Sport se za příštích dvacet let promění. Vzrůstá totiž potřeba lidí potřeba po okamžitém vzrušení

  10:37aktualizováno  10:37
Dvacet let svobody je za námi. Tato doba za sebou nechala úspěchy i ztráty. Teď se můžeme ptát, co přinese další dvacetiletí. "Prognostické" úvahy vedené tímto směrem přináší seriál MF DNES. Jako patnáctá se v rámci seriálu zamyslela socioložka sportu Irena Slepičková.

Nevíte-li přesně, co je kiteboarding, pak právě toto | foto: newwavekiteboarding.com

Moderní sport provází život lidí bezmála už dvě stovky let. Byl zaveden jako výchovný prostředek ve středních školách a současně jako náplň volného času mladých anglických getlemanů se záměrem pěstovat v nich dovednosti a morálku a odvést od nevhodných forem her a zábavy. Význam umění soutěžit, vést i podřídit se, vítězit i prohrávat, být fyzicky zdatný a další stále přetrvává.

Historická výstava lyží a běžeckého vybavení ze všech ročníků Marcialongy v Predazzu, kterou uspořádal majitel místního sportovního obchodu Franco Chemin

Historická výstava lyží a běžeckého vybavení ze všech ročníků Marcialongy v Predazzu, kterou uspořádal majitel místního sportovního obchodu Franco Chemin

Zůstává i kouzlo sportu. Napětí ze hry, kontakt s ostatními vyznavači sportu, ať již aktivními či v roli diváka, to vše přináší lidem možnost prožít něco, co stojí mimo každodenní realitu. Sport jako součást masové kultury je zajímavý pro ekonomiku a média. Stal se globálním se vším všudy - od ctění olympijských her přes reklamu až k prodeji sportovního zboží a služeb. To se bezpochyby za dalších dvacet let nezmění.

Mistři ve skoku pro něco

Nicméně se změní podoba sportu. K tradičním sportům typu fotbal, atletika, košíková a tak podobně se přidávají nové sporty, velmi často s přívlastky (mnohdy spíše z důvodu reklamních) rizikové, adrenalinové, alternativní, které se masivně začaly objevovat od devadesátých let minulého století. Zažít něco nového, výjimečného, "exkluzivního", to je životní motto mnoha lidí. Hledají prostor, kde uspějí, vyniknou nad ostatními. Soutěží se ve všech možných i "nemožných" sportech. Mistrů světa "ve skoku pro něco", jakým se stal i známý pohádkový hrdina Maxipes Fík, bude přibývat. Vždyť i Fíkova disciplína "skok pro něco" se už stala realitou v podobě "poweriser" neboli pružinových chůd.

Bungee running.

Bungee running.

Balanční disk.

Balanční disk.

Od zábavy k soutěži a k byznysu vede dnes cesta většiny sportů. Zlézt poprvé v historii Mount Everest kdysi byla celosvětová událost, dnes cestovní kanceláře pořádají tracky pod tuto nejvyšší horu světa. Možná, že za dvacet let nás dopraví až na vrcholek v kyslíkové kabince. Jízdy na prkýnkách všeho druhu s kolečky, zavěšené na padácích, klouzající po sněhu se staly atraktivní nejen pro své vyznavače, ale i pro výrobce sportovního vybavení. Sport se neobejde v budoucnosti ani bez hvězd, ikon, bez svého "náboženství", stejně jako se neobejde bez reklamy a prodeje zboží.

Nevíte-li přesně, jak vyhlíží rope skipping (skákání přes švihadlo), pak takto

Nevíte-li přesně, jak vyhlíží rope skipping (skákání přes švihadlo), pak takto

Lidé využívají v hojné míře placených služeb soukromých fitcenter, tenisových kurtů, plaveckých bazénů, aby se při sportu pobavili, zlepšili si svou kondici či postavu, nebo jen potkali se známými a přáteli.
Mnoho "sportovců" se dnes potřebuje pochlubit v práci a mezi známými, že zažili "adrenalin" při seskoku padákem či jízdě na čtyřkolce.
Hledají vzrušení a "výjimečnost", možnost odlišit se od druhých, být takzvaně "in".

Aquaaerobic.

Aquaaerobic.

Konzum bude narůstat, ale - stejně jako v jiných oblastech - i zde se najdou tací, kteří budou sport nadále vyznávat právě proto, aby se setkali s přáteli, poměřili v soutěži své schopnosti a dovednosti a prožili radost ze společné činnosti.

Peníze pro sport, nebo sport pro peníze?

Peníze prostupují současným sportem nejen v jeho profesionální podobě, ale i v té rekreační. Je-li daný sport pro byznys zajímavý, má šanci na rozvoj. Marketing dnes zaměřuje své aktivity na mladou populaci, a proto mají úspěch sporty životního stylu typu snowboarding, kiteboarding, snowkiting, rope skipping (skákání přes švihadlo), které se rychle se etablují jak na největších sportovních akcích, jako například olympiáda, tak coby produkt ve sportovních službách. Tento trend bude zjevně nadále pokračovat. Počet sportů narůstá, avšak nárůst sportujících tak strmý není.

Díky moderní filmařské a fotografické technice dostává snowboarding úplně nový rozměr. A Travis Rice ho umí využít.

Díky moderní filmařské a fotografické technice dostává snowboarding úplně nový rozměr. A Travis Rice ho umí využít.

Konkurence mezi sporty bude vysoká, a proto mnohé z nich čeká velký úpadek zájmu veřejnosti i médií. To způsobí i nezájem firem do nich investovat. Řada sportů dokonce zanikne. Za dvacet let se těžko setkáme s naším národním sportem – českou házenou, nevrátí se československá sláva sportovní gymnastiky.

Na výsluní se dostanou sporty určené masové konzumaci jak v aktivní, tak divácké podobě. Proto u nás neupadne zájem o fotbal, lední hokej či tenis. Populární budou také takové sporty, respektive jejich forma, při nichž se lidé tolik "nenadřou" a spíše se jen pobaví, jako je rekreační cyklistika, koupání se v akvaparku, různé "neaktivní" sporty jako jízda na tříkolkách. Tento trend v mnohém souvisí s leností, kterou u národů rozvinuté Evropy a Severní Ameriky vidí i ekonomové.

Fanoušci Kanady při utkání s Ruskem v olympijském čtvrtfinále.

Fanoušci Kanady při utkání s Ruskem v olympijském čtvrtfinále.

OJ! Slovenští fanoušci sledují semifinálové utkání proti Kanadě na náměstí SNP v Bratislavě.

OJ! Slovenští fanoušci sledují semifinálové utkání proti Kanadě na náměstí SNP v Bratislavě.

Vedle toho pochopitelně budou tací, kteří prostřednictvím sportu budou usilovat o dosažení slávy a peněz. Nelze tedy očekávat odstranění problémů s dopingem, spíše jejich eskalaci. Zakázané podpůrné prostředky nebudou legalizovány, tím by společnost legalizovala podvádění, ale díky novým vědeckým poznatkům se budou hledat cesty, jak sportovce "vylepšit", upravit jeho tělesné proporce (delší nohy ve sprintech, silnější paže ve sportovní gymnastice). Budou se hledat cesty, jak změnit metabolismus, jak naprogramovat efektivnější regeneraci, aby se podal co nejlepší výkon.

Také nelze zapomenout na stále platné rčení "chléb a hry". Prognózy odborníků nevyznívají nijak optimisticky, co se týče budoucí sociálně ekonomické stability světa. Tam, kde se vyskytovaly problémy, se vždy davu nabízela náhrada v podobě masové zábavy. Proč by neměl hrát tuto roli i za dvacet let? Glorifikace až zbožštění sportovců nabízí lidem méně sociálně úspěšným či frustrovaným možnost zažít skrze slávu těchto idolů i "svůj úspěch".

Usain Bolt

Kde se bude sportovat?

Přestože se řada sportů přesunula z přírodního prostředí do tělocvičen a hal, stále lidé vyhledávají přírodu pro své sportování. Člověk však systematicky ničí přírodní prostředí, a ničí jej, nebo minimálně ohrožuje, i svými sportovními aktivitami. Stačí připomenout lyžařské závody ve sprintu pořádané v centrech měst, pro jejichž uskutečnění desítky nákladních automobilů přivážejí sníh, čtyřkolky řítící se i přes zákaz po lesních cestách. Sport dnes spotřebovává spoustu energie. K tomu, abychom si užili sportu a pohybu, dopravujeme se do fitness-centra či na hory autem, za potápěním v moři letíme letadlem.

Ilustrační foto.

Prognózy však hovoří o budoucí energetické krizi a té se bude muset přizpůsobit i sport. Rekreační sportování se bude odehrávat více v místě bydliště svých vyznavačů. K tomu budou sloužit fitness-centra, haly, tělocvičny a místní příroda.

Jak bude sport vypadat za dvacet let, závisí i na vývoji ve společnosti. Varováním by měl být příklad z minulosti, kdy starověké olympijské hry se s rozkladem tehdejšího společenského řádu přeměnily v hry gladiátorské, až posléze zanikly. Toto nebezpečí hrozí sportu vrcholovému. Věřím, že se z něj nestane cirkus či pouťová zábava, do níž občas již dnes sklouzává.

Avšak proti němu bude stále stát sport běžných lidí, kteří jej budou provozovat pro svou zábavu i zlepšení zdraví. Jen sporty mohou být odlišné. Třeba se objeví plachtění na koni, tato kombinace tradičních sportů zde ještě nebyla (alespoň se domnívám).

Stejně tak odlišné mohou být i podmínky, kdy se například za běh lesem budou platit speciální poplatky. Dvacet let není dlouhá doba a doufám, že si sama budu moci svoji vizi srovnat s budoucí skutečností.

Nevíte-li přesně, jak obnáší snowkiting, pak tedy toto

Nevíte-li přesně, jak obnáší snowkiting, pak tedy toto

O autorce

Irena Slepičková

Narodila se v roce 1951. Působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Zabývá se sociologií sportu a sportovní politikou veřejné správy. Je autorkou řady vědeckých publikací a učebních textů, pracuje v předsednictvu Světové organizace sociologie sportu. Spolupracuje s řadou sesterských fakult zahraničních univerzit jak v rámci Erasmu, tak dalších projektů (Univerzita Montpellier 1, Univerzita v Jyvaskylä, Vysoká sportovní škola v Kolíně nad Rýnem, Univerzita ve Vídni, Katolická univerzita v Lovani, Université Lille 2).

Autor:

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz