Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

V současném světě nešetří jen bohatí, nýbrž bohužel i chudí

  8:52
Globální hospodářská krize zjitřuje stávající lidskou krizi. Před rokem 2008 existovaly široce rozšířené nerovnosti: hýřivý životní styl části lidstva, zatímco polovina dětí na planetě žila za méně než dva dolary denně, trpěla podvýživou a omezeným přístupem ke zdravotnictví, školství, pitné vodě a adekvátnímu přístřeší. Když propukla krize, miliony lidí čelily zhoršujícím se životním podmínkám. Třebaže dnes se globální pozornost soustřeďuje na těžkosti Evropy, hospodářská krize nadále postihuje celý svět zničujícími sociálními důsledky.

Krize ve Španělsku, léto 2012 - úředník otevírá zprostředkovatelnu práce, lidé čekají; Madrid, 2. srpna | foto: Andres KudackiAP

Analýza nejnovějších mezinárodních dat v nové knize vydané v Divizi politiky a praxe při UNICEF, totiž v publikaci zvané A Recovery for All (Zotavení pro všechny), s podtitulem Přehodnocení socioekonomických politik pro děti a chudé domácnosti, dokládá, že velkou část světové populace ohrožuje finanční nedostupnost potravin, pronikavá nezaměstnanost a slábnoucí sociální podpora.

Mnoho lidí, málo práce

V prvé řadě po dvou významných mezinárodních vzestupech cen potravin v letech 2007-2008 a 2010-2011 lidé v bezmála šedesáti rozvojových zemích platí v roce 2012 za místní potraviny v průměru o osmdesát procent víc než před krizí. Ohrožena je tudíž potravinová bezpečnost chudých rodin, které jsou nuceny snižovat kvalitu či kvantitu své stravy.

Krize ve Španělsku, léto 2012 - nezaměstnaní se jdou v jedné z madridských

Krize ve Španělsku, léto 2012 - nezaměstnaní se jdou v jedné z madridských kanceláří ptát na práci, 27. července

Dále platí, že trhy práce po celém světě poskytují méně pracovních příležitostí a nižší platy. To zvyšuje výskyt chudoby mezi zaměstnanými, což už se dotklo téměř miliardy pracujících a jejich rodin. Nadto celosvětově dva z pěti pracujících nedokážou najít uplatnění, přičemž oživení na trhu práce dále komplikuje rozbujelá nezaměstnanost mladých lidí, provázená rychlým růstem počtu mladých v produktivním věku (mezi lety 2012 a 2020 se očekává nástup více než miliardy osob do řad světových pracovních sil).

Konečně, při celosvětovém příklonu k úsporám je pod čím dál větším tlakem dostupnost veřejných statků a služeb. V roce 2012 se očekává, že 133 zemí sníží roční výdaje v průměru o 1,6 procenta HDP, přičemž třicet procent vlád prochází nadměrnou kontrakcí (definovanou jako snižování výdajů pod předkrizové hladiny).

Skutečnost je taková, že zatímco svět upřeně sleduje úspory v ekonomikách s vysokými příjmy, rozvojové země uskutečňují svá vlastní rozsáhlá úsporná opatření. Očekává se, že rozvojové země v roce 2012 sníží výdaje v průměru o 1,8 procenta HDP – téměř dvojnásobek oproti jejich vyspělým protějškům, které provádějí korekci o jedno procento. Řada opatření ke snížení výdajů přitom celosvětově neúměrně postihuje chudé.

Příští ekonomický model Řecka. Graffiti v centru Atén.

Příští ekonomický model Řecka. Graffiti v centru Atén.

Čtyři způsoby škrtů

Vyhodnocením 158 nejčerstvějších zpráv Mezinárodního měnového fondu pro jednotlivé země se ukazuje, že vlády zvažují čtyři hlavní typy fiskální reformy:

* V 73 zemích vlády uvažují o snížení objemu mezd či stanovení maxima pro jeho výši, což by snížilo platy pracovníků ve veřejném sektoru, kteří zajišťují nezbytné služby pro obyvatele.

* Vlády v 73 zemích usilují o snížení či zrušení subvencí, včetně těch na potraviny a paliva, navzdory rekordně vysokým cenám potravin v mnoha regionech.

* Škrty v programech sociální ochrany se zvažují v 55 zemích, a to v době, kdy by se vlády měly postarat o zvýšení dávek.

* Mnohé vlády prosazují ještě další strategie ořezávání rozpočtu, například zvýšení daní ze základního zboží a služeb, jež spotřebovávají chudí (to se týká 71 zemí), což může dále oslabit ekonomickou aktivitu.

Tyto reformy mohou mít vážné a nevratné důsledky, zejména na kojence a malé děti. Domácnosti po celém světě zažívají rostoucí měrou hlad a podvýživu, zhoršující se zdravotní výsledky, nižší školní docházku, vyšší míru dětské práce a domácího násilí a větší citlivost vůči budoucím šokům. Zároveň sílí společenský neklid, neboť lidé ztrácejí důvěru ve vlády a veřejné instituce. Ostatně občané zemí s vysokými i nízkými příjmy jsou oběťmi krize, kterou nezapříčinili.

Řek prochází v Aténách kolem opuštěné budovy s grafitti odkazujícím na

Řek prochází v Aténách kolem opuštěné budovy s grafitti odkazujícím na víkendové volby.

Možná obrana proti recesi

Současná krize ovšem také přináší příležitost k novému uvažování o socioekonomických politikách. To vyžaduje upuštění od krátkozrakého lpění na minulosti, která tolika lidem upřela slušné živobytí; namísto toho je potřeba opřít rozhodování v makroekonomické a fiskální politice o jejich potenciál rozvíjet lidský rozvoj a růst přinášející zaměstnanost.

Španělská krize, léto 2012 - Protest proti španělské vládě plánující

Španělská krize, léto 2012 - Protest proti španělské vládě plánující privatizaci drah; Barcelona 3. srpna

Navzdory tvrzením, že na investice zaměřené na zlepšení životů dětí a chudých domácností chybí peníze, zejména za současného období globální korekce, tvůrci politik ve skutečnosti mají určité možnosti, dokonce i v nejchudších zemích.

Existuje šest obecných metod, jimiž by vlády mohly najít dodatečný fiskální prostor, a všechny mají podporu politických prohlášení Organizace spojených národů: změna alokace výdajů, zvýšení příjmů z daní, lobbing za vyšší objem pomoci a transferů, čerpání z fiskálních a devizových rezerv, půjčky a restrukturalizace současného dluhu a zavedení vstřícnějšího makroekonomického rámce.

Tvůrci politik musí zvážit škálu možností financování, již mají vlády všude na světě k dispozici, aby posílili tolik potřebné investice do růstu náročného na pracovní síly, do potravinové bezpečnosti, sociální ochrany, zdraví a dalších nezbytných veřejných služeb.

Souběžné zavedení fiskálních úspor v zemích po celém světě vede globální ekonomiku do recese, což si vybere lidskou daň, která postihne jak země s vysokými příjmy, tak rozvojové země. Je načase, aby světoví lídři současnou metlu nezaměstnanosti, potravinové nejistoty a úsporných šoků proměnili v pozitivní spirálu, která podpoří rozvoj a prosperitu pro všechny lidi. Jedině inkluzivní zotavení je proveditelné; je nutnou podmínkou sociální a ekonomické spravedlnosti.

Isabel Ortizová je vedoucí Divize politiky a strategie UNICEF. Matthew Cummins je specialistou UNICEF na sociální a hospodářskou politiku.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Vojtěch: Jak zabránit lockdownu? Musíme naočkovat aspoň 6 milionů lidí

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...