Úplně obyčejné rozhovory o mateřství – to je ale překvapení!

  12:00
Ta kniha je obsahově podstatně lepší než na první pohled vypadá a než slibuje autorčina poněkud jalová předmluva. Píše v recenzi na knihu Rozhovory o matkách a mateřství Josef Chuchma.

Rozhovory o matkách a mateřství | foto: Kavárna

Ne že by Rozhovory o matkách a mateřství byly svazkem graficky a polygraficky vysloveně ohavným nebo odbytým, nicméně typografie Kateřiny Tvrdé, využívající přelíbezné kombinace odstínů stříbrné a růžové a milionkrát obehraného motivu dotýkající se matčiny a dětské ruky, by daleko lépe sedla nějaké patetické příručce o čemsi. Kdežto desítka interview s českými matkami je čtením sice v podstatě pozitivním, nikoliv drastickým či depresivním, nicméně jde o rozhovory neiluzorní a věcné.

Dobře vybraná desítka

Lucie Hášová Truhelková (nar. 1982), která se v roce 2005 podílela na souboru rozhovorů s pamětníky druhé světové války Kniha živých, si tu desítku žen-matek zvolila uvážlivě a zručně. Najdeme mezi nimi tváře veřejně známé i "bezejmenné", matku velmi mladou i čerstvou matku-čtyřicátnici, matky jednoho dítěte i více dětí, matku, která nemá vlastního potomka, nýbrž pečuje o děti ve vesničce SOS, matky s jen domácí, ale také se zahraniční existenční zkušeností, matky, jež potkala tragédie. To je na deset přítomných žen slušná škála daností, přístupů, osudů. Jedna skutečnost je těm matkám ovšem společná: ne všechny otěhotněly plánovaně, ale až na tu, která sama děti nemá, nechce a pečuje o svěřené děti v SOS vesnici, ty ženy již v době těhotenství své potomky vnitřně přijaly, všemožně usilují o jejich osobnostní rozvoj. Jsou to tudíž ženy aktivní, matky v dobrém slova smyslu uvědomělé, všechny se jeví být pro mateřství zralé – včetně nejmladší z nich, Natálie Kocábové.

o knize

Rozhovory o matkách a mateřství. Obal knihy
Lucie Hášová Truhelková: Rozhovory o matkách a mateřství
. Fotografie Ludvík Kilián Havlíček. Portál, Praha 2008, 144 stran, doporučená cena 249 korun.

Tazatelka Hášová Truhelková vedla ta interview (od července 2007 do ledna 2008) vstřícně a zvídavě, nikoli však "podkuřovačně“; ptala se jakoby obyčejně, ale za tou samozřejmostí stojí příprava a připravenost. A cítíme z její strany neintervenující klid – tak odlišný od nervnosti a útočnosti dialogů Olgy Sommerové, která se čtenářsky úspěšně vyptávala "o čem sní ženy“. Řekl bych, že kniha Rozhovory o matkách a mateřství vznikala s čestnou autorčinou motivací dozvědět se o tom, co jí osobně zajímá, k čemu má niterný vztah: jak lze skloubit mateřství a práci, jak mateřství proměňuje ženě optiku - co udělá s její psychikou i s jejím tělem, k čemu jí dává sílu, jaké jsou modely výchovy. Ale nějaká základní uplatněná osnova v rozhovorech vysledovatelná není, tazatelka "ustupuje" před jedinečností oněch žen, spoléhá se na výběr osobností, který prvotně provedla.

Rozhovory o matkách a mateřství

Ta publikace sice pojednává o tématu věčném a docela normálním, vlastně velmi obecném, avšak stojí na individualitě osobností a jejich příběhů. A přestože se v knize "nic zvláštního nestane" - ty ženy "jen" vyprávějí o své mateřské zkušenosti, jsou interview s nimi zajímavá tak, jak je zajímavé každé důvěrnější nahlédnutí do duše druhého člověka. Je to paradox dnešní doby: to je samá intimnost a erotika, ale když je člověk ochotný podělit se – dodejme podělit se bez televizní či jiné exhibice dojící z publika emoce – vyznívá to najednou překvapivě a vzácně.

Dejte mi návod k miminku

Natálie Kocábová vypráví například, jak se musela během těhotenství obejít bez antidepresiv a jak si potom, po porodu, myslela, že deprese mít přestala. "Jenže za pár měsíců jsem zjistila, že jsem si své deprese jenom nevšimla. Protože ona se – i babička psychoterapeutka mi potvrdila, že se to někdy stává – obrátila naruby. Vy se cítíte v pohodě, ale ve skutečnosti jste na všechny hrozně zlá. A tak to je doteď. Už nemám ty stavy jako dřív, ale bývám agresivní, třeba celý den zuřím, všichni mě rozčilují… Ta deprese změnila charakter. Je to zvláštní, ale stává se to. Já v tu chvíli vím, že nemám pravdu, ale nemůžu se vůbec ovládat."

Obdobně otevřeně hovoří další ženy. Profesionální matka z vesničky SOS Veronika Bartošová, která má v pěstounské péči půltucet dětí, přiznává, že bílé a romské děti by si dohromady nevzala. ("Jak jim vyložit, že na některé z nich lidé mimo vesničku pohlíží jinak než na ostatní sourozence? Těžko bych ty romské děti proti bílým hájila a asi by to doma dělalo velké rozbroje.")

V knize jsou interview:

- se studentkou, spisovatelkou a zpěvačkou Natálií Kocábovou
- s Veronikou Bartošovou, profesionální matkou v SOS dětské vesničce
- s Jitkou Soukupovou, feministkou s blízkým vztahem k přírodě
- s Dariou Klimentovou, nejúspěšnější českou baletkou
- s Taťánou le Moigne, autorkou několika úspěšných deskových her pro děti
- s Irenou Svatou, matkou po transplantaci ledviny a slinivky břišní
- se Šárkou Kašpárkovou, mistryní světa v trojskoku
- s Jitkou Ševčíkovou, matkou tragicky zemřelého syna
- s Ivetou Hrůzovou, modelkou
- s Erikou Stütz–Ebner, HIV pozitivní matkou

Vynikající, v Británii působící baletka Daria Klimentová a mistryně světa v lehkoatletickém trojskoku Šárka Kašpárková vyprávějí především o tom, jak své fyzicky náročné výkony a profese kombinovaly s těhotenstvím a mateřstvím, co dítě znamenalo pro jejich profesní kariéru, jak se potomci podepsali na jejich výkonnosti a na stavu jejich těl. Kašpárková nadto pootevírá dveře do komnaty, která u ní bývala třináctá – chodila se svým trenérem Michalem Pogánym už v době, kdy on byl ženatý a navíc ještě při vztahu s atletickou svěřenkyní zplodil s manželkou dítě. Dlužno dodat, že tato partie se v rozhovoru nachází naprosto organicky, není v ní ani voyeurství ze strany tazatelky, ani předvádivě obnažovaná vztahová intimita ze strany sportovkyně.

Studentka literární akademie a zakladatelka feministického e-zinu Sofie.cz (momentálně je však mimo provoz, hlásí jeho stránky) Jitka Soukupová reprezentuje matky, které jsou kritické k dnešnímu stavu českého porodnictví; ona na základě vlastní zkušenosti, po níž na ni dolehl půlroční posttraumatický šok. Za ideál považuje stav v Holandsku, kde se více než polovina dětí narodí doma. Zároveň Soukupová (nar. 1974) přiznává: "My jsme generace, která cestuje, umí jazyky, ale když najednou přijde dítě, nevíme, co si počít. Já jsem si myslela, jak už to ve svých třiceti letech mám všechno na háku, jsem vyzrálá… A vytvořila jsem si nádhernou romantickou představu, jaká to bude symbióza. Miminko bude spinkat a já budu mezitím psát román. Jenže pak mi v porodnici dali Jitunku a nastal kulturní šok. Dejte mi návod k miminku! Myslela jsem, že to nikdy neskončí. Že už budu do konce života jen přebalovat a kojit."

Když osud hodně naloží

Tři ženy se z pestré desítky matek se přece jen vymykají – a to mírou zátěže, která na ně v životě dolehla. Irena Svatá byla první žena u nás, která porodila přesto, že předtím podstoupila transplantaci ledviny a slinivky (v dětství u ní diagnostikovali cukrovku, která jí pozvolna devastovala tělo); kromě toho vidí pouze na jedno oko a právě kvůli problémům se zrakem musela tato rodit císařským řezem.

Rozhovory o matkách a mateřství

Jitce Ševčíkové, marketingové pracovnici v jedné IT firmě, zahynul 12. listopadu 2006 z fatální nepozornosti - pod koly vlaku - čtrnáctiletý syn. Ševčíková věcně vypráví zážitky a procesy, které "zvenčí" mohou vyhlížet i neuvěřitelně. Například: "Hned první noc se mi o Jaromírkovi zdálo. Přišel mi říct, že musí odejít, aby nás všechny posunul dál. Probudila jsem se a říkala si: ‚Ježíš, to byl ale živý sen!‘ A pak se mi začaly dát zvláštní věci. Jaromírek mi v jednom z dalších snů řekl, že se mám podívat do šuplíku, protože je tam něco, co chce dát spolužákovi. Nebo jsem chodila na místa, kam by mě nikdy předtím nenapadlo se vydat. Hodně maminek to takhle má, jen se o tom nemluví. Matka je na dítě přirozeně napojená, ale zprvu jí připadá, že má halucinace. Tři měsíce po synově smrti jsem jezdila do Chocně k těm kolejím. Paradoxně mě to místo uklidňovalo. (…) Jen jsem tam stála a dívala se, jak projíždí vlak… Protože to bylo to místo, kde Jaromír odešel, kde zažil tu transformaci z hmotného na nehmotné. Padal tam na mě klid. Neměla jsem žádné hysterické záchvaty, neplakala jsem, prostě mi tam bylo dobře."

Knihu uzavírá dialog se čtyřicetiletou Erikou Stütz-Ebner, která se v roce 1993 provdala za advokáta z Vídně a když otěhotněla, zjistila, že je HIV pozitivní. Nakazila se právě od manžela. Jejich svazek se brzy rozpadl, ale zůstala z něho zdravá dcera Berenika, která přibyla k synovi Dominikovi, jenž se Erice narodil v roce 1988. A roku 1999 Erika se svým novým partnerem adoptovali tříměsíčního HIV pozitivního chlapce Samuela. Eričina rodina žije na okraji Vídně. "Cítím na sobě, že je to rok od roku horší. Od loňského dubna mám plný invalidní důchod. Dřív jsem často sama sobě dokazovala, co všechno zvládnu. Třeba celý tenhle byt jsem zrekonstruovala sama. Támhle jsem zbourala zeď, pobíhala jsem tu se sbíječkou… Dneska uklidím polovinu kuchyně a pak dva dny nezvednu ruce, protože mě hrozně bolí. Mám potíže s nervy na rukou a nohou. Dřív jsem moc ráda jezdila na kolečkových bruslích a na kole, ale to teď vůbec nezvládnu," říká Erikou Stütz-Ebner v poslední odpovědi Rozhovorů o matkách a mateřství.

Rozhovory o matkách a mateřství

Organickou součástí svazku jsou snímky zpovídaných žen. Ke zhotovení dokumentace si Lucie Hášová Truhelková přizvala studiového fotografa Ludvíka Kiliána Havlíčka (1973). Jeho černobílé záběry kolísají mezi psychologizujícím portrétováním (Natálie Kocábová, Jitka Ševčíková, Erika Stüt-Ebner) a líbivým pózováním (Daria Klimentová, Iveta Hrůzová). Dokážu si představit kvalitnější fotografické řešení, které by jedním snímkem pronikalo do tváře dané ženy a druhým ukazovalo prostředí (ať domácí či pracovní), v němž ona žena působí. Nicméně Havlíčkův obrazový příspěvek "nevyklání" rozhovory natolik jinam, jako v úvodu popsaná grafická úprava knihy.

Autor: , Kavárna

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...