Po Jizerských horách se toulá zubr

  8:51aktualizováno  8:51
Ředitel základní školy v Novém Městě pod Smrkem Jindřich Novotný spatřil minulý pátek v houští nad městem obří chlupatou hlavu s ostrými rohy. Nevěřil svým očím. Z křoví na něj totiž zíral zubr. V první chvíli vůbec nevěděl, jaké zvíře ho pozoruje.
Zubr

Zubr - Zubří býk v každém případě vyvolává respekt - u zvířete, které váží tunu, to není žádné překvapení. | foto: Michaela Malá

"Proboha, pomyslel jsem si. Není to ani kráva, ani jelen, ani atrapa. Tak co tedy je?" Popisuje Novotný, který jel kolem na kole na borůvky.

Otočil kolo a jel zpátky. Zvíře stálo, nehýbalo se a jen pomalu po něm otáčelo hlavu. "Popadl jsem mobil a roztřesenou rukou napsal své známé, jejíž manžel je lesák, esemesku. V ní stálo: Nebudeš mi to věřit, ale právě jsem v lese potkal bizona. Není to vůl ani jelen, nedovedu to zvíře vůbec nazvat."

Majestátní obr se nakonec otočil a zmizel v porostu. Za chvíli za Novotným dorazil kamarád a ten se vydal po stopách zvířete. Asi za hodinu na ně narazil.

"Stál od něj asi dvacet metrů, blíž se neodvážil. Stačil jen zmáčknout spoušť a rychle couval. Zubr si ho totiž všiml a začal se k němu blížit," říká Ludmila Chlebná, jejíž manžel v lese na úbočí Smrku fotografii zubra "ulovil".

Nebyl sám, kdo zubra na svazích Jizerských hor potkal. "Toulá se tam už měsíc," přiznal zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Pavel Vonička. "Viděli ho kolem Řasnice, Jindřichovic, dokonce i v okolí Jizerky. Nevíme, kde se tam vzal."

Zubr žil v Česku před stovkami let
Zubr evropský žil v této oblasti snad před stovkami let. "Nejspíš se sem zatoulal z Polska z nějakého chovu," uvažuje Vonička. "Dozvěděl jsem se totiž, že několik malých stád v Polsku žije."

Zoolog ještě neví, jestli jde o samce nebo samici. "Nejspíš ale o samce, samice se totiž drží stáda," vysvětlil zoolog. Ochranáři mají strach, že vzácné a druhově ohrožené zvíře přijde k úhoně. "I když je to světově velmi ohrožený druh, u nás chráněný není, protože tu volně vůbec nežije," říká Vonička.

"Není ani ve výčtu lovné zvěře. Nepatří prostě nikam." Podle Voničky existuje nebezpečí, že si z něj někdo udělá terč. "Myslivci to neudělají, ale stát se může všechno. Náhoda nebo nějaký pytlák," dodal zoolog.

Zubr je býložravec a sám zpravidla neútočí. "Pokud na něj někdo v lese narazí, měl by ho nechat být a rychle odejít," radí Vonička. Nikdo by rozhodně podle něj neměl zvíře dráždit, například po něm něčím házet, nebo je nějak plašit. "Pak by mohl nastat problém. Je to přece jen tunový kolos."

Míní, že zvíře je na lidi zvyklé. Už z toho, že se nechal poměrně z velké blízkosti vyfotografovat. "Potíž by mohla vzniknout, jestli je zvyklý být přikrmovaný. Pak by se mohl přiblížit i do obydlených míst," dodává Vonička.

Zatím se ale zubr drží spíš na zalesněných úbočích. Dokonce ani na vrcholky hor se neodváží. To potvrzují i lesáci.

"Už jsem tu viděl losa, minulou neděli orla, ale zubra... to tu ještě nebylo," říká revírník z Paličníku Jaroslav Macháček. Ten zubra potkal a vyfotografoval minulý pátek v podvečer na Rapické hoře.

Zvíře denně urazí desítky kilometrů
"Pozoruji jeho stopy již delší dobu a fascinuje mě, jak rychle putuje z místa na místo," říká Macháček. "Dokáže denně urazit desítky kilometrů. V lese ale žádnou škodu neudělá."

Co bude dál, nikdo neví. "Nebudeme s tím zatím nic dělat. Třeba odejde tak, jak přišel," dodává Vonička. "Jen kdyby zaútočil nebo byl raněný. Pak bychom ho museli uspat a přemístit někam do zoo," dodává Vonička.

Liberecká zoologická zahrada zubry nechová. "Zubr v Jizerkách? To slyším poprvé," diví se mluvčí zahrady Zuzana Šafaříková.

Autoři:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz