Na Sibiři budou pozorovat zatmění Slunce dalekohledem z železného šrotu

  15:09aktualizováno  15:09
Zahrada v západosibiřském městě Barnaulu neskrývá jen růže, fialky, zelí nebo vysloužilý nábytek. V jejím rohu je vidět dřevěnou věžní konstrukci na vršku zakončenou aluminiovou kupolí s hvězdářským dalekohledem.

Astronomický nadšenec ze sibiřského Barnaulu u observatoře s dalekohledem, kterou postavil Michail Levčenko | foto: Reuters

Veterán z druhé světové války a nadšený astronom Michail Levčenko postavil malou observatoř s dalekohledem v 70. letech daleko od velkých výzkumných středisek, která v té době sváděla boj o vesmírný prostor se Západem.

Nyní se místní rozhodli, že observatoř uvedou zpátky do provozu a budou tak moci pozorovat páteční zatmění Slunce. Od roku 2002, kdy Levčenko zemřel, se na dalekohled jen snášel prach. Také se ho snažili ukrást zloději a dát ho do sběru jako železný odpad, kterým kdysi byl.

"Dalekohled vyrobený Levčenkem je ojedinělý. Žádný jiný neposkytuje tak věrný pohled," tvrdí Oleg Petrov, který jako dítě pozoroval oblohu skrze Levčenkův výtvor a nyní ho chce znovu uvést v život a pozorovat úplné zatmění Slunce.

Podle zprávy NASA bude po dvou letech úplné zatmění pozorovatelné z Kanady, Číny, Mongolska a Ruska, včetně Barnaulu. Tady bude sluneční kotouč zastíněn na 2 minuty 16 sekund.

Podle Petrova se do oblasti Altaje sjedou pozorovatelé zatmění z Francie, Itálie i Ameriky. "Moc rádi bychom jim ukázali náš dalekohled, možná by nám mohli pomoci," říká Petrov s tím, že rekonstrukce zařízení bude stát kolem dvou milionů dolarů.

Astronomický nadšenec ze sibiřského Barnaulu u dalekohledu, který sestrojil Michail Levčenko

V 70. letech se stal Levčenko inspirací pro nejedno dítě, své přátele, ale i opilé sousedy. U něj na zahradě mohli spatřit nebeskou krásu.

"Jako malí jsme poslouchali vyprávění Michaila Sergejeviče," vzpomíná Petrov a dodává: "Mnozí z těch, kteří slyšeli jeho přednášku, se začali zajímat o fyziku, matematiku nebo astronomii." V roce 1973 během vesmírného soupeření Západu a Východu si na své zahradě během roku svařováním starého železa a trpělivým řezáním dřevěných beden postavil observatoř s dalekohledem.

Zatím tisíce kilometrů od jeho tajného okna do vesmíru Sověti z bajkonurského kosmodromu posílali do kosmu rakety i lidi.

Jeho dcera Naděžda o otci říká, že nechtěl, aby během sovětských časů někdo věděl o jeho astronomické vášni. "Bál se, že se na něj budou dívat jako na podivína." Sousedé ale byli fascinováni.

Petrov vzpomíná, jak jednoho z opilců z vesnice pozval Levčenko na pozorování Saturnu. Pijan se krátce nato pití vzdal. "Své ženě pak řekl, že se uvnitř něj cosi zlomilo. Přišel na to, že život je mnohem zajímavější za střízliva," říká Petrov.

Dcera Levčenka s úsměvem vzpomíná: "Manželky k tátovi posílaly své muže, aby je odnaučil pít. Hvězdy ale na ostatní alkoholiky neměly takový vliv." Jak rostla popularita jejího otce, lidé po něm třeba chtěli, aby jim z hvězd vyčetl, kdy je správná doba pro výsadbu zelí nebo brambor.

"Otec na horoskopy nikdy nevěřil," říká Naděžda a pokračuje: "Dokázal ale pomocí dalekohledu odhadnout, jaké bude počasí. Lidé mu věřili víc než předpovědím." Obyvatelé z Barnaulu věří, že Levčenkův dalekohled přivede do města pozorovatele zatmění. I když NASA tvrdí, že nejvíc zájemců o vzácný astronomický úkaz se pojede podívat do města Novosibirsk.

Autoři: ,

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz