Ředitel nemocnice chce být senátorem, ale svou minulost tají

  12:20aktualizováno  12:20
Ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml bude na podzim v Královéhradeckém kraji kandidovat do Senátu za ČSSD. O jeho minulosti se toho příliš neví. Z otevřených zdrojů lze zjistit, že byl ředitelem nemocnice ve Vrchlabí, náměstkem ministra zdravotnictví a zástupcem Sdružení podnikatelů. MF DNES oslovila pobočku sociální demokracie v Hradci Králové, aby do redakce zaslala životopis svého kandidáta. Ale životopis nedorazil.

Kačer ředitele Drymla se jmenuje Julínek. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

MF DNES proto vyhledala Drymlovy bývalé spolužáky, kolegy a známé. Jenže: buď o Drymlovi nechtěli hovořit (ani jeho bratr, bývalý motocyklový závodník), nebo svolili jen pod podmínkou zachování anonymity (redakce zná jejich jména a profese). „Nechci s ním mít nic společného. Je mstivý a vymýšlí si,“ řekl například bývalý kolega z českobudějovické nemocnice. Podobný názor mělo všech 16 oslovených. Agresivním chováním je Dryml známý a v televizi neváhá okřikovat své oponenty. Někteří členové ČSSD se ho bojí. „Divíte se? Má za sebou Ratha s Paroubkem,“ uvedla členka ČSSD z Prahy. Jiní mu drží palce. „Fandím mu. S jeho kritikou poplatků souhlasím,“ řekla poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

Rodinná přítelkyně z Českých Budějovic, kde Dryml dlouho žil, ho charakterizuje následovně: „Když se někam chce dostat, vyhrožuje tak dlouho, až se tam dostane.“ Už před pěti lety prohlásil, že by se chtěl stát ministrem zdravotnictví, a skoro se mu to povedlo. V roce 2005 se stal náměstkem ministra Ratha. Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková tehdy řekla: „Minimálně půl roku mi telefonoval, abych mu dopomohla, aby byl ministr nebo alespoň náměstek.“

Dnes Dryml říká, že by byl ministrem jen tehdy, kdyby to odmítl David Rath. Kandidát na senátora nerad hovoří o své minulosti. „Hrabání se v životopisech považuji za zbytečné,“ řekl muž, jenž si rád hraje na tajuplného. Pracoval prý v Německu, ale nechce říct co tam dělal. Jezdí pracovně do Jihoafrické republiky, ale nechce říct, za jakým účelem. MF DNES se tedy pokusila jeho životopis zrekonstruovat.

Bublina jménem devitalizace
Dryml se narodil v roce 1952 a medicínu absolvoval v Hradci Králové. 11 let pracoval ve Vojenské nemocnici v Českých Budějovicích jako dvakrát atestovaný chirurg. Neodešel odsud v dobrém a podle bývalých kolegů se s nemocnicí údajně soudil. Z Českých Budějovic přešel do Sanopzu (dnes Nemocnice Na Homolce) a i zde se podle pamětníků s vedením rozkmotřil. O důvodech odchodu z obou nemocnic ale Dryml mluvit nechtěl. „Všem vyhrožoval,“ uvedl jeho bývalý nadřízený.

V roce 1987 Dryml vstoupil do KSČ. Podle svých slov z osobních důvodů. V první polovině 90. let pracoval asi pět let jako lodní lékař. Ve druhé polovině 90. let působil dnešní odpůrce zdravotních poplatků ve Sdružení podnikatelů a požadoval zpoplatnění lékařské péče. V té době také vstoupil do ČSSD.

Do Vrchlabí se dostal jako poradce podnikatele Alexandra Seidla, který nemocnici koupil v roce 1998. Později se stal Dryml ředitelem, v roce 2004 z funkce odstoupil a na konci loňského roku se do vedení vrátil. V době svého ředitelování se zviditelnil spory s VZP, která s nemocnicí dlouho odmítala uzavřít smlouvu, a média často citovala jeho ostrou kritiku sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví.

V roce 2002 Dryml propagoval devitalizaci (podvazování nádorů, které odborníci neuznávají jako účinnou léčbu rakoviny). Ministerstvo zdravotnictví devitalizaci zakázalo a Dryml tvrdil, že ji provádí sám. Dnes říká, že operoval asi pět pacientů a někteří z nich žijí. Podle lékaře, který ve Vrchlabí pracoval jako primář, ale pacienti zemřeli, neboť byli v pokročilém stadiu rakoviny. „Otevřel je a zašil. Jak chcete podvazovat nádor, který už prorostl půlkou těla?“ uvedl lékař. Dryml si ale stojí za svým. „Metodu devitalizace jsem dělal a u některých měla úspěch.“ MF DNES proto chtěla s vyléčenými pacienty hovořit. Dryml to odmítl s odkazem na lékařské tajemství.

. S Rathem proti Julínkovi

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath našel s Vladimírem Drymlem společnou řeč a vzal si ho v roce 2005 na ministerstvo zdravotnictví jako náměstka. Ještě v roce 2002 Rath coby prezident České lékařské komory protestoval proti devitalizaci (podvazování nádorů). Tu tehdy propagoval právě Dryml ve vrchlabské nemocnici. Také Dryml Ratha kritizoval. MF DNES tehdy řekl, že pravdu o devitalizaci řekne až poté, co z ministerstva zdravotnictví odejde „jeho nekompetentní vedení a padne se svými lidmi i prezident ČLK David Rath“. Hrany se mezi oběma lékaři léty obrousily a dnes Dryml s Rathem bojují proti ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi a jeho mluvčímu Tomáši Cikrtovi. Podle Drymla a Ratha špatně připravili zákon o zdravotních poplatcích.

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz