Rakety zasáhly hotel v centru Bagdádu

  18:27aktualizováno  18:27
Tři rakety kaťuša večer zasáhly komplex bagdádských hotelů Sheraton a Palestine, kde bydlí zahraniční novináři a obchodníci. Útok si nevyžádal žádné oběti. Vzbouřenci udeřili krátce poté, co zástupce šíitských milicí nabídl irácké vládě příměří v bagdádské čtvrti Sadr.

Střely, které vzbouřenci vypálili z korby nákladního auta, zasáhly druhé a čtvrté patro hotelu Sheraton.

Podle hotelové bezpečnostní služby útok nezpůsobil velké škody, vyvolal ovšem paniku mezi hosty, kteří vybíhali na ulici. Exploze rozbily některá okna a zapálily palmu před budovou. Už zdálky byly vidět plameny a kouř.

Americké a irácké síly začaly pálit po útočnících. Agentura AP s odvoláním na člena irácké soukromé bezpečnostní služby uvedla, že se jim podařilo zničit nákladní auto rebelů. O osudu útočníků nejsou žádné zprávy.

Hotely Sheraton a Palestine stojí bok po boku za zdí na břehu Tigridu, naproti Zelené zóně, kde sídlí irácká vláda a velvyslanectví USA. Přestože hotely hlídají američtí vojáci, opakovaně se staly terčem útoků, nejčastěji minometné střelby.

Sadrovy milice nabídly příměří
Krátce před útokem navrhli šíitští ozbrojenci irácké prozatímní vládě příměří v bagdádské čtvrti Sadr, případně i v jiných oblastech Iráku. Oznámil to spolupracovník šíitského duchovního Muktady Sadra v arabské televizi Al-Arabíja.

Alí Smísm řekl, že šíitské milice v rámci mírové iniciativy složí zbraně, pokud jim vláda zaručí, že členy milice nebude stíhat a umožní jim zúčastnit se politického dění. Američané také podle něj musejí propustit vězněné Sadrovy druhy.

Některé zdroje v první chvíli usoudily, že Smísm oznámil uzavření dohody. Sadrův pobočník však zdůraznil, že dohoda vstoupí v platnost teprve tehdy, až s ní bude vláda souhlasit. Ta se dosud stejně jako americká armáda nevyjádřila.

Již začátkem týdne přišly zprávy o uzavření příměří ve čtvrti Sadr, ale milice i vláda to vzápětí popřely. Jednání prý naopak uvázlo na mrtvém bodě. Čtvrteční propuštění vysokého Sadrova spolupracovníka z vězení možná rozhovory oživí.

Autoři: , ,

Extáze je bezpečnější než alkohol, říká psycholožka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz