Na mužský mozek možná bude feminismus navždy krátký

Doporučujeme   8:06
Ženy si stěžují, že jim muži nenaslouchají. Že po práci odcházejí kutit do garáže nebo usínají před televizí. Ženy předpokládaly, že si muži takové chování vybírají. Je to jinak: Musíme být ochotni smířit se s tím, že mezi oběma pohlavími existuje přinejmenším několik skutečných a měřitelných rozdílů, píše Naomi Wolfová.

Feministická idyla? - Role muže a ženy se už skoro neliší, přestože v dobách, v nichž byl pořízen tento snímek, si to asi mysleli také... | foto: Profimedia.cz

Severoameričané mé generace vyrostli v sedmdesátých letech s dětskou deskou Free to Be...You and Me, na níž Rosey Grier, obrovitá bývalá hvězda amerického fotbalu, zpíval, že „je v pořádku plakat“. Vyznění písně bylo takové, že dívky mohou být tvrdé a chlapcům je povoleno tvrdými nebýt.

Obavy z přirozených rozdílů

Západní feministická kritika téměř čtyřicet let napadá zkostnatělé stereotypy v otázce rolí obou pohlaví. V mnoha ohledech nahlodala nebo dokonce eliminovala svévolná omezení, která měnila mírumilovné chlapce v agresivní muže a ctižádostivé dívky držela na špatně placených místech.

Feministky se pochopitelně často vyhýbají vědeckým důkazům, které tuto kritiku sexuálních rolí zpochybňují, neboť biologicky podložené argumenty o rozdílech mezi pohlavími historicky sloužily a slouží k ospravedlňování podřízené role žen. Ženy se tudíž zdráhají připustit jakýkoliv vrozený rozdíl, aby náhodou nebyl použit proti nim. Nevytvořila však feministická nechuť akceptovat jakékoliv známky vrozených genderových rozdílů ve světle nedávných vědeckých objevů pouze nové předpojatosti?

Feministická kritika například vyvolala diametrální změny v základním školství, kde o věcech převážně rozhodují ženy: vznik mužských hierarchií na školních dvorcích se dnes často potlačuje ze strachu ze „šikany“ a očekává se, že chlapci i dívky budou své emoce „sdílet“ a „zpracovávat“. Řada pedagogů však začala tvrdit, že takové zásahy do procesů, které mohou tvořit nedílnou součást „chlapectví“, by mohly vést až k tomu, že chlapci začnou dosahovat horších studijních výsledků než dívky a že se u nich častěji objeví problémy s chováním, poruchy pozornosti a tak dále.

Školství je navíc pouhý začátek. Z rozsáhlé kritiky tendence mužů vytvářet hierarchie, zapojovat se do teritoriálních bojů a nechat se vtahovat do konfliktů se vyvinula celá akademická disciplína. Když jsem studovala na univerzitě, byl feministickým řešením „patriarchátu“ imaginární svět bez hierarchie, kde lidé celé dny verbalizovali problémy a vytvářeli citová pouta.

Tato kritika „maskulinity“ dramaticky ovlivnila také intimní vztahy: ženy byly vybízeny, aby dávaly najevo nespokojenost s tím, že se muži odmítají „dělit“ o svůj vnitřní život. Ženy si stěžovaly, že jim nikdo nenaslouchá, že muži po práci odcházejí kutit do garáže nebo usínají před televizí. Jakkoliv však byly tyto nářky procítěné, stále předpokládaly, že si muži své chování v plném rozsahu vybírají.

Rozdělme se

Dnes existuje přehršle vědeckých analýz založených na technologiích snímání mozku a nových antropologických a evolučních objevech, které naznačují, že jsme možná strkali hlavy do písku a musíme být ochotni smířit se s tím, že mezi oběma pohlavími existuje přinejmenším několik skutečných a měřitelných rozdílů.

Helen Fischerová, antropoložka

Nejslavnější z těchto studií, pojednání Anatomie lásky z pera antropoložky Helen Fisherové, vysvětluje evoluční popudy k lidským sklonům dvořit se, uzavírat sňatky, dopouštět se cizoložství, rozvádět se a vychovávat děti. Některá autorčina zjištění jsou provokativní: například se zdá, že jsme uzpůsobeni k několikanásobné monogamii a musíme na sobě tvrdě pracovat, abychom se udrželi v jediném svazku, že silně orgastické ženy jsou evolučně zvýhodněné a že flirt mezi primáty velmi připomíná způsoby, jimiž dnes mladí muži a ženy dávají v baru najevo sexuální zájem.

Při popisu našeho vývoje si Fisherová navíc všímá, že muži, kteří dokázali snášet dlouhá období mlčení (při lovu během čekání na zvěř), přežili a přenesli své geny na další generace, takže jejich genetická selekce preferovala „prostor“. Naproti tomu ženy nejlépe přežívaly v případě, že navázaly pouto s ostatními a vytvořily komunitu, poněvadž tyto skupiny byly zapotřebí ke sběru kořínků, ořechů a lesních plodů při současné péči o malé děti.

Při četbě Fisherové má člověk sklon nechat chlapce, aby se dál navzájem svářili a testovali své prostředí, a smířit se s tím, že – jak uvádí autorka – příroda stvořila muže a ženy ke spolupráci na přežití. „Spolupráce“ přitom předpokládá svobodnou vůli a rozhodování; ani u primátů není úspěch samců založen na ovládání či kontrole samic. Podle autorčina rozboru slouží ku prospěchu mužů i žen, pokud se rozdělí o své leckdy odlišné, ale často se doplňující silné stránky – takový závěr uklidňuje, nikoliv skličuje.

Co si myslí muži

Michael Gurian

Kniha Co si asi myslí on?, kterou napsal konzultant v oboru neurobiologie Michael Gurian, posouvá tyto poznatky ještě dál. Gurian tvrdí, že mužský mozek se nadměrným verbálním vyjadřováním emocí skutečně může cítit zneklidněn a zaplaven, takže potřeba mužů „vypnout“ nebo dělat spíše něco mechanického než emocionálního mnohdy není projevem odmítavosti vůči manželce, nýbrž neurologickou potřebou. Gurian dokonce předpokládá, že mužský mozek opravdu „nevidí“ prach nebo rostoucí hromadu prádla, jako je často vidí mozek ženský, což vysvětluje, proč muži a ženy mají sklon přistupovat k domácím pracím odlišně. Muži mnohdy neslyší hlubší ženské tóny a jejich mozek má - na rozdíl od ženského - „odpočinkový“ stav (muž skutečně někdy přemýšlí o ničem!).

Michael Gurian, obal knihy

Gurian navíc tvrdí, že muži mají sklon vychovávat své děti jinak než ženy z podobných neurologických důvodů – že v nich více podněcují riskování a nezávislost a věnují menší pozornost detailům jejich stravy. Není těžké vidět, proč je výhodné, když dítě ve svém stylu vychovávají oba rodiče. Autor vyzývá ženy, aby ve snaze dosáhnout s partnerem blízkého vztahu nezkoušely pouze verbalizaci z očí do očí, ale i aktivity po boku partnera.

Z nějakého důvodu nejsou všechny tyto poznatky ani tak pobuřující, jako spíše osvobozující. Mnoho věcí, které v ženách vyvolávají vztek nebo je vedou k pocitu, že je partner odmítá či neposlouchá, nemusí být výsledkem vědomého zanedbávání nebo dokonce sexismu ze strany mužů, nýbrž pouze výsledkem struktury mužského mozku! Pokud se ženy s těmito biologickými odlišnostmi smíří a naučí se je ve vztahu obcházet, začnou je muži podle Guriana více uznávat a budou jim oddanější (což budou často vyjadřovat neverbálně). Ženy, které si tato zjištění vzaly k srdci, uvádějí, že jejich vztahy s životními partnery začaly být mnohem bezproblémovější a paradoxně i důvěrnější.

Blahodárná pluralita

Nic z toho neznamená, že by se muži a ženy neměli snažit přizpůsobit přáním svého protějšku, požadovat rozdělení zodpovědnosti při domácích pracích nebo očekávat, že je druhá strana „vyslechne“. Ale může to znamenat, že se navzájem dokážeme o něco lépe pochopit a být trpělivější ve snaze o komunikaci.

Stejně tak z posledního vědeckého výzkumu nevyplývá, že muži (nebo ženy) jsou nadřazenější, natož aby tento výzkum ospravedlňoval odpudivou diskriminaci. Naznačuje však, že pluralitnější společnost otevřená všem možným rozdílům se dokáže lépe učit, pracovat a milovat.

© Project Syndicate.

o autorce

Naomi Wolfová, politická aktivistka a sociální kritička

Naomi Wolfová je politická aktivistka a sociální kritička, jejíž nejnovější kniha nese název Give me Liberty: How to Become an American Revolutionary (Dejte mi svobodu: Jak se stát americkou revolucionářkou).

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

Odsoudili pedofilního vraha dívek až po 30 letech. Britská policie se omluvila

20. dubna 2024  18:04

Pedofilního vraha malých dívek odsoudili ve Velké Británii za jeho zločiny v roce 2018. Více než...

Policie překazila konflikt baníkovců se sparťany, několik fanoušků zajistila

20. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  17:53

Policie před dnešním fotbalovým utkáním Sparty s Baníkem Ostrava zajistila osm fanoušků hostujícího...

Při nehodě dvou aut u Čejkovic se zranilo pět lidí, jeden těžce

20. dubna 2024  17:35

Při nehodě dvou aut mezi Velkými Bílovicemi a Čejkovicemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska se v...

58 hodin v kuse. Nigerijský šampion překonal světový šachový rekord

20. dubna 2024  10:50,  aktualizováno  17:02

Nigerijský šachový šampion Tunde Onakoya úspěšně překonal světový rekord v nejdelším šachovém...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...