V Galerii Klatovy/Klenová byl výborný ředitel. Možná právě proto musel odejít

  9:24aktualizováno  9:24
Po nedávné kauze Českého muzea výtvarného umění, s jehož vedením se "vypořádal" Středočeský kraj v čele s hejtmanem Davidem Rathem, dorazil sociálnědemokratický personální vichr do Plzeňského kraje: tamější hejtmanství odvolalo šéfa Galerie Klatovy/Klenová Marcela Fišera. Odborná veřejnost opět protestuje. Vysokoškolský pedagog Dušan Záhoranský píše, proč západočeské rozhodnutí považuje za chybné. Přiložena jsou i základní fakta o případu.

Marcel Fišer na hradě Klenová v roce 2004. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Marcel Fišer působil jako ředitel Galerie Klatovy/Klenová osm let. Za tu dobu se mu podařilo klatovskou galerii U Bílého jednorožce a výstavní síň na nedalekém zámku Klenová proměnit na živou instituci, jejíž program přitahoval publikum z Prahy či Brna. Plzeňský kraj jako zřizovatel galerie však Fišera v pondělí 16. března odvolal s tím, že špatně komunikoval s vedením kraje. To je ovšem zdůvodnění hodně vágní.
 
Odvolávání a jmenování vedoucích pracovníků kulturních institucí trpí legislativně nevyjasněnou koncepcí. Pravidelné konkurzy na vedoucí pozice kulturních institucí by pomohly eliminovat jak administrativně a politicky nevhodné dramatické personální otřesy, tak i přehlíženou stagnaci zodpovědných kulturních pracovníků. Mezinárodní profesní komise a časově omezený mandát úspěšných kandidátů by mohly být zárukou, že posty v galeriích a jiných uměleckých centrech zůstanou pravidelně a demokraticky aktualizovány.

Konkrétně dokázal například toto

Galerie Klatovy/Klenová měla výbornou pověst už od devadesátých let, kdy na místě ředitelky působila Helena Hrdličková. Marcel Fišer převzal galerii, která měla například skvěle fungující mezinárodní sympozium uměleckých vysokých škol. Fišerovi se podařilo na tuto pověst navázat a během let se obklopit týmem profesionálů, kteří respekt instituce ještě zvýšili.

Pohledy do výstavy Stanislavy Judla, která je v klatovské Galerii U Bílého jednorožce instalována do 10. května 2009.

Příklad za všechny může být Cena Start Point pro diplomanty evropských uměleckých škol - stala se kvalitní a rozsáhlou sondou do aktuálního dění v mladém umění. Její minulý ročník patřil k tomu nejlepšímu, co bylo možné v rámci přehlídky aktuálního mladého umění v Česku vidět – snese srovnání i s daleko ambicióznějším 6. Bienále mladého umění v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Rovněž série kolektivních a samostatných výstav, například autorský a kurátorský projekt Jiřího Kovandy a Edith Stiepl Jeřábkové, patřily k událostem roku.

Galerie Klatovy/Klenová je jednak pořadatelem již zmiňovaného sympozia uměleckých škol Contacts, jednak připravuje workshopy pro širší laickou veřejnost (ARTFEST.CZ). A jsou tu její další aktivity: spolupráce s místní uměleckou školou, nová kavárna, filmová promítání. To jsou očividná pozitiva této víc než regionální instituce.

o autorovi

Dušan Záhoranský je výtvarný umělec a vysokoškolský pedagog - docent na Ústavu umění a designu ZČU v Plzni; více o autorovi na www.uud.zcu.cz/lide.php?id=zahoransky.

Působím v tomto regionu jako pedagog několik let a činnost Galerie Klatovy/Klenová tím pádem sleduji dosti zblízka. Proto apeluji na vedení Plzeňského kraje, aby vzalo v potaz kvalitu a rozsah odvedené práce Marcela Fišera a jeho lidí. Ve společenské situaci, kdy například veřejnoprávní televize vysílá v hlavním vysílacím čase profesionálně sporný a nevkusný galavečer (viz evropská cena Trebbia 13. března 2009 na ČT2), je tím spíše nutné poukázat na kvalitní a důslednou činnost Galerie Klatovy/Klenová pod vedením bývalého ředitele Marcela Fišera.

A ven! Důvod nemusí být udán

Vedení Plzeňského kraje odvolalo 16. března z čela Galerie Klatovy/Klenová letos čtyřicetiletého Marcela Fišera. Radní pro kulturu Václav Koubík obecně argumentoval, že Fišer nedbal pokynů zřizovatele. "Rada je dle zákona o krajích udávat nemusí. Myslím, že ani žádné konkrétní důvody neexistují," konstatoval Fišer. Podle jeho názoru je odvolání politickou mstou: "Jsem členem ODS a v krajské kampani jsem podpořil bývalého radního Martina Baxu ze stejné strany, což mi nemůže být odpuštěno."

Náměstek hejtmanky Milan Chovanec sdělil, že Fišer například neuposlechl výzvy kraje k zastavení stavebních prací. Šlo o následující: Fišer dostal z odboru majetku příkaz zastavit práce na Klenové, kde je rekonstruován hospodářský dvůr. "Tyto práce dělá firma dle řádné smlouvy. Nelze ji vypovědět bez konkrétních důvodů a kvůli termínům nejde práce pozastavit," vysvětlil Fišer.

Na jeho podporu vznikla petice, jejími iniciátory jsou například rektor Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze Pavel Liška nebo prorektor Akademie výtvarných umění v Praze Jiří Ševčík. V petici se praví: "Odborná i laická veřejnost je vážně znepokojena odvoláním a zejména způsobem, jakým k němu došlo. Tak závažné rozhodnutí není podloženo věrohodným zdůvodněním. Tento postup je zvláště zarážející v případě Galerie Klatovy/Klenová, jejíž aktivity jsou již mnoho let obecně vnímány jako výrazně překračující běžnou úroveň regionálních galerií. Jeho osobní angažmá ve funkci vždy dalece překračovalo povinnosti ředitele příspěvkové organizace a jeho odborné i manažerské schopnosti jsou pro fungování galerie klíčové."

V galerii Marcel Fišer zůstává jako kurátor, instituci až do vypsání výběrového řízení vede její dosavadní ekonomka.
(red., jch)

Pohledy do výstavy Stanislavy Judla, která je v klatovské Galerii U Bílého jednorožce instalována do 10. května 2009.

odkazy

Galerie Klatovy/Klenová: http://gkk.cz.

Osobní stanovisko Marcela Fišera k odvolání: http://artalkweb.wordpress.com/2009/03/16/reditel-galerie-klatovy-klenova-odvolan/.

Autoři: Kavárna

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz