Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Národní knihovna jinýma očima

  7:07aktualizováno  7:07
V Kavárně MF Dnes předložila 3. května dvojice Vlastimil Ježek a Bohdana Stoklasová čtenářům promyšlenou dvojstranu s příběhem stavby nové budovy Národní knihovny České republiky (NK ČR) na pražské Letné.

Návrh ateliéru HŠH na stavbu Národní knihovny v Praze. V soutěži získal 3. místo. | foto: http://www.hsharchitekti.czKavárna

Články soustředěně sestavují konstrukci obrazu pro věc zapálené dvojice, která udělala vše, co se pro úspěšnou přípravu a realizaci projektu udělat dalo.

Ježek dokumentuje postupné kroky přípravy, lemované pozitivními reakcemi oborových autorit, odhlasovanými závazky státních či městských orgánů i nadšenou podporou ikon veřejného života. Přesto dosud nevede výsledek architektonické soutěže ke kýženému cíli - tedy k zadání projektových prací nové stavby. Viníky tohoto stavu hledá Ježek obezřetně - k činnosti náměstka ministra kultury Mikeše přidává vykřičník v závorce, za vystoupením primátora Béma nechává tři tečky, aby si čtenář doplnil názor sám, ateliér HŠH však jmenuje hned třikrát, jako stěžovatele k Mezinárodní unii architektů (UIA) a k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a jako tým, který údajně porušil nejméně dvě závazné podmínky stavebního programu.
 
Protest k UIA považuji dnes i já za zbytečný. Čeho se totiž člověk dovolá u instituce, kde protest posuzuje stejná osoba, jejíž jednání je napadeno? Podněty k ÚOHS byly podány dva. Ani jeden nebyl zamítnut. První tento úřad neposuzoval pro věcnou nepříslušnost, druhým se nezabýval, protože připustil uplatnění výjimky ze zákona ze strany zadavatele. V obou podnětech byly napadeny kroky zadavatele (Národní knihovny ČR), který, spolu s porotou, ovšem v rozporu se soutěžními podmínkami (odst. 12.3.1), nevyřadil všechny návrhy, jež nedodržely závazné regulativy stavebního programu.

Nadto zadavatel - v rozporu s řády UIA a UNESCO (čl. 11) - vypustil na návrh generálního ředitele Ježka závaznou podmínku stavebního programu, ačkoli předtím soutěžícím písemně potvrdil její platnost, tudíž - opět v rozporu s těmito řády (čl. 3) - změnil podmínky pro druhé kolo. To vše s vědomím, že soutěžní podmínky jsou nabídkou smlouvy, kterou jsou strany vypisovatele a soutěžících po dobu soutěže vázány (čl. 11). Ježkem zmíněné vyloučení návrhu Future Systems z prvního kola nebylo naším cílem - to byl pouze a jen nutný průvodní jev při narovnání soutěže pokřivené samotným zadavatelem.
 
Používá-li Ježek údajné nedodržení závazných podmínek ze strany HŠH jako argument pro podporu rovného přístupu poroty k soutěžícím, potom namítám: Nejsem si z naší strany vědom porušení byť jediné podmínky. Jako důkaz by musela být zveřejněna celá (rozuměj nekrácená) zpráva technické komise. I kdyby tomu tak nakonec bylo, o rovném přístupu poroty k soutěžícím nemůže být ani řeč - kvůli parametrům našeho návrhu, ani žádného dalšího, porota soutěžní podmínky pro druhé kolo neměnila.
 
Ježek se Stoklasovou hledají viníky současné situace všude jinde, jenom ne u sebe. Zoufale se snaží, aby rozhodnutí o nerealizování stavby podle výsledků soutěže přišlo odkudkoli, dříve než budou konfrontováni se zákonem. Předseda ÚOHS Pecina si nechal zpracovat expertní posudek vedoucího katedry mezinárodního práva PF UK prof. Šturmy - ten poukázal na neoprávněné užití výjimky ze zákona. Přesto Pecina ránu z milosti nevyslal. Musel by totiž současně přiznat, že jeho úřad se mýlil při posuzování našeho podání ze dne 16. května 2007.
 
Jako živnostník, který ze svých daní přispívá na platy těchto úředníků, se ptám: Jsou tito lidé stejně jako já pojištěni na škodu způsobenou výkonem svého povolání, nebo si budu škodu, kterou mi způsobili, platit ze svého?

Více o firmě HŠH architekti, s.r.o. najdete zde: http://www.hsharchitekti.cz

O návrhu studia HŠH architekti, s.r.o. na stavbu Národní knihovny v Praze více zde.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

Schillerová: Lidé mě přesvědčili, podpora pro OSVČ bude více plošná

  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obětí koronaviru je i sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma

Mezi oběťmi na nový typ koronaviru je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. Zemřela doma, potvrdil...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Najdete na iDNES.cz