Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Summit hotelům zahojí rány při povodních

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco vyplavený hotel Four Seasons zeje prázdnotou a bude tomu stejně následujícího více než půl roku, většina ostatních pražských hotelů se může těšit, že si při nadcházejícím summitu NATO alespoň částečně zahojí své rány. Během 21. až 22. listopadu do Prahy zavítá podle odhadů přes dva tisíce delegátů a kolem čtyř tisíc novinářů. Hoteliéři si od takového náporu slibují především vylepšení reputace Česka a zejména Prahy, poškozené velkou vodou.

"Je to úžasná reklama, hlavně v době, kdy se všude mluví o nebezpečí," říká šéf InterContinentalu Pavel Hlinka. Hotel je dosud po povodních zavřený a jenom na majetku utrpěl škodu 250 milionů korun. Plánuje otevřít 4. listopadu a během summitu bude plně obsazený. Stejně jako většina konkurence. Na podzim bývají hotely tohoto typu obvykle obsazeny zhruba ze 70 procent.

K růstu cen za ubytování podle většiny hoteliérů kvůli nadcházejícímu summitu nedojde, protože rezervace byly nasmlouvány až rok dopředu. Připouští však, že se alespoň "narovnají ceny" stlačené dolů povodněmi. Záplavy totiž odradily od návštěvy Prahy řady turistů.

"Během zasedání se dostaneme na cenu obvyklou před povodněmi," říká Karel Madej z hotelu Panorama, který bude určen pro novináře. Průměrná cena pokoje v pražských hotelích se pohybuje kolem tří tisíc korun.

Členové delegací a další hosté, kteří na vrcholnou schůzku Severoatlantické aliance do Prahy míří, budou bydlet v deseti vybraných hotelech. "Jejich seznam však z bezpečnostních důvodů nesdělujeme," uvedla Barbora Mayerová z Kanceláře summitu NATO zřízené při ministerstvu zahraničních věcí. Jde však zejména o ubytování v zařízeních s nejvyšším počtem hvězdiček, jako jsou Hilton, InterContinental či Holiday Inn.

Významu hostů budou odpovídat i zostřená bezpečnostní opatření. "V hotelech bude bydlet na dvě stovky takzvaných chráněných osob, což jsou prezidenti, premiéři, ministři členských států NATO a Euroatlantické aliance," říká Mayerová. V jejich okolí proto budou stejně jako u Kongresového centra bezpečnostní zóny a vstup do nich bude regulován. Navíc veškerý personál musí projít bezpečnostními prověrkami.

Určité komplikace s ubytováním dohadovaným dlouho dopředu způsobily povodně. Ty vyřadily pro summit z provozu hotel Four Seasons a také Lichtenštejnský palác, kde měl původně bydlet generální tajemník NATO George Robertson. Další ze zatopených hotelů, InterContinental, měl více štěstí a stihne otevřít dva týdny přes summitem.

Volno, které kvůli vodě zaměstnanci získali, vedení plně zužitkovalo. "Zaplatili jsme jim všem kurzy angličtiny. Někteří se sice nejdříve zdráhali, ale měli to povinně," říká generální ředitel Pavel Hlinka.

Kromě oficiálních hostů zaplaví Prahu tisíce novinářů. Těm pomáhá zprostředkovat ubytování agentura AIMS International, která má rezervované pokoje asi v patnácti převážně čtyřhvězdičkových hotelech. "Dali jsme k dispozici 80 procent naší kapacity, zbytek jsme si nechali pro stálé obchodní partnery," říká například Kamil Madej z hotelu Corinthia Panorama.

K tomu, že hotely Corinthia Group jsou v očích Američanů kvůli libyjskému kapitálu černou ovcí, se vyjádřit nechtěl. Prázdnotou však kvůli tomu oba hotely skupiny Corinthia, položené v blízkosti Kongresového centra, netrpí. "Embargo Ameriky sice platí, ale nikdo ho nedodržuje," poznamenal jeden z pražských hoteliérů.

Žurnalistů obecně si hotely považují. Novináři s celými svými štáby a aparaturami sice mají podle šéfů pražských hotelů zvýšené nároky na ubytování, ale právě oni by měli pomoci vylepšit v očích zahraničí pošramocenou pověst Prahy. Zahraniční média podle mnohých odradila řadu turistů, když ještě po skončení povodní informovala o nebezpečích, hrozících v údajně zaplavené Praze.

"Teď aspoň uvidí, že už není nic vidět," říká generální ředitel hotelu Holiday Inn Jan Filip. Všechny ztráty v cestovním ruchu - odhadované až na sedm miliard korun - však zasedání NATO nenahradí.

Na svůj výkon v ruské TV jsem upřímně hrdý, řekl starosta Pavel Novotný

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz