Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

S puškou proti komunismu nebojovali jen Mašínové a Paumer

  11:55
Oceněním bratrů Mašínů a Milana Paumera rozpoutal premiér Topolánek diskusi nad různými formami boje proti komunismu. Ale stejně jako Mašínové i mnoho dalších odbojářů vzalo zbraně a jejich rukou umírali lidé. Připravovaný zákon o třetím odboji má ocenit všechny bojovníky proti komunismu.

Milan Paumer přebírá ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka, 4. března 2008. - Člen odbojové skupiny bratří Mašínů, bývalý příslušník československého protikomunistického odboje Milan Paumer (vpravo) převzal 4. března v Praze ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka. | foto: David PortMF DNES

Je noc. Dva muži se plíží kolem stěn domů v jihočeském Milevsku. V batohu si nesou výbušninu, mají zbraně. Jejich cílem je sekretariát okresního výboru komunistické strany.

Není snadné se dostat k oknu, za kterým je kancelář, k budově totiž přicházejí zezadu, aby je nikdo neviděl. Přelézají bránu.

Je sice už k půlnoci, ale za oknem je stále světlo. Čekají. Když světlo zhasne, počkají ještě pro jistotu asi patnáct minut a pak půjdou na věc.

"Usoudili jsme, že osoby, které byly přítomny a které světlo zhasly, již odešly, a rozhodli jsme se provést vhození nálože do přízemí sekretariátu a způsobit tak demolování této místnosti,“ popsal o čtyři roky později jeden z útočníků. Jeho spolubojovník rychle pod oknem zapálil lahev s benzinem a vhodil ji dovnitř. Je slyšet cinkot rozbitého skla. Útočník spěchá. Ještě výbušninu a další lahev. Tu už ale zapálit nestihl.

Oba se dávají rychle na ústup.

Další dva odbojáři na ně budou čekat za městem s připravenými motocykly a rychle je odvezou do bezpečí.

Smrtící výbuch
Jenže mezitím už je všechno vzhůru nohama. Výbuch, který v noci na neděli 14. května 1950 zničil sekretariát, byl tak silný, že poškodil celé přízemí domu a strhl i strop v zasedací místnosti. Celková škoda dosáhla částky 200 tisíc korun (před měnovou reformou).

Ale co hůř: při výbuchu byl zabit příslušník Sboru národní bezpečnosti. O jeho smrti se útočníci dozvěděli až druhý den. Pokud však chtěli vyvolat neklid a paniku, akce svůj cíl rozhodně splnila.

Komunisté se začali bát, mezi obyčejnými lidmi se zase začala šířit šeptanda a neklid. "Zdemolování sekretariátu OV KSČ v Milevsku způsobilo doslova poprask,“ napsal o akci historik Tomáš Bursík, který protikomunistický odboj v tamním kraji mapoval.

Odbojáři ostatně nebyli žádnými nováčky. Už o rok dříve podnikli podobný bombový útok na sekretariát v Sedlčanech, ale ten se obešel bez ztrát na životech.

Mužů, kteří tvořili jádro odbojové skupiny s podivným názvem Černý lev 777, bylo celkem šest. Vlastní bombové útoky podnikli dva z nich: Jiří Řezáč a Jaroslav Sirotek. Druhý jmenovaný byl už za války pronásledován gestapem, kterému úspěšně unikl.

Úspěšně budou všichni unikat i komunistické tajné policii (StB), která je dopadne až za čtyři roky. Tři z nich (včetně Sirotka a Řezáče) budou popraveni, další dostanou dlouhá léta vězení. "Bez ohledu na toho mrtvého jsem přesvědčen, že celá skupina Černý lev 777 patří do třetího odboje. Ten příslušník složil přísahu a sloužil určitému režimu,“ říká historik Bursík.

Kdo patřil k odbojářům
Útoky na stranické sekretariáty byly však jen jedním z mnoha projevů odporu proti komunismu. Často působili mezi odbojáři ti, kteří bojovali už předtím proti nacistům.
"V obou odbojích se objevují titíž lidé a stejné skupiny občanů, například studenti, sokolové, skauti, vojáci,“ připomíná historik Eduard Stehlík.

Odbojové skupiny, které zapalovaly stohy či šířily letáky, vznikaly v různých částech země, mnohé z nich však byly od začátku vyprovokovány či kontrolovány StB. Šanci tak měly jen ty, které pracovaly zcela konspirativně. Díky tomu unikli i bratři Mašínové a Milan Paumer, kterým se nakonec podařilo dostat na Západ. Ostatní odbojáři většinou takové štěstí neměli a v podmínkách brutálního režimu ani mít nemohli. Proti situaci například v sousedním Polsku, kde protikomunističtí partyzáni na konci čtyřicátých let ovládali celá území, byl odboj v tuzemsku slabší.

Začít o tom mluvit
Sami političtí vězni jsou přesvědčeni, že je nejvyšší čas začít mluvit o protikomunistickém boji jako o třetím odboji. Jestliže první odboj zahrnuje legionáře, kteří bojovali za samostatné Československo, druhý vojáky a partyzány, kteří se postavili Hitlerovi, třetí má zahrnout bojovníky proti komunismu.

Zákon, který oficiálně třetí odboj uzná a ocení, prosazuje senátor Jiří Liška (ODS). Zákon je ostatně již připraven a nyní projednáván ve výborech Senátu. Prezident by jej mohl dostat k podpisu ještě letos. "Myslím, že je velmi potřebný,“ říká Liška.

Zákon rozlišuje protikomunistický odboj a odpor. "Do odboje patří například sabotáže, zpravodajská činnost a boj se zbraní v ruce. Odpor se týká například lidí, kteří aktivně nebojovali, ale s režimem nesouhlasili a byli za to pronásledováni. Do té první skupiny by patřily stovky odbojářů, ale pravděpodobně ne více než 10 až 15 tisíc. Živých jich je dnes pochopitelně mnohem méně,“ říká historik Stehlík. Odbojáři i příslušníci odporu (těch druhých je neporovnatelně více) budou mít nárok na úřední osvědčení a odznak. Odbojáři by navíc získali práva válečných veteránů, což by v praxi znamenalo především nárok na lepší zdravotní péči. O vydání osvědčení má rozhodovat Ústav pro studium totalitních režimů.

Senátor Liška nepochybuje, že zákon projde v Senátu, ale i ve Sněmovně, kde se o něj nejspíš svede těžší boj. "Proti budou samozřejmě komunisté. Byli by rádi, kdyby se zapomínalo na jejich hříchy,“ říká Liška. "Všechno má své normy, i ten boj. Pokud někdo usiloval o demokracii a lidská práva, tak podmínkou jeho důvěryhodnosti je, že používá prostředky a metody, které jsou v souladu se zákonem,“ říká předseda komunistů Vojtěch Filip. Návrh zákona však zatím nezná. "Zákon tu měl být už dávno,“ říká bývalý politický vězeň František Wiendl.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...