Prešov chce postavit největšího Krista na světě

  22:51aktualizováno  22:51
Obyvatelé Prešova by se mohli už v roce 2020 chlubit největší sochou Ježíše Krista na světě. Její výška 33 metrů vyvolává polemiku. Podobný symbol křesťanství - čnící nad brazilský Riem de Janeiro - je o pět metrů vyšší, samotná socha ale má jen 30 metrů, napsal slovenský deník SME.

Prešovský primátor se nechal inspirovat sochou Ježíše Krista v brazilském Rio de Janeiru. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Autorem nápadu je prešovský primátor Pavol Hagyari. Podle něj by měla výška sochy symbolizovat Kristovy roky, tedy věk, v němž byl ukřižován, zemřel a vstal z mrtvých.

"Když jsem žil v Bratislavě, neustále mě iritovala dvanáctimetrová socha sovětského vojáka na Slavíně. Už tehdy jsme spolu se sochařem Martinem Palem začali uvažovat o monumentu, jehož odkaz by korespondoval s našimi tradicemi. Měl by symbolizovat víru, lásku a porozumění, tedy křesťanské hodnoty," vysvětlil SME primátor.

Rozměry nepovažuje za kontroverzní. Připustil však, že mohou vyvolat polemiku mezi obyvateli i odborníky. Nevidí ale důvod, proč by na Slovensku nemohlo vzniknout dílo s evropskými či světovými parametry, které by zviditelnilo město i celý region.

"I v Paříži byla obrovská polemika kolem výstavby Eiffelovy věže. Dnes je symbolem města i celé Francie."

Jde o soukromou aktivitu primátora
Nadrozměrná socha by měla vyrůst na pahorku nedaleko Kalvárie nad budovaným dálničním obchvatem. Železobetonový monument bude viditelný ze všech světových stran, zejména z dálnice směřující do Prešova od Popradu i od Košic.

Sochař Martin Palo už zhotovil dva návrhy, připravuje třetí. Celkové náklady na projekt by se měly podle odhadů vyšplhat na 15 milionů korun.

"Je to nový, velmi silný prvek, který změní tvář města. Jako architekt nemůžu souhlasit s návrhem, který jsem viděl, bohužel, jen v novinách. Socha Krista v Riu de Janeiro připomíná z dálky jasně kříž, tato bude nečitelná. Na rozdíl od Ria se nehodí do prostředí ani svými rozměry," uvedl architekt a poslanec městského zastupitelstva Jozef Kužma.

Je přesvědčený, že k projektu by se měla vyjádřit minimálně komise výstavby městského zastupitelství.

Primátor jeho názor nesdílí. "Je to výlučně soukromá aktivita. Sochu budeme financovat ze soukromých zdrojů, bude stát na soukromých pozemcích, navíc, její umístění není v rozporu s územním plánem," míní.

Projekt podporují představitelé křesťanských církví, část odborníků i obyvatel Prešova. Předsedkyně Spolku architektů Slovenska Tatiana Kollárová, která v Prešově žije, si nemyslí, že by socha mohla někomu uškodit.

"Mám málo informací na to, abych dokázala projekt posoudit. Při různých přešlapech v architektuře, které se v minulých letech i s vědomím hlavního architekta v Prešově udály, je toto jen třešnička na dortu," řekla slovenskému deníku.

Autor:

Extáze je bezpečnější než alkohol, říká psycholožka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz