Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Při summitu NATO nehrozí Praze 11. září

  0:01
Alexandr Vondra, bývalý český velvyslanec v USA, který šéfuje již rok a půl přípravám na listopadový summit NATO, se nebojí, že by teroristé mohli v průběhu schůzky nějak masivně zaútočit na Prahu. Bezpečnostní opatření to prý téměř vylučují. Ale Pražanům i mimopražským doporučuje, aby se některým částem hlavního města v době summitu radši vyhnuli.

Od útoku na New York a Washington uplynul více než rok. Od té doby teroristé zaútočili na mnoha dalších místech, například před více než týdnem na indonéském Bali. Obáváte se, že by mohli za měsíc udeřit i na Prahu v průběhu summitu NATO?
Je to riziko, s nímž musíme počítat. Současně se na ně musíme připravovat, abychom byli schopni takovou hrozbu eliminovat. V tom nás nepochybně 11. září 2001 ovlivnilo.

Máte tedy nějaké informace o možném útoku teroristů či o podobné hrozbě?
V tuto chvíli nemáme žádnou zpravodajskou informaci, že by něco takového v listopadu Praze hrozilo. A systém bezpečnostních opatření bude takový, že tak velký útok, jaký jsme viděli loni v září, je možné v Praze v době summitu téměř vyloučit. Budeme na to připraveni na zemi i ve vzduchu tak, aby něco takového nemohlo nastat.

Vy znáte všechna bezpečnostní opatření, i ta utajovaná, která budou summit provázet. Myslíte si, že je vláda schopna zajistit bezpečnost občanů v průběhu summitu?
Určitě. Všichni, kdo s tím mají co do činění, se na to připravují dlouhodobě a nemáme v tomto směru žádný deficit, ani když to porovnáme s podobnými akcemi v zahraničí. Jsme připraveni.

Tato akce bude i největším setkáním cizích státníků na našem území v historii. Kdo se stará o jejich bezpečnost? Jejich vlastní služby, nebo za to také odpovídá česká strana?
To je dáno mezinárodními úmluvami. Za bezpečnost zodpovídáme my jako hostitelé, ale mnozí z hostů budou samozřejmě mít i vlastní a často početnou ochranku.

Na bezpečnost účastníků, hostů i občanů bude v Praze dohlížet až 12 tisíc policistů i vojáků a to je také největší akce svého druhu v české historii. Kdo bude volán k odpovědnosti, když se situace nezvládne?
Já zodpovídám za organizaci akce a za bezpečnost zodpovídá ministr vnitra.

To znamená, že když vypuknou například nepokoje a policie je nezvládne, vy nenesete žádnou odpovědnost jako koordinátor summitu?
Já to nechci dělat tou klasickou českou metodou přehazování horkého bramboru zodpovědnosti.

Tak kdo je zodpovědný?
Především česká vláda. A pak v rámci svých kompetencí každý jednotlivý ministr či v rámci organizace celé akce já. Tu největší zodpovědnost tedy budu mít já, ministr vnitra a ministr obrany.

Obáváte se, že protesty proti alianci mohou přerůst ve větší nepokoje či konflikty s policií, jak jsme tomu byli v Praze svědky při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky před dvěma lety?
Nemáme zatím důvod se obávat nějakých obrovských demonstrací, protože aliance nikdy nebyla terčem tak velkých protestů jako světové ekonomické organizace, protože to téma a agenda, které se zde budou projednávat, jsou jiné. Samozřejmě to neznamená, že v Praze nic nebude. Připravují se čeští anarchisté i komunisté, ale nemám informace, že by se do našeho hlavního města chystala celá plejáda těch organizací, které zde například demonstrovaly před dvěma lety.

Vy tedy neočekáváte větší účast demonstrantů například z ciziny? Policie totiž hovoří o více než 10 tisících, ale pořadatelé protestů maximálně o čtyřech tisících účastníků.
Určitě přijedou i demonstranti z ciziny, ale preventivní opatření na hranicích budou tentokráte větší.

Objevují se i obavy, že při znemožnění vstupu některých lidí do České republiky mohou naše orgány porušit jejich práva, či dokonce mezinárodní úmluvy.
Já jsem více než čtyři roky působil v USA a každý, kdo tam jel, ví, jak je někdy obtížné projít imigrační kontrolou na letištích. A to je země, která je považována za nejsvobodnější na světě. Lidským právem není kamkoli se vlámat a dělat tam co chci.

Svrchovaným právem je zemi opustit, v tom nelze nikomu bránit, ale pokud vstupuji na území nějakého suverénního státu, tak musí každý respektovat základní pravidla hry, tedy i místní zákony, vyhlášky a předpisy. To vyžaduje každý demokratický stát. Ale nemůže to být vymáháno jen tak, že se třeba někdo někomu nelíbí. To nejde.

V některých částech Prahy mají mít děti kvůli summitu prázdniny, přišli jste s nápadem, aby se v supermarketech na okraji města konaly akce, které by odlákaly část obyvatel z centra. Co byste poradil přímo lidem?
Nepražanům bych doporučil, aby se Praze v ty dny radši vyhnuli, a nezvyšovali tak zátěž, které bude město vystaveno. Pokud jde o Pražany, tak by měli velmi pečlivě sledovat všechny informace, které jim budeme předávat například o dopravě i bezpečnosti, a chtěl bych je požádat, aby tomu, pokud to bude možné, uzpůsobili i svůj režim. Kdo například nebude skutečně muset ve dnech summitu do centra města, ať si zvolí jiný termín. To městu v jeho exponovaných částech ulehčí.

Doprava v Praze je po povodních už teď mnohdy katastrofální a summit to ještě zhorší. To může vyvolat další negativní reakce obyvatel.
Ta akce bude trvat dva dny. S přípravami tak dva a půl dne. Musíme si uvědomit jednu věc: my jsme se stali členy největší a nejmocnější bezpečnostní organizace světa, která nám dává ty největší možné záruky. Aby aliance mohla vůbec fungovat, tak se musí občas sejít. To je daň, kterou platíme za bezpečnostní záruky. A já si myslím, že trocha nepohodlí za to stojí.

Když se rozhodovalo o tom, že summit aliance bude v Praze, tak se přihlíželo zejména k tomu, že se NATO bude dále rozšiřovat na východ. I proto padla volba na českou metropoli. Jenže mezitím bylo 11. září a hovoří se o válce proti Iráku. Změní to program vrcholné schůzky?
Ano, Praha byla zvolena kdysi zejména s ohledem na rozšiřování a to je stále hlavním tématem. Po 11. září je však situace skutečně jiná. Jedním z hlavních rizik pro NATO je v současnosti terorismus a o boji s ním se zde zcela jistě bude jednat.

V Praze se má aliance rozšířit o dalších sedm východoevropských zemí. Nebojíte se toho, že NATO se tím ještě více rozplizne a už nebude tak akceschopné?
Toho se nebojím. Například všechny tři pobaltské země se připravují velmi dobře a jejich vstup oproti předpokladům ani nenaruší vztahy s Ruskem. Oni budou naopak přínosem a další země také.

Bude se na summitu jednat o možné válce s Irákem?
Ta diskuse se tomu určitě nevyhne, protože nikdy jinde se vrcholní představitelé zemí aliance a jejich spojenci a partneři takto nesejdou. Zejména Evropané si tady budou moci vyjasnit své postoje k Iráku s postoji americkými.

Může přímo v Praze padnout nějaké zásadní rozhodnutí v případě války s Irákem?
To záleží na tom, k jakému definitivnímu rozhodnutí dospěje Rada bezpečnosti OSN.

Počítá se s jednáním o tažení proti Iráku v programu summitu?
Ne. My bychom ani nechtěli, aby otázka Iráku v Praze převálcovala ostatní záležitosti, jako je rozšíření či další reformy aliance. Ale Iráku se určitě nelze na summitu vyhnout. Možná tomu bude věnována jedna ze schůzek.

Mohl by pražský summit přispět i k takovým věcem, že si na něm například Američané a Němci z očí do očí vyříkají vzájemné problémy? Prezident George Bush třeba nezvedal kancléři Gerhardu Schröderovi telefon, když jej německá ministryně spravedlnosti přirovnala k Hitlerovi.
Na okraj všech takových velkých setkání se konají ještě další schůzky. Myslím, že svědky takových jednání v Praze budeme a že si tam politici mohou vyříkat své vzájemné problémy.

Kromě koordinátora summitu jste současně i náměstkem ministra zahraničí. Co budete konkrétně dělat, až alianční listopadová schůzka skončí?
Nevím, na to teď nemám ani pomyšlení. Jestli mám nějaký sen, tak si pak pořádně odpočinout. Teď je doba, kdy pracuji jako nikdy v životě, spím tak čtyři pět hodin denně. V politice můžete něco odložit, ale tady to nejde.

Vy jste před lety, když jste například působil u prezidenta Václava Havla, působil uvolněnějším dojmem. V současnosti jste skutečným superúředníkem. Vás to baví?
Jsem úředníkem již třináct let a někdy se zamýšlím nad tím, zda už není čas dělat něco jiného. Ale uvidíme.

Tedy, už víte, co budete dělat v budoucnosti?
Nemám tušení.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Generál: Ukrajina postupuje chytře. Rusy odřízne, vyhladoví a donutí k dezerci

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym terčem útoků. Zneškodnily muniční sklad i leteckou základnu, zastavily vlaky

Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupal v úterý v dopoledních hodinách dým, hlásili...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...