Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Pět možných scénářů příštího politického vývoje Číny

  8:35
Za situace, kdy mezi vysokými funkcionáři probíhají čistky a penzionovaní provinční úředníci vyzývají k odvolání členů politbyra, je jasné, že Čína stojí na křižovatce. Budoucnost Číny už podle všeho neurčuje její mimořádně úspěšná ekonomika, která zemi během jediné generace proměnila ve světovou velmoc. Osud země teď formuje spíš tamní temná a čím dál roztříštěnější politika.

Tibeťan Džampa Ješi se zapálil na protest proti návštěvě čínského prezidenta v indickém Novém Dillí. | foto: AP

Stačí se podívat na probíhající boj o moc před změnami ve vedení, plánovanými na letošní podzim, nebo na oficiální údaje dokládající, že protesty na venkově sílí stejným tempem jako čínský HDP. Nenadálý pád Po Si-laje – a výzva z provincie Jün-nan k odvolání dvou členů politbyra, kteří k němu měli nejblíže – je jen jeden příklad bezohledných vnitřních rozbrojů, které se dnes vedou v Čung-nan-chai, uzavřeném mocenském areálu v Pekingu. Bratrovražedné hašteření je údajně tak divoké, že se objevily fámy, režimem popírané, že možná bude odložen sjezd komunistické strany, na němž má být do úřadu uveden nový prezident i ministerský předseda.

Po Si-laj

Po Si-laj

Náhlé stranické očerňování soudruha Po Si-laje poté, co byl za své vůdčí schopnosti v Čchung-čchingu veleben, přiživilo pesimismus veřejnosti nad jeho zrežírovaným pádem a obnažilo chabé ideologické jádro vedení. Chce-li si Čína zachovat své globální postavení, musí se vyvarovat tvrdého politického přistání. Aktuálně si lze představit přinejmenším pět různých scénářů vývoje.

Scénář jedna a dvě

Návrat k rovnováze: Strana ochrání svou legitimitu, udrží armádu v podřízenosti a podaří se jí potlačit lidové nepokoje. Jinými slovy, v předvídatelné budoucnosti převládne status quo. Jde o nejméně pravděpodobný scénář, vzhledem k prohlubujícím se interním neshodám ve Straně a sílící lidové nespokojenosti.

Zhroucení: Pravděpodobnost politického rozkladu, ekonomického krachu a společenského chaosu není zřejmě vyšší než pravděpodobnost návratu k rovnováze. Lpění vlády na wej-wen, čili udržování stability, vedlo až k proměně Číny v jedinou významnou zemi na světě, kde oficiální rozpočet vnitřní bezpečnosti převyšuje tamní oficiální rozpočet národní bezpečnosti. To jasně ukazuje, v jakém rozsahu mocenské orgány musí uskutečňovat vnitřní represi, aby zachovaly vládu jedné strany a udržely pod kontrolou neklidné domoviny etnických menšin, tvořící přes šedesát procent čínské pevniny. Možná že to však rovněž vysvětluje, proč jedna sebeoběť v Tunisku přispěla k roznícení Arabského jara, kdežto sebeoběti tří desítek tibetských mnichů a mnišek podobné všelidové hnutí proti čínskému státu zažehnout nedokázaly.

Hořící Tiběťan

Hořící Tiběťan

Sovětský svaz se zhroutil, protože Strana byla stat, a naopak. Čína si naproti tomu vybudovala silné institucionální schopnosti, vícevrstevnou federální strukturu, tradici obměny civilního vedení každých deset let a dobře promazaný a důmyslný bezpečnostní aparát, který drží krok s rozvojem techniky. Čínská vláda tak dokáže uskutečňovat politiku waj sung, nej ťin – napovrch uvolnění, uvnitř bdělí.

Scénář tři a čtyři

Řízená reforma: Proces postupné politické proměny začíná, v souladu s varováním odstupujícího premiéra Wen Ťia-paa, že bez „urgentních“ reforem Číně hrozí rozvrat a narušení hospodářského růstu. Dokáže Čína následovat aktuálního příkladu sousedního Myanmaru (Barmy), jenž zahájil významné, byť prozatím nejisté politické reformy?

Opoziční strana SuŤij má v 660členném barmském parlamentu 37 křesel.

Opoziční strana SuŤij má v 660členném barmském parlamentu 37 křesel.

Jako politický dědic domácích komunistických revolucionářů má třetí generace vůdců, která v Číně přebírá otěže moci, silný rodokmen, jehož se ale zároveň obává a je jím omezována. Tato takzvaná princátka jsou v pasti téže politické kultury, která vedla ke smrti milionů Číňanů a stále pokračující represi odpůrců (skutečných i domnělých). Ani v nejmenším nevypadají jako političtí reformátoři.

Velký skok vzad: Propukne nová „Kulturní revoluce“, neboť klika u moci se pokusí nemilosrdně potlačit disent uvnitř establishmentu i mimo něj. Jak nedávno varoval dalajlama, v Číně je stále u moci mnoho „vyznavačů střelby“. Ostatně čínský politický systém je takový, že přežije jen ten nejsilnější. Jedno padlé princátko, pan Po, bylo obviněno z krutosti a korupce – tedy z všudypřítomných vlastností uzavřené, avšak rozdrobené čínské oligarchie, která si cení rodinného původu a spoléhá na sítě spřátelených spojenců.

Scénář číslo pět

 Prétorský převrat: Zpoza civilní masky vládne Lidově osvobozenecká armáda (LOA), čím dál častěji udělující rozkazy vládním úředníkům, kteří jsou jí zavázáni. Zatímco civilní vedení je stále rozptýlenější (každý čínský vůdce od Mao Ce-tunga byl vždy slabší než jeho předchůdce), armáda má od roku 1990 větší autonomii a prudce rostoucí rozpočty. Strana už není nehybným monolitem, který poslouchá jediného vůdce, a se svou politickou legitimitou a schopností zajišťovat uvnitř země pořádek začala záviset na armádě.

Narůstající politická váha LOA se zřetelně projevuje ve vyostřujícím se mocenském boji uvnitř Strany. V posledních týdnech neobvykle mnoho vysokých armádních důstojníků publikovalo v oficiálních denících články, v nichž vyzvalo ke stranické kázni a jednotě a nepřímo poukázalo na úlohu armády při potlačování vnitřních rozbrojů.

Čínské baletky během představení u příležitosti 118. výročí narození Mao...

Čínské baletky během představení u příležitosti 118. výročí narození Mao Ce-tunga (25. prosince 2011)

K dalšímu dění patří sílící tendence armádních generálů vyjadřovat se mimo svou pravomoc ke strategickým záležitostem a podlamovat diplomatickou strategii. Je prostou pravdou, že ministerstvo zahraničí je nejslabší rezort čínské vlády, často válcovaný či přehlížený bezpečnostním establishmentem, který je vždy připraven zastínit i Stranu.

Obnažování drápů

Čínská vnitřní politika má vliv na vnější politiku země. Čím slabší je civilní vedení, tím silnější má Čína sklon opustit prohlášení Teng Siao-pchinga zvané tchao kuang jang chuej (skrýt ambice a zatáhnout drápy). V poslední době se Čína pyšní spíš obnažováním svých drápů než jejich zatahováním. Dosáhnout zdrženlivé a stabilní čínské zahraniční politiky může být za kteréhokoli uvěřitelného scénáře těžké.

Brahma Chellaney se zdraví v Japonsku

Brahma Chellaney se zdraví v Japonsku

Brahma Chellaney, profesor strategických studií v Centru pro výzkum politik se sídlem v Novém Dillí, je autorem knih Asian Juggernaut (Asijský moloch) a Water: Asia’s New Battleground (Voda: Nové asijské bojiště).

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil David Daduč- Mezitulky jsou redakční.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...