Osvobozená zajatkyně má polámané údy

  12:32aktualizováno  12:32
Americké speciální jednotky osvobodily prvního kolegu, kterého zajali Iráčané. Po deseti dnech našly Jessicu Lynchovou. Z vězení v nemocnici v Násiríji vyvázla s polámanýma nohama a paží. Při záchranné akci, kryté fingovaným útokem, vojáci našli dalších jedenáct těl. Je ale obtížné je identifikovat.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Koaliční síly splnily úspěšně misi a zachránily amerického válečného zajatce. Vrátil se do oblasti kontrolované spojenci," oznámil americký generál Vincent Brooks ze spojeneckého velení v Kataru.

Armáda během noční akce odpoutala pozornost nepřítele útokem na město. Samotné záchrany se účastnili členové dvou speciálních jednotek - armádních Rangers a námořních komand SEAL.

"Pěchota vyslala k Násiríji mnoho tanků a obrněných vozidel, která také obsadila most přes Eufrat," popsal akci pro Reuters vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Armáda uvedla, že zachráněná Lynchová, která pochází z města Palestině v americkém státě Západní Virginie, má zlomené obě nohy a paži. Podle listu The Washington Times je vojákyně z 507. podpůrné jednotky také postřelena.

"Vojáci nám oznámili, že Jessica je ve spojenecké nemocnici," řekl listu USA Today její otec Greg Lynch. "Když byla zajata, armáda nám sdělila, že je v irácké nemocnici. A dál už nic," podotkl další příbuzný Terri Edwards.

Lynchová byla zajata 23. března s dalšími čtyřmi kolegy, když byl jejich konvoj přepaden ze zálohy. O den později padli do zajetí ve středním Iráku dva piloti vrtulníku Apache. Snímky všech zajatců vysílala irácká televize.

Speciálním jednotkám se podařilo při záchranné akci najít také jedenáct mrtvých těl. "Byly nalezeny přímo v nemocnici nebo poblíž. Snažíme se ostatky identifikovat," uvedl Josh Rushing z velitelství americké armády v Násiríji.

Předchozí zprávy hovořily jen o deseti mrtvých tělech - dvou Američanech a osmi Iráčanech. "Zatím není jisté, že by mělo jít o americké vojáky, kteří byli přepadení společně s Lynchovou," uvedl Jay La Rossa, mlvučí 15. expediční jednotky námořní pěchoty.

Přesné informace, jak se o umístění zajatkyně dozvěděli, zatím vojáci drží pod pokličkou. Pentagon také zatím odmítl popsat přesný průběh záchranné akce.

"V podobných případech jsou užitečné tipy od místních obyvatel. Je důležité mít dobrou výzvědnou síť a být schopen jednat v časové tísni. Tahle akce je velký úspěch," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany.

SOUHRNNÝ ČLÁNEK:
Spojenci obsadili most přes Tigris

Extáze je bezpečnější než alkohol, říká psycholožka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz