Proč mladí v Gaze nejlépe rozumějí násilí

  9:10
Převážně uprchlická populace v Gaze má většinou slabé sociální postavení. Lidé s univerzitním vzděláním odešli pracovat na západní břeh nebo do států Perského zálivu. Pro většinu mladých se staly magnetem ozbrojené skupiny – je to jediná činnost, které rozumějí a která jim dala moc.

Palestinský uprchlický tábor, nedaleko Ammánu - Solidaritu s obyvateli Gazy vyjadřují dívky pochodem se zapálenými svíčkami. | foto: Reuters

Když se pásmo Gazy v důsledku izraelské palivové blokády ponořilo do temnoty, řadu lidí po celém světě to překvapilo. Optimismus navozený mírovým procesem v Annapolisu, který zahrnoval i slib amerického prezidenta George W. Bushe, že v roce 2008 bude uzavřena dohoda o vytvoření palestinského státu, však byl očividně nerealistický.

Gaza je obvykle nazírána prizmatem tamní drtivé podpory Hamasu, avšak realita je velmi odlišná. Výzkumy veřejného mínění, které v Gaze koncem listopadu 2007 provedla agentura Near East Consulting Group, ukázaly, že 74 procent obyvatel podporuje mírovou dohodu s Izraelem. Pouze 15 procent lidí by hlasovalo pro poslance nebo prezidentského kandidáta z Hamasu, oproti 55 procentům hlasů pro kandidáty Fatahu. Mírový proces inspirovaný konferencí v Annapolisu si získal podporu 81 procent obyvatel.

Dlouhá historie okupací 
Stejně jako mnoho dalších oblastí v regionu má za sebou i Gaza dlouhou historii zahraničních okupací, které sahají až do starověku. V roce 1949 skončila arabsko-izraelská válka dohodou o příměří, které rozdělilo Palestinu na tři části, z nichž každá měla vlastní politickou kontrolu. Izrael zabral více než 77 procent území, Jordánsku byla ponechána vláda ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, zatímco Egypt převzal kontrolu nad Gazou. Palestinsko-arabský stát, s nímž Organizace spojených národů počítala ve svém plánu o rozdělení z roku 1947 a který měl zahrnovat i Gazu, nebyl nikdy vytvořen.

Hospodářský rozvoj v pásmu Gazy byl za vlády Egypťanů omezený a region trpěl nutností přijímat palestinské uprchlíky, kteří utíkali před boji v jižní části mandátního území Palestina, z níž se stal později Izrael. Rovněž přístup Palestinců do Egypta byl omezený a velká část převážně nekvalifikované pracovní síly v Gaze byla odkázána na Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, který vybudoval a spravoval místní uprchlické tábory.

Po válce v roce 1967 zasáhla celé území mandátní Palestiny (a také Sinaj a Golanské výšiny) izraelská vojenská okupace. Ačkoliv však byla třetina západního břehu Palestincům uzavřena, aby se vytvořil prostor pro pár tisíc židovských osadníků, pouze asi 10 procent jeho převážně venkovského obyvatelstva tvořili uprchlíci – řada lidí vlastnila půdu a k dispozici bylo mnoho různých pracovních míst. Naproti tomu v Gaze tvořili uprchlíci 70 procent obyvatel – žili v těžkých podmínkách v desítkách uprchlických táborů a do značné míry byli závislí na práci v Izraeli. Ve své době procházelo kontrolním stanovištěm Erez 150 000 obyvatel Gazy denně.

Intifády a mírový proces
Chudoba Gazy představovala živnou půdu islámského radikalismu. Šajch Ahmad Jásin, ochrnutý uprchlík z vesnice Jora (dnes ležící na jižním pobřeží Izraele), v tichosti budoval všelidové hnutí, čemuž izraelská armáda s tichým souhlasem přihlížela, neboť se snažila podpořit alternativu k OOP. Po začátku povstání (intifády) v roce 1987 však Jásinovi stoupenci oznámili založení Islámského hnutí odporu. Jásinova skupina, která je lépe známá pod arabskou zkratkou HAMAS, soupeřila se sekulárními skupinami OOP tím, že organizovala amatérské útoky na židovské osadníky a unášela izraelské vojáky.

Intifáda z roku 1987 sice vyústila v mírový proces z Osla a návrat vedení OOP, ale nevytvořila v Gaze skutečnou ekonomiku. Tok peněz k nové palestinské samosprávě byl patrný většinou jen na věžácích, které stavěla, aby se vyrovnala s přelidněním. Skupiny jako Hamas, jež stály mimo palestinskou samosprávu, si zatím obstarávaly zbraně – většinou si je kupovaly od izraelských vojáků nebo na izraelském černém trhu. Když se pak Izraelci stáhli z Gazy, pašovaly se zbraně, střelivo a peníze tunely ze Sinaje.

Během druhé palestinské intifády, která vypukla v roce 2000, použil Hamas zbraně a výbušniny k útokům na Izraelce a vytvoření vlastního malého protektorátu. Čím více však Hamas a další útočili na Izraelce, tím více Izraelci utužovali obléhání Gazy. Počet dělníků z Gazy pracujících v Izraeli se snížil na pár stovek a rostoucí nezaměstnanost a chudoba daly moc ozbrojeným frakcím, gangům a válečným magnátům – tento vývoj se ještě zintenzivnil po volebním vítězství Hamasu v roce 2006, jež vyústilo v mezinárodní obléhání, které přes noc zastavilo výplatu mezd zaměstnancům veřejného sektoru.

Jakožto převážně uprchlická populace má většina Gazanů slabé sociální kořeny. Lidé s univerzitním vzděláním odešli pracovat na západní břeh nebo do států Perského zálivu, zatímco pro většinu mladých lidí se staly magnetem ozbrojené skupiny v Gaze – je to jediná činnost, které rozumějí a která jim dala moc. Ozbrojení muži se pak přidali k Fatahu, Hamasu nebo dalším skupinám i podskupinám a klany, jako je rodina Dugmušových (která unesla reportéra BBC Alana Johnstona), se chlubí několika stovkami členů ochotných zabíjet na zakázku.

Je zřejmé, že falešné vnější atributy státu, které Palestincům přiznal mírový proces z Osla, jim téměř žádnou hmatatelnou změnu nepřinesly. Dostali voleného prezidenta (který byl nějakou dobu uvězněn ve vlastním sídle), dostali parlament a vládu (jejichž poslanci a ministři nemají zaručen průjezd z Gazy na západní břeh) a dostali pasy (jejichž čísla se musí zadat do izraelských počítačů). Nedostali však skutečnou suverenitu, bez níž si lze jakékoliv zlepšení jen těžko představit.

Dějiny Gazy a tamní rozplývající se podpora Hamasu naznačují, že integrace Gazanů do hlavního proudu palestinského života by nebyla obtížná. Zároveň to však naznačuje, že pokračování v současném obléhání by pouze trestalo mírumilovné obyvatelstvo a zároveň posilovalo vliv jeho nejhorších živlů na společnost a veřejný život.

© Project Syndicate

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Arizonští poslanci schválili zrušení 160 let starého zákona zakazující potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...