Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

O lidech z ulice: Bůček a becherovka je srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton

Doporučujeme   8:29
Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus. Na následujících řádcích najdete poznámky Jana Jandourka "o lidech z ulice, bez iluzí a bez urážky", ke kterým ho inspiroval takzvaně překvapivý výsledek krajských a senátních voleb.

Politik nemá lidi vychovávat, stejně se mu to nepovede, píše Jan Jandourek. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za mých dětských let jednou spolužák M. řekl soudružce učitelce: "Představte si, že prezident Beneš mluvil o dělnících jako o ulici!" Zřejmě svou znalost čerpal z jednoho normalizačního filmu, kde Beneš pronáší během únorových událostí 1948 větu, že ulice nebude rozhodovat o tom, zda prezident má, anebo nemá přijmout demisi.

Jako malý reakcionář jsem filmového prezidenta docela chápal. Při pohledu na všechny ty báby v šátcích a zachmuřené milicionáře z komparzu muselo soudného člověka napadnout, že tihle lidé skutečně nemají prezidentovi do ničeho co mluvit, protože by to mohlo dopadnout špatně. A taky dopadlo. Jenomže báby v šátcích a milicionářské typy stále existují a nevylézají pouze za revolučních dnů. Jsou tu pořád.

Křivka a duše
Vždy se vyplatí připomenout takzvanou Gaussovu křivku normálního rozložení. Vypadá jako zvon a zhruba z ní plyne, že pokud jde například o inteligenci, nejvíc lidí se vyskytuje kolem průměru a menšina jsou géniové a hlupáci. Každý, kdo pracuje s masovým publikem, ať je to obchodník nebo politik, musí s tímto průměrem počítat.

Pokud máte nakladatelství, které vydává poezii vázanou v kůži, pokud máte jistých aspoň několik set věrných, můžete se na většinu a její vkus hrdě vykašlat. Jestli je vaším sortimentem vysavač, nemáte jinou možnost než vzít v úvahu myšlení ulice.

Ať nabízíte hmotu, práci nebo ideje, vstupujete na trh a musíte respektovat jeho pravidla. Jsou to pravidla daná "lidským materiálem", který máte k dispozici.

Aby bylo jasno: věřím v existenci nesmrtelné lidské duše a jedinečnosti každé osoby, která byla na této planetě počata. Takhle to vidí složka mé duše infikovaná teologií. Ta druhá, nakažená sociologií, si nedělá o bližních iluze.

Přibližně dvacet procent z nich jsou extremisté, kteří naletí kdekteré pitomosti, pokud ji bude nějaký vůdce vyřvávat dost nahlas a dost často. K vlastnostem vůdců patří, že když na počátku své dráhy ptáčka lapají, přijíždějí mu s omšelými vozítky až před práh krmítka. (Neprůstřelné limuzíny přijdou na pořad dne později.)

úspěch zaručen

Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus.

Dalších třicet procent populace jsou lidé jinak slušní, ale také vykazující známky značné infantility. Říkejme jim pracovně ulice. (To není urážka, když ještě města sestávala z ulic a ne konglomerátu roztroušených betonových staveb, byl tu aspoň jistý náznak lidské komunity.)

Jednoduché pravdy
Lidé ulice jsou jako malé děti. Vyznačují se následujícím:

1. Neznají fakta. Proto je těžké jim argumentovat a snadné jim cokoli nabulíkovat. Tak například jedna naše čtenářka se kdysi rozčilovala, že do Senátu, "jak někde zaslechla", má být "jmenována" jistá herečka. Že se do Senátu nejmenuje, ale volí, čtenářka – vybavená volebním právem – zřejmě netuší. My, lidé od novin, máme určitou obsesi zjišťovat, zda politici vědí, kdy byla založena Univerzita Karlova. Otcové lidu nevědí pranic a my se jim smějeme. Zlatým teletem je pak pro nás "lid", rozuměj daňový poplatník a volič. Zkoumejme však někdy i lid, jestli si náhodou nemyslí, že poslance jmenuje prezident. Jistě, zeptat se sedmi politiků je zadarmo, zatímco reprezentativní výzkum potřebuje tak tisícovku respondentů a stálo by to dost peněz.

