli termínům nejde práce pozastavit," vysvětlil Fišer.

Na jeho podporu vznikla petice, jejími iniciátory jsou například rektor Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze Pavel Liška nebo prorektor Akademie výtvarných umění v Praze Jiří Ševčík. V petici se praví: "Odborná i laická veřejnost je vážně znepokojena odvoláním a zejména způsobem, jakým k němu došlo. Tak závažné rozhodnutí není podloženo věrohodným zdůvodněním. Tento postup je zvláště zarážející v případě Galerie Klatovy/Klenová, jejíž aktivity jsou již mnoho let obecně vnímány jako výrazně překračující běžnou úroveň regionálních galerií. Jeho osobní angažmá ve funkci vždy dalece překračovalo povinnosti ředitele příspěvkové organizace a jeho odborné i manažerské schopnosti jsou pro fungování galerie klíčové."

V galerii Marcel Fišer zůstává jako kurátor, instituci až do vypsání výběrového řízení vede její dosavadní ekonomka.
(red., jch)

Pohledy do výstavy Stanislavy Judla, která je v klatovské Galerii U Bílého jednorožce instalována do 10. května 2009.

odkazy

Galerie Klatovy/Klenová: http://gkk.cz.

Osobní stanovisko Marcela Fišera k odvolání: http://artalkweb.wordpress.com/2009/03/16/reditel-galerie-klatovy-klenova-odvolan/.

Autoři: Kavárna

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz