Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Rusko se vrací do zemí, kde byl už SSSR: Kuba, Nikaragua, Sýrie, Libye, Vietnam

  8:22
Ruské válečné lodě právě poprvé od studené války přistály na Kubě, nikaragujský prezident Ortega (ano, ten sovětský vazal z 80. let) byl v Moskvě, Libye nabízí přístav jako základnu, Vietnam možná taky... Rusové se vracejí do světa. A na místa, kde už jednou byli za Sovětského svazu.

Prezidenti Medveděv a Chávez při zahájení rusko-venezuelských námořních manévrů | foto: Reuters

Test z dějepisu. Kdy se to stalo? Tenhle rozkaz musel posvětit přímo Kreml: válečné lodě se ze zdvořilosti zastavily nejdříve v Sýrii, protože tam bude mít Moskva brzy novou vojenskou základnu. Potom zakotvily v Libyi, která Kremlu pro jeho válečné námořnictvo už taky nabídla přístav. Odtud plavidla zamířila přes Atlantik do Karibiku. Velké vojenské cvičení s tamními spojenci hned vedle strategicky důležitého Panamského průplavu mělo pikantní přídech provokace, protože se odehrálo přímo na zadním dvorku Spojených států. Vypadalo to jako rukavice hozená z nejkratší vzdálenosti. Karibská krize v miniaturním balení.

Tak hádejte, kdy se to stalo? Za Chruščova? Za Brežněva?

Ne, tohle je úplně čerstvá věc. Netýká se SSSR, ale Ruska. To má pocit, že NATO ho zahání do kouta a smyčka kolem něj se pořád utahuje, a proto se snaží oživit své imperiální ambice tím, že oprašuje mapu světa mrtvého Sovětského svazu. A daří se mu to.

Staré a nové sítě

Nové ruské sítě velmi připomínají ty staré sovětské. Rusové nyní obnovují spojenectví se státy, které patřily do sovětské sféry vlivu. Dokonce i jména jejich vůdců jsou stejná: například Kaddáfí v Libyi, Asad v Sýrii (byť to už je syn) či Ortega v Nikaragui.

"Naše dlouhé úsilí stát se součástí Západu nepřineslo ovoce. Náš cíl se změnil. Chceme se stát nezávislou velmocí v multipolárním světě, v němž je Rusko silným hráčem,“ napsal šéfredaktor ruského časopisu Globální otázky Fjodor Lukjanov.

A dělá se to takhle.

Chce Amerika dostat do Severoatlantické aliance Gruzii a Kyjev, jež leží přímo u našich hranic? My jí to vrátíme tím, že se znovu spřátelíme s Kubou a Nikaraguou.

Chce Amerika protiraketovou obranu ve střední Evropě? My vyšleme jaderné bombardéry na Kubu. Ukazuje se americké námořnictvo v Černém moři na dohled ruských břehů? Vyšleme naše lodě téměř na dohled amerického pobřeží.

Když sledujete, kam mířily ruské uniformy v posledních týdnech, s překvapením zjistíte, že to vypadá jako návrat na místo činu. Nové ruské sítě docela připomínají ty staré sovětské.
Je to takové ruské zpět do budoucnosti.

"Yankeeové budou kňučet“

Dokonce i jména připomínají staré časy. Třeba takový Daniel Ortega. Dnes demokraticky zvolený prezident Nikaraguy byl šéfem státu i v 80. letech, kdy loutkový komunistický režim podporovaný Moskvou a Kubou bojoval proti „imperialistické agresi“. Teď se stala Nikaragua po Rusku první (a jedinou) zemí světa, která oficiálně uznala nezávislost Severní Osetie a Abcházie, dvou území, jež se v létě odtrhla od Gruzie. Něco za něco: Rusové budou modernizovat nikaragujskou armádu a dodají protiletadlové střely, vrtulníky a hlídkové čluny. Cena? Ani rubl. Je to dárek od přátel z Moskvy.

Závěr minulého týdne Ortega strávil v Moskvě (mohl tam navštívit i skupinu nikaragujských vojáků studujících na ruské kadetce), opačným směrem brzy poletí ruští vojenští poradci a ropní prospektoři.
Možná ještě někdo. Rusové by rádi pomohli Nikaragujcům se stavbou průplavu spojujícího Pacifik s Atlantikem, čímž by snížili význam Panamského průplavu.

Už připluli!

Ruské válečné lodi v těchto dnech poprvé od roku 1990 kotvily na Kubě a v Nikaragui. Minulý měsíc ruské námořnictvo mělo společné manévry s Venezuelou. Rusko nechce narušit americkou hegemonii v Karibiku, spíše se snaží získat trhy v Latinské Americe a udělat protitah vůči domnělému obkličování ze strany Západu.

A v Karibiku je samozřejmě Kuba, starý, potom zavržený a nyní opět objevený spojenec. Teď tam popoprvé od roku 1990 zakotvily ruské válečné lodi. Nedávno se tam zastavil i ruský prezident Medveděv (před ním už tam byla ruská vojenská delegace), aby demonstroval nově navázané přátelství. Předtím byl ve Venezuele, kde ruské válečné lodě pilně cvičily s domácími. Je to srdečné objetí: „Teď budete kňučet, Yankeeové,“ prohlásil venezuelský prezident Chávez, když ve Venezuele nedávno přistály ruské bombardéry, které mohou nést jadernou výzbroj. „Poslali jsme tím Americe vzkaz.“

Měl pravdu. Rusům nejde o mocenské šachy jako za studené války, je to pro ně hlavně záležitost prestiže a obchodu – v čase krize jsou latinskoamerické trhy zajímavé, ale i tak musí Američané zpozornět. Potenciální vojenský trojúhelník Kuba – Venezuela – Nikaragua by byl hodně blízko americkému podbřišku od Floridy až po Texas.
Tahle hra si zaslouží pozornost, neboť probíhá simultánně na více stolech. Průvodním znakem je třeba informace, že Rusové zřejmě dostali nabídku, aby si znovu otevřeli základnu ve vietnamském Cam Ranh. Ale zajímavější věci se dějí hlavně na Blízkém východě.

Kaddáfí, Asad: jako tehdy

Zatímco jsou všichni posedlí Irákem a Usámou, téměř nepozorovaně se na Blízkém východě děje něco neméně významného: Moskva se vrací. Ale jinak. Rusko, na rozdíl od SSSR, tam vidí rádi.

Velká část vlivu, o nějž Moskva přišla po zhroucení sovětského svazu, je zpět. Arabské satelitní televize a webové stránky jsou plné diskusí o úloze regionu v „nové studené válce“. Dozvíte se tam překvapivé věci.

Třeba to, že návrat Ruska jako regionálního hráče vítají i islamisté, kteří dříve v Sovětech viděli šejtana. Teď je naopak ďáblem Amerika, která kdysi povzbuzovala islám jako baštu proti komunismu.

Je to prosté: podle Arabů s pádem SSSR zahynula také komunistická ideologie, která podle přesvědčení muslimů odporuje jejich víře. Za studené války bylo snazší vysvětlit spojenectví s Američany než se Sověty. Ti první byli křesťané, tedy přece jen „lidé Knihy“, ti druzí byli bezvěrci, a tudíž nebezpeční nepřátelé Alláha. Je to klasická muslimská logika: křesťan sice může být nepřítel nebo rival, ale má k muslimovi blíž než ateista. Jenže teď paradoxně punc nepřátel islámu převzali po Sovětech Američané.

A tak Rusko dnes neobnovuje vztahy jen se Sýrií, kam se zřejmě vrátí na dvě bývalé sovětské námořní základny (jedna leží velmi blízko tureckého přístavu Ceyhan, což je terminál, kudy bude proudit velká část ropy do Evropy), a s Libyí, která  rovněž nabídla jeden ze svých přístavů jako ruskou námořní základnu.

Íránský režim s gustem dává najevo, jak je s Rusy zadobře, protože tím posouvá do autu americkou hrozbu a získává čas na dokončení svého jaderného programu. Dobrým kumpánem se ukazuje i palestinský Hamas, jenž podobně jako Nikaragua uznal nezávislost Abcházie a Jižní Osetie.

Hrátky s bumerangem

Celkem vzato, nejsou to zrovna přátelé, jimiž by se někdo chtěl chlubit, ale ve světě (a na Blízkém východě obzvlášť) není moc Dušínů, a navíc mezinárodní politika většinou upřednostňuje zájmy před známkou z mravů.

Ruské ambice mají však dvě slabá místa. Státy, které mají moře, vědí, že válečné loďstvo je nejdražší část ozbrojených sil. Rusko poté, co se náhle přetrhly zlaté ropné časy, nebude mít na to, aby vybudovalo opravdu silnou flotilu. Ta nynější je jen stínem té někdejší sovětské.

A navíc si Rusové pohazují s bumerangem. Sázka na staronové přátele může vyjít, ale také může bolet. Amerika taky byla s muslimy nejdřív kamarád, pak se jejich hněv obrátil přímo proti ní. Na rozdíl od Ruska však měla výhodu, že na svém území neměla desítky milionů jejich souvěrců.

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Pronájem 3+kk Moravská Třebová
Pronájem 3+kk Moravská Třebová

Čs. armády, Moravská Třebová - Město, okres Svitavy
12 500 Kč/měsíc

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....