2. Lidé ulice mají velmi krátkodobou paměť. Tak na severní Moravě bude zřejmě hejtmanem pan Palas, ministr Zemanovy vlády, který kandidoval pod heslem "změna". To je skutečně "změna". Trochu to připomíná situaci, kdyby proti Clintonovi pod heslem "změna" kandidoval Richard Nixon. Jenomže tuhle narážku lid ulice nepochopí, protože bez ohledu na věk netuší, kdo byl Nixon. Stejně tak si lid ulice nepamatuje, kolik procent platu ho stála kdysi Škoda Favorit nebo rohlík. ("Dnes je hrozná drahota, paní.") Lid žije přítomností.

3. Ulice žije obrazy. Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus.

4. Lid ulice neví, co je to kauzalita. Tedy že jsou příčiny a následky. Netuší, že schodek státního rozpočtu nijak nesouvisí s tím, že politici mají relativně vysoké platy. Pravda, stát je dost nevýkonná "firma", a co dělá, dělá průměrně nebo mizerně. Ale i kdyby ministři a poslanci pracovali zadarmo, což by za krátkodobý pokus možná stálo, na celkové bilanci by se to nijak neprojevilo.

5. Ulice není schopna abstrakce. Pokud lidu argumentujete, nikdy nesmíte použít takové výrazy jako "hodnoty" nebo "budoucnost". Lid ví, co je to sleva a zdražení. Pozná větší a menší čísla. Jen málokdy si kontroluje, zda grafy začínají na osách X a Y od nuly či jiných čísel. Protože pokud začínají jinde, může i nepatrný výkyv čehokoli vypadat jako strmý vzestup či pokles.

Ale co na tom. Svět je takový. A když vyčítáme ulici, že nezná kauzalitu, nesmíme opakovat tu samou chybu. Politik je herec, který má své představení odehrát úspěšně. Pokud nezná své publikum, což se stalo v posledních volbách i tak protřelé straně, jako je ODS, selže.

Co s tím
Existuje na tohle nějaký lék a návod k použití?

Fakta: Politik nesmí lhát. Může mlžit, neříkat všechno, zveličovat. Je na jeho oponentech, aby ho usvědčili. Nesmí však lhát, protože lhát a krást se nemá.

ulice nemá rozhodovat

Ulice nemá rozhodovat o tom, kdy má prezident přijmout nebo nepřijmout nějakou demisi. Ale pokud prezident své počínání ulici nevysvětlí, možná ji bude muset podat on sám.

S krátkodobou pamětí může bojovat jen ten, kdo má sám dlouhodobou. Pokud ji nemá, má si na to někoho najmout.

Pokud jde o působivost obrazů, bylo by snad lepší vzít deset náhodně vybraných lidí z ulice a zjistit, co na ně působí, než platit předražené firmy, které propagují jednou banku a jindy politickou stranu a obojí dělají se stejnou dávkou cynismu a sterility.

Myslet v příčinách a následcích je dar, který řada lidí nemá. Politik nemá lidi vychovávat, stejně se mu to nepovede. Ať vysvětluje, tím dá najevo, že lidi bere aspoň trochu vážně, ale pokud možno stručně a ať s tím neztrácí příliš času.

A nechť je politik konkrétní. Přes všechno ošklivé, co jsem tu o lidu ulice řekl, platí jedna věc: Politik po lidech něco chce, tak ať řekne rovnou, stručně, jasně a srozumitelně, co, kdo, kde, kdy a jak. Pro novináře pak platí, že článek, který nelze shrnout do jedné věty, možná nemá hlavu a patu a pro politické programy platí to samé.

Zpět na začátek. Ulice nemá rozhodovat o tom, kdy má prezident přijmout nebo nepřijmout nějakou demisi. Ale pokud prezident své počínání ulici nevysvětlí, možná ji bude muset podat on sám. Nemusí se nám to líbit, jako se pasažérům Titaniku nemusel líbit Archimedův zákon, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...