Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Některé mafiánské organizace by v Česku nemohly existovat, kdyby se v Plzni na právech nepodvádělo

  18:45
Vysokoškolský titul je krásná věc. Kdo ho nemá, jako by nebyl. Láska Čechů ke zkratkám před jménem naplno vyvřela v příběhu kolem Západočeské univerzity v Plzni. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o akademické selhání několika dobrotivých profesorů, kteří se jen snažili pomáhat méně nadaným studentům. Ve skutečnosti jde o jeden z největších podvodů v zemi.

Když na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni ještě vládla "pohoda" - odstupující (po dvou volebních obdobích) děkan Milan Kindl a předseda akademického senátu fakulty Alexander Šíma; únor 2005 | foto: Daniel Beran, MAFRA

Západočeská univerzita se stala manželskou postelí, na které spolu obcovalo několik velmi nebezpečných zločineckých syndikátů. Organizovaný zločin ke svému životu nutně potřebuje napojení na stát, policii, státní zastupitelství a soudy. Přesně to západočeská právnická fakulta umožnila několika zločineckým skupinám. Blíže se pojďme podívat na dvě z nich.

Plzeňský Mrázek

Byl 25. leden 2006, nájemný vrah zastřelil podnikatele Františka Mrázka. Jeho smrt otřásla českým podsvětím a značně zkomplikovala život jednomu policistovi. Jmenuje se Aleš Jedlička, v té době pracoval na odboru boje s organizovaným zločinem. Jedlička se s Mrázkem vídal docela často, jeho nadřízení si mysleli, že se pokouší z Mrázka získávat informace. Při poslední návštěvě však Jedlička u Mrázka něco nechal. Druhý den se v kanceláři zavražděného bosse našel i jeden studijní index ze Západočeské univerzity.

Detektiv-student Aleš Jedlička se později hájil tím, že u Mrázka index zapomněl. Pak prohlásil, že se ke svému indexu nebude vyjadřovat kvůli embargu, které je na celý případ uvaleno. Na otázky, proč Mrázkovi ukazoval index či zda byl mafiánský boss jeho tutorem, odpovědět nechtěl. Jedličkův případ pak prověřovala Inspekce ministra vnitra, která nezjistila nic.

Pozoruhodná na případu byla jedna maličkost: u policie má téměř každý policista svého "parťáka", se kterým je v podstatě pořád a s nímž řeší své případy. I Jedlička měl parťáka. Byl jím jistý Petr Koňařík.Ten dnes sedí ve vězení. Spolu s dalším Jedličkovým kolegou je odsouzen za to, že vedli takzvaný Berdychův gang. Zaměřovali se na únosy bohatých podnikatelů. V celém gangu bylo ve skutečnosti kolem dvou stovek zločinců. A hlavami gangu byli policisté.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni

V procesu, který policisty poslal na deset, respektive čtrnáct let do vězení, se ukázalo, že spolupracovali i s Františkem Mrázkem.
Velká část Mrázkova vlivu se vůbec odvíjela od kontaktů na policii. Server Aktuálně upozornil na úzké vazby s tehdejší vyšetřovatelkou protikorupční jednotky Monikou Kocourkovou. Shodou okolností i ona patří mezi plzeňské rychlostudenty. V historii školy je Kocourková dokonce na krásném osmém místě. Pětiletou právnickou univerzitu totiž zvládla za tři a půl měsíce. Sama přitom měla vyšetřovat korupci. Mimochodem vyšetřovala i některé z kauz Radovana Krejčíře, který byl Mrázkovým úhlavním nepřítelem.

František MrázekKocourková studovala ve stejné době jako obě Mrázkovy děti - Monika a Michal. Těm pětiletá škola trvala rok a půl. Michal Mrázek už dříve řekl MFDNES: "Nejsem žádný rychlostudent. Ale jelikož titul používám jen na vizitkách, neživím se tím, tak mi je vlastně k ničemu. Myslím, že jsem z těch, kteří byli označeni za rychlostudenty, jediný, který se tím neživí." Michal Mrázek, který podniká zejména s realitami, však trvá na tom, že vystudoval řádně. "Studoval jsem v cizině a pak jsem v Plzni dělal přijímačky s podklady, které jsem s sebou přinesl z jiné školy. Na základě tohoto jsem byl přijat. A za rok a půl jsem pak školu dostudoval. Není na tom nic divného. Školu jsem studoval dálkově a chodil jsem tam." Kde původně studoval, než přešel do Plzně, nechce prozradit: "Řeknu to až u výslechu, pokud si mě pozvou."

Vedle skupiny "studentů" kolem zavražděného bosse se plzeňská práva stala zázemím pro výrazně sofistikovanější gangstery.

Bratrstvo plzeňské pracky

 V Táboře běží soudní proces, který s Františkem Mrázkem ani Západočeskou univerzitou na první pohled nesouvisí. Obžalovaný je Jiří Berka, dříve soudce v Ústí nad Labem, Vladislav Větrovec, bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně, a další. Měli ukrást několik velkých společností, mezi jinými Krušnohorské strojírny či Union Banku.

Jiří Berka u táborského souduJako prostředek používali konkurz - právě kvůli tomu je před soudem i soudce Berka. Na zakázku měl jmenovat předem domluveného konkurzního správce, který později firmu rozprodal podle domluveného scénáře.

Pro náš příběh je však klíčovou postavou Vladislav Větrovec, považovaný za jednoho z organizátorů. Se spoluobviněnými se oslovovali "bráško". Větrovec byl schopný manažer, ale měl jednu chybu, pro člověka za hranou zákona poměrně zásadní. Byl neskutečně upovídaný. Vše řešil po telefonu, na kterém každý den vydržel i řadu hodin. Poté, co jej policie začala odposlouchávat, zjistila, jak neskutečné kontakty Větrovec měl. Ještě překvapivější bylo, jak si lidi zavazoval.

Popsala to státní zástupkyně Daniela Smetanová ve své závěrečné řeči pronesené v táborském procesu loni v únoru: "Pro činnost zločinného spolčení byla typická snaha nakontaktovat se na osoby ze široké podnikatelské sféry a zejména ze státní správy za účelem získávání informací a později i za účelem možnosti ovlivnit již probíhající trestní řízení." To měl na starosti právě Větrovec.

Vladislav Větrovec u soudu v Mělníku

Zástupkyně pak upřesnila: "Jednalo se o získání vlastnictví Vysoké školy Karla Engliše v Brně a kontakty na vedení plzeňské právnické fakulty i jiných škol, které zejména obviněný Větrovec využíval k nabídce a zajišťování poskytování služeb spočívajících v přijetí ke studiu či skládání zkoušek za úplatu, aby si tím jemu potřebné osoby zavázal... Od zavázaných příslušníků Policie ČR obžalovaný Větrovec zjišťoval a ověřoval průběh trestního řízení, zejména v pozdější době s cílem zjistit informace, jakým způsobem je či bude postupováno proti jeho vlastní osobě a jaké další úkony trestního řízení jsou plánovány."

Na dokreslení: po závěrečných slovech všech zúčastněných soud řízení přerušil a přerušené je dodnes.

"Na to nečum, to nech na nás"

Jedním z nejbližších spolupracovníků a také spoluobviněným Vladislava Větrovce je Jan Harangozzo. Do tohoto roku byl majitelem Vysoké školy Karla Engliše v Brně, kde Větrovec vykonával funkci prorektora.
Harangozzo také patří k plzeňským rychlostudentům. Vysoká škola v Brně totiž neměla akreditaci na magisterské studium práv a Harangozzo toužil být právníkem. V Plzni vystudoval pětiletý obor za dva prázdninové měsíce. Nastoupil 27. 6. 2005 a s titulem odešel 23. 8. 2005.

Vztah s Větrovcem dokládá následující hovor, který policie zaznamenala v roce 2004 (odposlech už dříve zveřejnila TV NOVA). Harangozzo se chystá na jednání a potřebuje dobře zapůsobit. Větrovec totiž spolupracuje s právníky a soudci z okolí prezidenta Klause. Harangozzovi by tak mohl pomoci.

Harangozzo: "Zítra v jedenáct přesně, schůzka je s velvyslancem. Jenom jsem chtěl říct, já se tam budu prezentovat samozřejmě ne jako byznysmen, ale..."

Větrovec: "Jasně, ale můžeš jako trošku byznysmen."

Harangozzo: "Já jsem se chtěl zeptat, jestli tam můžu nadhodit třeba jako asistent poradce, druhý asistent."

Větrovec: "Tak to je snad jasný, ne?"

Harangozzo: "Jo? To jsem se chtěl zeptat jenom."

Větrovec: "Normálně poradce, to tam sekni... Udělej to jinak. Sbor poradců prezidenta, že jsi členem sboru poradců prezidenta."

Harangozzo: "Asistent, ne?"

Větrovec: "Vždyť si to vem, tak vždyť dělám jak se Zdeňkem Sovákem, tak s Milanem Kindlem, se všema."

Harangozzo: "Takže já řeknu, že jsem asistent sboru."

Větrovec: "Ty jsi normálně asistent poradce prezidenta. A pozor, ještě jedno překvapení, to tam můžeš taky prezentovat. Od 1. prosince asistent, asistent ředitele Národního bezpečnostního úřadu."

Harangozzo: "Fakt, jo? No, tak to čumím."

Větrovec: "Na to nečum, to nech na nás."

Pro přesnost. Zdeněk Sovák je dodnes vlivný soudce, Milan Kindl, bývalý šéf Západočeské univerzity. Sovák sice připouští, že se snažil využívat kontaktů, ale ne proto, aby s jejich pomocí byla kryta nějaká nekalá činnost: "Existovaly kontakty, které jsem považoval za přátelské, prospěšné. Byly to kontakty směrem k vysoké škole Karla Engliše," tvrdí Sovák.

Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl na tiskové konferenci, kde obhajoval  své působení na fakultě. (20.10.2009)

Všichni skutečně byli v týmu poradců prezidenta republiky Václava Klause. Větrovec si mistrně dokázal vytvářet kontakty. Tituly na vysokých školách byly jednodušší a levnější způsob korupce. Zejména pro policisty bylo vzdělání životně důležité. Ve vyšších funkcích je totiž podmínkou. Větrovec jim tak místo peněz mohl nabídnout kariéru.

Společný zločin

Skupiny kolem Františka Mrázka a "brášky" Větrovce spojuje s lidmi kolem Západočeské univerzity ještě jeden zločin. V dubnu roku 2003 byl vyhlášen konkurz na jednu z největších českých bank - na Union Banku. Od počátku bylo jasné, že v pozadí stojí skupina kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Pitr se dokonce veřejně přiznal ke své snaze banku ovládnout. V noci ze 14. na 15. dubna 2003 policie zatkla soudce Jiřího Berku a takzvaná Berkova konkurzní mafie byla na světě.

Klienti zkrachovalé Union banky před uzavřenou pobočkou v Plzni (20. února 2003)

V průběhu let se ukázalo, že lidé kolem Větrovce s mrázkovci spolupracovali i na jiných kauzách. Pitrovi s Mrázkem dokonce nabízeli, že by pro ně mohli přes konkurzy ukrást i další firmy, třeba Setuzu, o kterou Pitr s Mrázkem bojovali se státem.

Bez Západočeské univerzity a jejího vedení by žádná z obou mafiánských skupin nemohla existovat - přes Západočeskou univerzitu se jim podařilo získat vliv a kontakty na soudce, státní zástupce. Ač to může znít paradoxně, univerzita se stala jedním z podstatných článků organizovaného zločinu v Česku.

Autor:

Do divadla s negativním testem? Nejspíš od února, řekl Havlíček

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...