Fungující chaos Erica Powella – mlátič Goon a jeho obludárium bodují

  8:49aktualizováno  8:49
Násilí vždy prodávalo. U komiksů to platí dvojnásob. Pouze rvačky a krev ale už nestačí. Je třeba přidat drsný humor, ironii a neobvyklé postavy. Ukázkovým příkladem tohoto schématu je komiksový Goon od Erica Powella. Má vše, co si fanoušek může přát – zombie, rvačky, mutanty, obří chobotnice i šílené vědce. Nedávno česky vyšla již druhá kniha této slavné série.

Ukázka z komiksu Goon 1 - Nic než utrpení | foto: Comics Centrum

Powellův výtvor je prakticky předurčen k úspěchu: přesně odpovídá požadavkům moderní konzumní společnosti. Střídá formy projevu, šokuje i baví. Dějová linie ustupuje do pozadí. Autor strategicky upřednostňuje větší počet mikropříběhů. Každému z nich vévodí neobvyklá a atraktivní postava, která epizodu udrží pohromadě. Důsledkem této antinudy bývá dojem chaosu. Ke Goonovi se zkrátka vyplatí přistupovat bez jakýchkoli očekávání. V dobrém slova smyslu. Pokud totiž něco dokáže, tak příjemně zaskočit.

Šílená galerie figur

V nově přeloženém svazku Mé vražedné dětství Powell dovolí čtenáři přece jen poznat hlavního hrdinu trochu lépe. Ještě -náctiletý Goon ve vzteku ze ztráty své tety zabije jejího vraha - mafiána jménem Labrazio. Co víc, dokáže následně využít jeho pověsti ve svůj prospěch a začne se vydávat za Labraziova výběrčího. Postupně se z Goona stává postrach, ale zároveň i ochránce celého města. Problémy na sebe pochopitelně nenechají dlouho čekat. Dostaví se v podobě zvrhlého Kazatele. Ten buduje armádu a její vojáky si vytváří z mrtvých těl.

Obálka svazku Goon 1 - Nic než utrpení

Obálka svazku Goon 1 - Nic než utrpení

Obálka komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

Obálka komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

O knihách

Eric Powell: Goon 1 Nic než utrpení + Goon 2 Mé vražedné dětství

Překlad: Václav Dort a Martin Trojan. Comics Centrum, Praha 2013, 144 a 136 stran, doporučená cena 499 korun.

Dějová linie nehraje tak zásadní roli, jak bývá u větších sérií zvykem. Alespoň zatím, v přeložených dílech. Goon je postaven na variabilitě zejména vedlejších postav. Právě ty osvěžují příběh a je vidět, že za jejich vznikem stojí mnoho papíru a bezesných nocí. Stačí zmínit prokletého požírače zombií Krkavce nebo milého, ale poněkud zmateného zloducha – doktora Slitinu. Hlavně díky rozmanitým charakterům a přesvědčivým dialogům lze roztěkaný koncept tohoto komiksu akceptovat.

Já všechno sám

Powell je v jistém ohledu surrealista. A čtenáře vystavuje důmyslným hrám. Skvělým prostředkem je trochu absurdní leitmotiv každého svazku. V první knize k naprostému zmatení posloužil obří pařát, který se občas snesl z nebe a potrestal každého, kdo urazil nebožtíka Labrazia. V novém díle anonymní pařát nahradili vybuchující orangutani. Jakmile čtenář přistoupí na Powellovu hru a přestane „zbytečně“ přemýšlet, je lapen.

Ukázka z komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

Ukázka z komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

K zážitku přispívá i kresba – sugestivní, akční, přitom stejně rozmanitá jako obsah. Na působivé flashbacky Powell sáhl po obyčejné a upřímné tužce, čímž poukázal na to, jak efektní může být tradiční přístup ke komiksu. Goon bez barvy by však nefungoval. To dokazují i umělecky propracované plakátové obálky obou dílů série.

Komiksy z dílny jediného autora tvoří už samostatnou kategorii. Jen málokdy se podaří ovládnout kresbu i scénář natolik, aby vzniklo reprezentativní dílo. Pokud se tak stane, výsledek se většinou zapíše do historie komiksového vesmíru. Ostatně stačí si vzpomenout na Spiegelmanův komiks Maus, Persepolis od Marjane Satrapiové či Habíbí Craiga Thompsona. Goon také aspiruje na zářez do srdcí fanoušků, volí však jinou strategii. Místo uměleckého, historického nebo dokonce filozofického kontextu preferuje násilí, vtip a šokující absurditu.

Goon je skvělou ukázkou moderního komiksu, který zcela přepracoval osvědčený způsob vyprávění. Nutí čtenáře jen nevěřícně obracet stránky, aby se nechal zaskočit, zmást, ale především pobavit. A to funguje.

Ukázka z komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

Ukázka z komiksu Goon 2 Mé vražedné dětství

O tvůrci

Byla to právě originální série Goon, co proslavilo amerického komiksového tvůrce Erica Powella (nar. 1975). Za sympatického rváče získal Powell pět prestižních Eisnerových cen – v neposlední řadě za nejlepšího komiksového scenáristu a multimediálního umělce. V oblasti komiksu se podílel také na titulech jako je Hellboy, Incredible Hulk nebo The Avengers.

Americký komiksový tvůrce Eric Powell (1975)

Americký komiksový tvůrce Eric Powell (1975)

Autor:

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Najdete na iDNES.cz