Na Sibiři budou pozorovat zatmění Slunce dalekohledem z železného šrotu

  15:09aktualizováno  15:09
Zahrada v západosibiřském městě Barnaulu neskrývá jen růže, fialky, zelí nebo vysloužilý nábytek. V jejím rohu je vidět dřevěnou věžní konstrukci na vršku zakončenou aluminiovou kupolí s hvězdářským dalekohledem.

Astronomický nadšenec ze sibiřského Barnaulu u observatoře s dalekohledem, kterou postavil Michail Levčenko | foto: Reuters

Veterán z druhé světové války a nadšený astronom Michail Levčenko postavil malou observatoř s dalekohledem v 70. letech daleko od velkých výzkumných středisek, která v té době sváděla boj o vesmírný prostor se Západem.

Nyní se místní rozhodli, že observatoř uvedou zpátky do provozu a budou tak moci pozorovat páteční zatmění Slunce. Od roku 2002, kdy Levčenko zemřel, se na dalekohled jen snášel prach. Také se ho snažili ukrást zloději a dát ho do sběru jako železný odpad, kterým kdysi byl.

"Dalekohled vyrobený Levčenkem je ojedinělý. Žádný jiný neposkytuje tak věrný pohled," tvrdí Oleg Petrov, který jako dítě pozoroval oblohu skrze Levčenkův výtvor a nyní ho chce znovu uvést v život a pozorovat úplné zatmění Slunce.

Podle zprávy NASA bude po dvou letech úplné zatmění pozorovatelné z Kanady, Číny, Mongolska a Ruska, včetně Barnaulu. Tady bude sluneční kotouč zastíněn na 2 minuty 16 sekund.

Podle Petrova se do oblasti Altaje sjedou pozorovatelé zatmění z Francie, Itálie i Ameriky. "Moc rádi bychom jim ukázali náš dalekohled, možná by nám mohli pomoci," říká Petrov s tím, že rekonstrukce zařízení bude stát kolem dvou milionů dolarů.

Astronomický nadšenec ze sibiřského Barnaulu u dalekohledu, který sestrojil Michail Levčenko

V 70. letech se stal Levčenko inspirací pro nejedno dítě, své přátele, ale i opilé sousedy. U něj na zahradě mohli spatřit nebeskou krásu.

"Jako malí jsme poslouchali vyprávění Michaila Sergejeviče," vzpomíná Petrov a dodává: "Mnozí z těch, kteří slyšeli jeho přednášku, se začali zajímat o fyziku, matematiku nebo astronomii." V roce 1973 během vesmírného soupeření Západu a Východu si na své zahradě během roku svařováním starého železa a trpělivým řezáním dřevěných beden postavil observatoř s dalekohledem.

Zatím tisíce kilometrů od jeho tajného okna do vesmíru Sověti z bajkonurského kosmodromu posílali do kosmu rakety i lidi.

Jeho dcera Naděžda o otci říká, že nechtěl, aby během sovětských časů někdo věděl o jeho astronomické vášni. "Bál se, že se na něj budou dívat jako na podivína." Sousedé ale byli fascinováni.

Petrov vzpomíná, jak jednoho z opilců z vesnice pozval Levčenko na pozorování Saturnu. Pijan se krátce nato pití vzdal. "Své ženě pak řekl, že se uvnitř něj cosi zlomilo. Přišel na to, že život je mnohem zajímavější za střízliva," říká Petrov.

Dcera Levčenka s úsměvem vzpomíná: "Manželky k tátovi posílaly své muže, aby je odnaučil pít. Hvězdy ale na ostatní alkoholiky neměly takový vliv." Jak rostla popularita jejího otce, lidé po něm třeba chtěli, aby jim z hvězd vyčetl, kdy je správná doba pro výsadbu zelí nebo brambor.

"Otec na horoskopy nikdy nevěřil," říká Naděžda a pokračuje: "Dokázal ale pomocí dalekohledu odhadnout, jaké bude počasí. Lidé mu věřili víc než předpovědím." Obyvatelé z Barnaulu věří, že Levčenkův dalekohled přivede do města pozorovatele zatmění. I když NASA tvrdí, že nejvíc zájemců o vzácný astronomický úkaz se pojede podívat do města Novosibirsk.

Autoři: ,

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz