Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře | foto: Wikipedia.org

Odvážný Kůstek se prodírá příběhem hodným Tolkiena

  • 1
Kavárna on-line se snaží být tématický "průchozí", otevřená všemu, co stojí za úvahu či recenzování. Komiksy by z toho záběru neměly být vyjmuty. Přinášíme zde první takovou recenzi, a to na slavné komiksové dílo Kůstek.

Po ročním odstupu od prvního dílu komiksového dobrodružství fantastického Kůstka s názvem Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy se českému čtenáři dostává do rukou i Kůstek 2: Oči bouře. Ve srovnání s takřka pohádkovou první částí nabízí o něco temnější, ale také mnohem více vzrušující příběh neodolatelného Kůstka a jeho bratranců, kteří se musí postavit většímu zlu, než kdokoli očekával.

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

O knize

Jeff Smith: Kůstek 2: Oči bouře

Přeložil Michael Bronec

Vydalo nakladatelství CREW, Praha 2011, 188 stran, doporučená cena 269 Kč

Sympatického Kůstka přivedl na svět americký kreslíř Jeff Smith, který na rozdíl od skeptických vydavatelů bratrancům z Kůstkova od začátku věřil. Rozhodl se proto vydat příběh nosatého hrdiny na vlastní náklady, což se ukázalo jako správně zvolený tah. Série devíti knih se stala hitem, na pultech knihkupectví se objevila v patnácti jazycích, mladého kreslíře neuvěřitelně proslavila a veřejnost ji dodnes považuje za vrchol Smithova díla. Kůstek měl také velkou zásluhu na úspěchu ztělesněném celkem jedenadvaceti cenami za komiksovou tvorbu, které Jeff Smith v průběhu let obdržel.

Druhá kniha Kůstkova putování čtenáře zavádí přesně tam, kde v prvním díle opustil – do tajemného údolí a vesnice s názvem Sudová, kam se tři bratranci z Kůstkova dostali po vynuceném odchodu ze své rodné vesničky. Dobromyslný Ferda, svobodomyslný Švanda a zlomyslný Podfa se už vypořádali s tradičním závodem dojnic, tajemným Ferdovým ochráncem, ale i s nečekaným útokem Krysáků, po němž zůstal ranč jejich přátel v troskách. Klid ve vesnici však nezavládl nadlouho, začaly se totiž šířit fámy o tajemné postavě v kápi a mocném Pánovi kobylek, kteří plánují velký útok. Ferdovi a Trnce navíc dělají starosti jejich záhadné sny, v nichž by se mohla skrývat i předzvěst katastrofy.

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

Komiks Kůstek 2: Oči bouře má slibně našlápnuto k úspěchu, první kniha o Kůstkovi si u české veřejnosti vysloužila cenu Fabula rasa za rok 2010 za nejlepší zahraniční komiks a navíc nominaci na knižní ocenění Zlatá stuha. To jen dokazuje, že Smithův vtip, smysl pro napětí a originální kresba si podmanily i český národ. Jak by také ne, Smithův Kůstek je často přirovnáván k Tolkienové velkolepé trilogii Pán Prstenů. I když se na první pohled může zdát neuvěřitelné porovnávat klenot fantasy s příběhem plným kreslených postaviček, po přečtení komiksového Kůstka i zarytý skeptik vyměkne. Síla Smithových příběhů se skrývá v promyšlených zápletkách a diváka si podmaní především ncharaktery hlavních postav.

Jeff Smith

Americký kreslíř Jeff Smith

Americký kreslíř Jeff Smith

Narodil se 27. února 1967 a svůj první komiks s názvem Thorn začal tvořit již během studia na univerzitě. Proslavila ho však až devítidílná sága Kůstek,  kterou v letech 1991 až 2004 Smith vydával vlastním nákladem. Kůstkovy příběhy Jeffu Smithovi přinesly deset Eisner Award a jedenáct Harvey Award za významný přínos komiksové scéně a staly se kultovním dílem, jež obletělo svět. Mezi další komiksy ze Smithovy tvorby se řadí například sci-fi příběh RASL, který však nikdy nedosáhl úspěchů a slávy Kůstka.

Stejně jako první díl, i Kůstkova dvojka je nabitá nezapomenutelnými bytostmi a obludkami. I když totiž pomineme kouzelný trojlístek hlavních hrdinů, kteří se výtečně doplňují, stále v křoví číhá flegmatický červený drak s doutníkem, hubatý brouk Ted či energická babička Ben libující si v předbíhání závodních krav. Samostatnou kapitolu tvoří záporáci příběhu, zlomyslní a poněkud pomaleji přemýšlející soudruzi Krysáci. Právě oni totiž patří k tomu asi nejkouzelnějšímu, co vyběhlo zpod Smithova pera. Snoubí se v nich roztomilost, hloupost a levicové smýšlení tak chápavě, že se čtenář jen těžko nutí k odsouzení jejich záškodnické činnosti.

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

Ukázka z komiksu americký kreslíře Jeffa Smitha Kůstek 2: Oči bouře

I když nakladatelství Crew vydává Kůstkovy knihy pouze v jednoduché černobílé perokresbě, příběhu toto zpracování neubírá na efektu (jedna z verzí originálu vyšla sice barevně, ale původně - v nákladu autora - Kůstek vycházel v perokresbě). Ponuré scény jsou naopak ještě děsivější, mimika postav působivější a podobnost s „disneyovkami“, u kterých autor čerpal inspiraci, se téměř vytrácí. Druhá kniha jen dokazuje, že se jedná o ucelenou ságu plnou dobrodružství a postav, o které se čtenář bude strachovat, radovat se s nimi a prožívat každý jejich krok do neznáma.