Přestupný rok zamotal hlavu i Caesarovi

  12:24aktualizováno  12:24
Je 29. února. Datum, které najdeme v kalendáři jen jednou za čtyři roky - a to ještě ne vždy. Komu za neobvyklý kalendářní jev vděčíme a jak se s nesrovnalostmi v počítání času lidé vypořádávali? Peripetie s kalendářem se táhnou už od starověku.
Za 29. únor může římský vládce Caesar. Ilustrační foto

Za 29. únor může římský vládce Caesar. Ilustrační foto

Problémem kalendářů je fakt, že doba oběhu Země kolem Slunce není beze zbytku dělitelná délkou dne. Pokud by počet dní v roce byl stálý, planeta by na konci každého roku byla na jiném místě oběžné dráhy, což by dělalo zmatek v ročních obdobích.

"Bez systému přestupných let se žádný kalendář neobejde, pokud se za nějakou dobu nemá rozejít se střídáním ročních dob," říká Jan Vondrák z Astronomického ústavu Akademie věd.

Už starořímští kněží proto vkládali na konec února občas období, které bychom dnes nazvali "přestupným měsícem". Slovo "občas" je zcela na místě - neexistovala pro to striktní pravidla.

Caesar si uvědomil, že takový nepořádek je římské říše nehodný, a zavedl reformu. Domníval se, že rok je dlouhý 365,25 dne. A tak každý čtvrtý rok nařídil přidat jeden den.

Ačkoliv římský vládce dal kalendáři řád a vymyslel přestupný rok ve smyslu, v jakém ho známe dnes, jeho reforma nebyla zcela přesná. Rok je totiž o něco kratší, než Caesar myslel. V šestnáctém století narůstající odchylka činila už deset dní.

Caesarovu chybu napravil papež
Pro křesťanskou církev to kvůli stanovení data Velikonoc byl neúnosný stav. A tak papež Řehoř XIII. přišel v roce 1582 s úpravou, kterou užíváme dodnes. Kromě zpřesnění pravidel pro určení, který rok je přestupný, vypustil z kalendáře deset dní, které prostě nehrály.

. KALENDÁŘ PAPEŽE ŘEHOŘE

Papež Řehoř XIII. přišel na konci 16. století s reformou, jejíž pravidla užíváme dodnes.

Čtyřiadvacátého února 1582 papež Řehoř XIII. vydal bulu Inter Gravissimas. Stanovil, že přestupný rok nastává v letopočtech dělitelných beze zbytku čtyřkou, výjimkou ovšem jsou poslední roky století. "Výjimkou z výjimky" pak jsou letopočty dělitelné beze zbytku čtyřmi sty, které přestupné jsou.

Zdroj: Wikipedia

Zavedení gregoriánského kalendáře se neobešlo bez problémů. Čechy ho přijaly dříve než Morava, díky čemuž v roce 1584 oslavili Češi Velikonoce dříve než Moravané. Nizozemci o dva roky dříve dokonce vypuštěním deseti dnů přišli o Vánoce. A Rusové o více než tři století později svou velkou říjnovou revoluci provedli v listopadu. Téměř všechny pravoslavné církve na změnu kalendáře nepřistoupily, proto například Vánoce v Rusku jsou podle našeho kalendáře až začátkem ledna.

S gregoriánským kalendářem si patrně lidstvo vystačí poměrně dlouho. Ani on není zcela přesný, odchylka ale bude činit pouze jeden den za 4 000 let.

Svět ovšem neměří čas jen podle papeže Řehoře a Julia Caesara. Také solárním, a dokonce přesnějším než gregoriánský, je kalendář perský. Užívají se i kalendáře lunární, které se řídí pouze pohybem Měsíce okolo Země (například islámský), a lunisolární, které zohledňují pohyb obou nebeských těles (židovský, indický, čínský).

. DVACET LET A PÁTÉ NAROZENINY

Narozena 29. února, má v dokladech napsáno Blanka Kotková z Rudolfova u Českých Budějovic.

"Letos vlastně slavím své páté narozeniny. Třeba takhle budu dlouho živa," směje se studentka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. - více zde.

Autoři: ,

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz