Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

O lidech z ulice: Bůček a becherovka je srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton

Doporučujeme   8:29
Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus. Na následujících řádcích najdete poznámky Jana Jandourka "o lidech z ulice, bez iluzí a bez urážky", ke kterým ho inspiroval takzvaně překvapivý výsledek krajských a senátních voleb.

Politik nemá lidi vychovávat, stejně se mu to nepovede, píše Jan Jandourek. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za mých dětských let jednou spolužák M. řekl soudružce učitelce: "Představte si, že prezident Beneš mluvil o dělnících jako o ulici!" Zřejmě svou znalost čerpal z jednoho normalizačního filmu, kde Beneš pronáší během únorových událostí 1948 větu, že ulice nebude rozhodovat o tom, zda prezident má, anebo nemá přijmout demisi.

Jako malý reakcionář jsem filmového prezidenta docela chápal. Při pohledu na všechny ty báby v šátcích a zachmuřené milicionáře z komparzu muselo soudného člověka napadnout, že tihle lidé skutečně nemají prezidentovi do ničeho co mluvit, protože by to mohlo dopadnout špatně. A taky dopadlo. Jenomže báby v šátcích a milicionářské typy stále existují a nevylézají pouze za revolučních dnů. Jsou tu pořád.

Křivka a duše
Vždy se vyplatí připomenout takzvanou Gaussovu křivku normálního rozložení. Vypadá jako zvon a zhruba z ní plyne, že pokud jde například o inteligenci, nejvíc lidí se vyskytuje kolem průměru a menšina jsou géniové a hlupáci. Každý, kdo pracuje s masovým publikem, ať je to obchodník nebo politik, musí s tímto průměrem počítat.

Pokud máte nakladatelství, které vydává poezii vázanou v kůži, pokud máte jistých aspoň několik set věrných, můžete se na většinu a její vkus hrdě vykašlat. Jestli je vaším sortimentem vysavač, nemáte jinou možnost než vzít v úvahu myšlení ulice.

Ať nabízíte hmotu, práci nebo ideje, vstupujete na trh a musíte respektovat jeho pravidla. Jsou to pravidla daná "lidským materiálem", který máte k dispozici.

Aby bylo jasno: věřím v existenci nesmrtelné lidské duše a jedinečnosti každé osoby, která byla na této planetě počata. Takhle to vidí složka mé duše infikovaná teologií. Ta druhá, nakažená sociologií, si nedělá o bližních iluze.

Přibližně dvacet procent z nich jsou extremisté, kteří naletí kdekteré pitomosti, pokud ji bude nějaký vůdce vyřvávat dost nahlas a dost často. K vlastnostem vůdců patří, že když na počátku své dráhy ptáčka lapají, přijíždějí mu s omšelými vozítky až před práh krmítka. (Neprůstřelné limuzíny přijdou na pořad dne později.)

úspěch zaručen

Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus.

Dalších třicet procent populace jsou lidé jinak slušní, ale také vykazující známky značné infantility. Říkejme jim pracovně ulice. (To není urážka, když ještě města sestávala z ulic a ne konglomerátu roztroušených betonových staveb, byl tu aspoň jistý náznak lidské komunity.)

Jednoduché pravdy
Lidé ulice jsou jako malé děti. Vyznačují se následujícím:

1. Neznají fakta. Proto je těžké jim argumentovat a snadné jim cokoli nabulíkovat. Tak například jedna naše čtenářka se kdysi rozčilovala, že do Senátu, "jak někde zaslechla", má být "jmenována" jistá herečka. Že se do Senátu nejmenuje, ale volí, čtenářka – vybavená volebním právem – zřejmě netuší. My, lidé od novin, máme určitou obsesi zjišťovat, zda politici vědí, kdy byla založena Univerzita Karlova. Otcové lidu nevědí pranic a my se jim smějeme. Zlatým teletem je pak pro nás "lid", rozuměj daňový poplatník a volič. Zkoumejme však někdy i lid, jestli si náhodou nemyslí, že poslance jmenuje prezident. Jistě, zeptat se sedmi politiků je zadarmo, zatímco reprezentativní výzkum potřebuje tak tisícovku respondentů a stálo by to dost peněz.

2. Lidé ulice mají velmi krátkodobou paměť. Tak na severní Moravě bude zřejmě hejtmanem pan Palas, ministr Zemanovy vlády, který kandidoval pod heslem "změna". To je skutečně "změna". Trochu to připomíná situaci, kdyby proti Clintonovi pod heslem "změna" kandidoval Richard Nixon. Jenomže tuhle narážku lid ulice nepochopí, protože bez ohledu na věk netuší, kdo byl Nixon. Stejně tak si lid ulice nepamatuje, kolik procent platu ho stála kdysi Škoda Favorit nebo rohlík. ("Dnes je hrozná drahota, paní.") Lid žije přítomností.

3. Ulice žije obrazy. Políbit dítě, vyorat brázdu, to slaví úspěch. Bůček a becherovka je ulici srozumitelnější, než když Špidla běhal maraton. Protože lid ulice běhá tak leda na autobus.

4. Lid ulice neví, co je to kauzalita. Tedy že jsou příčiny a následky. Netuší, že schodek státního rozpočtu nijak nesouvisí s tím, že politici mají relativně vysoké platy. Pravda, stát je dost nevýkonná "firma", a co dělá, dělá průměrně nebo mizerně. Ale i kdyby ministři a poslanci pracovali zadarmo, což by za krátkodobý pokus možná stálo, na celkové bilanci by se to nijak neprojevilo.

5. Ulice není schopna abstrakce. Pokud lidu argumentujete, nikdy nesmíte použít takové výrazy jako "hodnoty" nebo "budoucnost". Lid ví, co je to sleva a zdražení. Pozná větší a menší čísla. Jen málokdy si kontroluje, zda grafy začínají na osách X a Y od nuly či jiných čísel. Protože pokud začínají jinde, může i nepatrný výkyv čehokoli vypadat jako strmý vzestup či pokles.

Ale co na tom. Svět je takový. A když vyčítáme ulici, že nezná kauzalitu, nesmíme opakovat tu samou chybu. Politik je herec, který má své představení odehrát úspěšně. Pokud nezná své publikum, což se stalo v posledních volbách i tak protřelé straně, jako je ODS, selže.

Co s tím
Existuje na tohle nějaký lék a návod k použití?

Fakta: Politik nesmí lhát. Může mlžit, neříkat všechno, zveličovat. Je na jeho oponentech, aby ho usvědčili. Nesmí však lhát, protože lhát a krást se nemá.

ulice nemá rozhodovat

Ulice nemá rozhodovat o tom, kdy má prezident přijmout nebo nepřijmout nějakou demisi. Ale pokud prezident své počínání ulici nevysvětlí, možná ji bude muset podat on sám.

S krátkodobou pamětí může bojovat jen ten, kdo má sám dlouhodobou. Pokud ji nemá, má si na to někoho najmout.

Pokud jde o působivost obrazů, bylo by snad lepší vzít deset náhodně vybraných lidí z ulice a zjistit, co na ně působí, než platit předražené firmy, které propagují jednou banku a jindy politickou stranu a obojí dělají se stejnou dávkou cynismu a sterility.

Myslet v příčinách a následcích je dar, který řada lidí nemá. Politik nemá lidi vychovávat, stejně se mu to nepovede. Ať vysvětluje, tím dá najevo, že lidi bere aspoň trochu vážně, ale pokud možno stručně a ať s tím neztrácí příliš času.

A nechť je politik konkrétní. Přes všechno ošklivé, co jsem tu o lidu ulice řekl, platí jedna věc: Politik po lidech něco chce, tak ať řekne rovnou, stručně, jasně a srozumitelně, co, kdo, kde, kdy a jak. Pro novináře pak platí, že článek, který nelze shrnout do jedné věty, možná nemá hlavu a patu a pro politické programy platí to samé.

Zpět na začátek. Ulice nemá rozhodovat o tom, kdy má prezident přijmout nebo nepřijmout nějakou demisi. Ale pokud prezident své počínání ulici nevysvětlí, možná ji bude muset podat on sám. Nemusí se nám to líbit, jako se pasažérům Titaniku nemusel líbit Archimedův zákon, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Německa Vidnavu povznesla, po válce zpustla

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...