Únosci propustili britského novináře

  16:59aktualizováno  16:59
Iráčtí únosci vyslyšeli šíitského duchovního Muktadu Sadra a propustili britského novináře Jamese Brandona. Reportéra listu Sunday Telegraph ráno odvlekli z hotelu v Basře. Hrozili jeho zabitím, pokud američtí vojáci nezastaví ofenzivu proti povstalcům v Nadžafu.

"Jsem vděčný Mahdího armádě," řekl Brandon krátce po propuštění reportérům.

Přestože měl na oku monokl, ujistil, že je v pořádku. Zprávy o tom, že byl údajně postřelen do nohy, se nepotvrdily. Únosci s ním zpočátku zacházeli dost hrubě, ale během dne své chování změnili.

O propuštění Brita požádal únosce duchovní Muktada Sadr. Únosci přitom chtěli zastavit americkou ofenzivu namířenou proti Sadrovým milicím, takzvané Mahdího armádě. "Vyslyšíme jeho přání a rukojmího propustíme," oznámili odpoledne.

Únosci požadovali stažení z Iráku
Skupina dvaceti až třiceti únosců, z nichž někteří měli oblečené policejní uniformy, ráno odvlekla novináře z hotelu Dijáfa v Basře. Z pokoje zazněly dva výstřely a ozbrojenci pak odvedli krvácejícího novináře na neznámé místo.

O několik hodin později se ve městě objevila videokazeta s požadavky únosců. Maskovaný ozbrojenec na záznamu hrozí žurnalistovou smrtí, pokud se Američané do 24 hodin nestáhnou z Nadžafu.

"Jsem novinář. Píšu o tom, co se děje v Iráku. Jsem James Brandon ze Sunday Telegraph," řekl viditelně otřesený novinář. Identitu novináře potvrdila mluvčí listu.

Američtí vojáci zahájili ofenzivu v šíitském svatém městě Nadžafu ve čtvrtek ráno. Boje se soustředily kolem svatyně Imáma Alího, která slouží za útočiště bojovníkům ze Sadrových milicí. - více zde

Zraněný Sadr podmínil odchod z Nadžafu
Radikální šíitský duchovní Muktada Sadr byl při americkém bombardování Nadžafu údajně zraněn. Podle některých informací má poranění na paži a na hrudi. Irácký ministr vnitra ale prohlásil, že vůdci povstalců nic není.

Američané ve čtvrtek prohledávali Sadrův dům, ale duchovní v něm nebyl. Američtí velitelé říkají, že v současnosti neplánují Sadrovo zatčení. Ministr vnitra sdělil, že pokud duchovní opustí Nadžaf, nepožene ho před soud.

Duchovní v pátek oznámil, že je ochotný odvolat ozbrojence z Nadžafu, pokud tak učiní i Spojené státy. Zároveň žádá, aby byli propuštěni zadržení členové milicí. Představitelé americké armády jeho požadavky zatím nekomentovali.

Záběr z videa únosců ukazuje uneseného britského novináře Jamese Brandona. Iráčtí únosci tvrdí, že ho zabijí, pokud americká armáda neukončí bojové akce v Nadžafu. (13. srpna 2004)

Britský novinář James Brandon odpovídá na otázky novinářů těsně poté, co ozbrojenci vyslyšeli slova šiítského předáka Muktady Sadra a propustili ho. Reportéra listu Sunday Telegraph ráno odvlekli z hotelu v Basře. Chtěli tak vydírat USA, které útočí na Sadrovy milice.

Autoři: ,

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz