USA: Saddámův režim skončil, boj nekončí

  22:51aktualizováno  22:51
Režim Saddáma Husajna skončil, protože ztratil centralizovanou kontrolu nad zemí. Míní Bílý dům. Jedním dechem ale jeho mluvčí varoval, že spojenci v Iráku stále naráží na odpor. Jejich tlaku už odolává jen Tikrít, Saddámovo rodiště. Po jeho blízkých se slehla zem. Američané vydali seznam 55 lidí, které je třeba zajmout, či zabít. Irák zachvátilo rabování.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Válka v Iráku trvá třiadvacátý den a spojenci ovládli většinu země.

"Není pochyb, že režim ztratil kontrolu nad zemí, prostě skončil, a to představuje zásadní zvrat pro irácký národ," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

"Americký prezident stále ještě nemůže vyjádřit svou radost nad skončením války, protože tam stále ještě máme americké vojáky, kteří se musí tvrdě bít s jednotkami věrnými režimu, a proto ještě můžeme mít zraněné a padlé," dodal mluvčí.

Na otázku, kdy tedy bude Saddámův režim skutečně mrtev, Fleischer odpověděl, že "dokud budou ozbrojené srážky, režim ještě nezmizel úplně". "Ale z hlediska centrální rozhodovací autority už režim skončil," dodal.

V ruském St. Peterburgu jednal o poválečné obnově Iráku prezident Ruska Vladimir Putin se svým francouzským kolegou Jacquesem Chiracem a německým kancléřem Gerhardem Schröederem.

Státníci se opět shodli, že při obnově země musí hrát klíčovou roli OSN.

Tikrít odolává
Americké a britské jednotky zajišťují dobytá města a upínají se k poslednímu důležitému cíli - Tikrítu.

Rodiště iráckého prezidenta Saddáma Husajna je terčem náletů. Dobytí města ležícího 175 kilometrů severně od Bagdádu na hlavní cestě k severoiráckému centru Mosulu, který spojenci už také ovládli, je otázkou několika dnů.

Vojáci nahání iráckou vládu
Spojenecké velení v Kataru míní, že ministři dosavadní irácké vlády jsou mrtví, nebo na útěku. Vojákům rozdalo seznam 55 představitelů diktatury, které je třeba dopadnout, případně zabít.

"Víme, že někteří vůdci na seznamu jsou naživu, jiní jsou mrtví," řekl americký generál Vincent Brooks, který spoléhá také na pomoc iráckých obyvatel.

Spojenci zatím nezveřejnili, koho konkrétně hledají. Vojáci mají v seznamu k dispozici kromě jmen i fotografie hledaných lidí a identifikační podrobnosti.

Kurdové opustili Kirkúk i Mosul
Spojenečtí generálové po pádu Bagdádu přesunuli svou pozornost na sever Iráku, kde bylo třeba dobýt na ropu bohatý Kirkúk a nedaleký Mosul. Obě města dobyly kurdské jednotky podporované 1200 Američany během několika dnů.

V Kirkúku ani Mosulu však pešmergové dlouho nezůstali. Města, ležící na hranicích samosprávného iráckého Kurdistánu, opustili na žádost Turecka, které se obávalo vlny separatistického násilí. Ankara do oblasti vysílá patnáct vojenských pozorovatelů.

Mosul byl dobyt poté, co velitel iráckého 5. armádního sboru podepsal se spojenci dohodu o příměří. Do města poté, jako předtím v Kirkúku, vjely americké speciální jednotky, aby dohlížely na bezpečnost.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Spojenci se báli útoku
Američtí vojáci omylem zabili dvě děti

Jak žijí Iráčané
Děti při hře mrzačí nevybuchlá munice

Komentář
Bitva vyhraná, válka pokračuje

Spojenci
Z letadlové lodi míří vojačky do porodnice

Strategie
Kde jsou Republikánské gardy?

WWW
Na internetu se bojuje o Saddáma

Válečný deník
Den 22: Chaos po bitvě

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Londýn stahuje část armády
S ustávajícími boji se Londýn rozhodl stáhnout ze Zálivu část z 45 tisíc mužů.

Domů zamířily čtyři nadzvukové stroje Tornado. Do domovského Skotska brzy vyrazí i letadlová loď Ark Royal. Fregaty Marlborough a Liverpool odplují na vojenské cvičení na Dálném východě.

"Nemělo by smysl držet zde jednotky, které nejsou nutné. Neznamená to však začátek úplného odchodu. Naše povinnosti v Iráku se nemenší. Jsme spíš v první fázi přechodu do poválečné části," řekl ministr ozbrojených sil Adam Ingram.

V Iráku nadále zůstávají britská výsadková komanda, operující v oblasti Basry.

Během tří dnů začnou ve druhém největším iráckém městě se dvěma miliony obyvatel, čelícímu rabování a vzrůstající zločinosti, nastolovat pořádek.

Irácká města čelí vlně rabování
Vlna rabování zasáhla celý Irák. Obyvatelé měst dobytých spojenci neváhají odnášet věci nejen z budov Saddámovy vládní strany Baas či ministerstev, ale dokonce i ze soukromých obchodů.

V Bagdádu se rabujícím skupinám obchodníci postavili a do davu stříleli samopaly. Zranili 25 lidí. Jeden incident se odehrál v sedmiposchoďovém obchodním domě Rasafí, druhý na otevřeném tržišti Al-Arabí.

Drancování potkalo i čerstvě dobytý Mosul. Z nemocnice lidé ukradli pět sanitek. Vyděšený personál musel areál bránit. "Město propadlo do absolutního chaosu," prohlásil hlavní lékař Darfar Ibráhím Hasan.

Humanitární krize roste
Irácké zdravotnictví válka výrazně poznamenala. Situace je katastrofální, míní pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže. Humanitární organizace se ale zatím kvůli bezpečnosti obávají do Iráku vydat.

"Irák už do značné míry prožívá humanitární katastrofu," míní ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Podle ženevské konvence jsou spojenecké síly povinny zajistit pořádek v oblastech, které už dobyly.

"Nastolení bezpečnosti a pořádku musí být absolutní prioritou úsilí amerických sil," míní britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová.

Do Iráku už proudí humanitární pomoc - z Kuvajtu voda, z Turecka potraviny, z Jordánska léky a zdravotnický materiál. Představitelé vznikající samosprávy jihoirácké Basry poslali dopis premiérovi Vladimíru Špidlovi. Prosí ho o rychlou humanitární pomoc.

Bomby zřejmě dostaly Saddámova nevlastního bratra
Americké a britské letouny nadránem bombardovaly obydlí nevlastního bratra Saddáma Husajna a dlouholetého šéfa tajné služby Barzána Tikrítího u města Ramádí, který leží asi sto kilometrů západně od Bagdádu.

Podle arabské televize Al-Džazíra Barzán Tikrítí byl při bombardování zabit. Velení americké armády v Kataru upřesnilo, že na jeho rezidenci shodilo šest bomb se satelitním naváděním.

Podle zdrojů blízkých rodině při bombardování zahynulo i několik Tikrítího osobních strážců. Tikrítí měl za manželku sestru Saddámovy ženy. V letech 1983 až 1988 byl šéfem zpravodajské služby. Pak do roku 1998 zastupoval Irák v OSN v Ženevě.

Podle zpráv v tisku Tikrítí upadl u Saddáma Husajna do nemilosti v roce 1995, když v jednom interview označil Saddámova staršího syna Udaje za "chamtivého a nevhodného pro moc". Udaj si vzal za ženu Tikrítího dceru, ta ale prý od něj tři týdny po svatbě odešla kvůli špatnému zacházení.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Američtí vojáci omylem zabili dvě děti

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR A TECHNIK PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz