Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Na Jakuba Matušku svět nedělá žádné ňu ňu ňu

  11:01
V pražských prostorách Karlin Studios skládá své newyorské i osobní účty Jakub Matuška aka Masker.
Domy z lednic. Callipo Boys, 2008; pohled do instalace tvořené v Karlin Studios lednicemi, spreji a xerokopiemi

Domy z lednic. Callipo Boys, 2008; pohled do instalace tvořené v Karlin Studios lednicemi, spreji a xerokopiemi | foto: Josef ChuchmaKavárna

Výstava Ňu ňu ňu – New York shrnuje pobyt Jakuba Matušky aka Maskera (1981) v hlavním městě světa. Celebrita pražské streetart a graffiti scény a student ateliéru Vladimíra Skrepla na AVU, který využívá video, fotografii, objekt i komerční design, ale jehož nejsilnější zbraní zůstávají štětec a tryska, v New Yorku letos navštěvoval The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. V Karlín Studios představuje malby, kresby, billboard i instalaci vycházející z vlastního obrazu, který na newyorské výstavě zakryli před dětmi.

Jakub Matuška aka Masker: ŇU ŇU ŇU ŇU – NEW YORK

Karlin Studios, Křižíkova 34, Praha 8 – Karlín, výstava trvá do 7. listopadu 2008, otevřena je vždy v úterý až v neděli do 12 do 18 hodin, vstup volný; www.karlinstudios.cz; www.masker1.net.

Člověk nemusí řezat hluboko, aby se v Matuškovi dořezal krve. Naopak, nosí vnitřnosti jako šálu, nikoli pornografickým odhalováním detailů ze soukromí, nýbrž na růžovo, žluto a modro maluje jakási obecná lidská střeva, hleny a polypy, které občas potřebují propláchnout. Jeho New York tudíž není, jak by se dalo čekat, dějištěm graffiti orgií Wild Style, New Yorkem Haringa, Warhola nebo Shafraziho, ani Gothamem pana Batmana. Město se před Matuškou legendám spíš vzpíralo, ňu ňu ňu na něj zrovna nedělalo a doma mu mezitím zemřela milovaná babička. Práce z New Yorku jsou tak tím nejsyrovějším, co zatím předvedl.

Jakub Matuška aka Masker

Intermezzo č. 1
ŇU ŇU ŇU ŇU NEW YORK
My v New Yorku sloužíme černou mši materialismu.
Jsme konkrétní.
Jsme tělo.
Jsme pohlaví.
Jsme muži až do morku kostí.
Zbožňujeme hmotu, energii, pohyb, změnu.
Benjamin de Casseres, Zrcadla New Yorku, citováno dle knihy Rema Koolhaase Třeštící New York (česky vyšlo 2007)

Děti, nedívejte se na to!
Když americký spisovatel Washington Irving před dvěma sty lety ve směsici faktů a fikce nazvané A History of New York věnoval Manhattanu přezdívku Gotham, bylo to podle mýtického města, jehož obyvatelé prosluli jak lstivostí, tak pošetilostí. A stejně jako se Matuška naučil přistupovat k Newyorčanům, přistupuje k životu a lidství obecně – s obdivem, úžasem a posměchem zároveň. Nejlíp je to vidět z okénka linky 7 nadzemky poblíž stanice 45th Rd Court House Sq – ovce se tam trhají o vlka, kytka močí na kluka a mrakodrapy nalétávají do letadel. Je to absurdní, dětinské a okouzlující.

Maskerův "piece“, pokrývající celou střechu skladiště, samozřejmě zůstal i se sladištěm v Queensu, pro Karlín jeho fotografii Matuška vytiskl na billboard. Za mořem - v soukromé sbírce - zůstala také dvě plátna, která visela na společné výstavě v Cooper Union a ačkoli námět pro Dobré ráno v NY inspirovala reklama, v níž mladý muž po ránu vyzvrací chlupatého voříška, kterou v Británii zakázali, protože strašila děti a lidem se z ní dělalo nevolno, byl to obraz nazvaný Callipo Boys, který během výstavy organizátoři před dětmi zakrývali.

Vzpomínky na šťastné chvíle. S babičkou v Jevanech, stromky; fasádní barva a sprej, 2008. Pohled na část tohoto díla, které je umístěno v Karlin Studios.

Callipo Boys, přezdívané Sebekuřiči, namaloval Matuška v New Yorku vůbec jako první a taky se na nich metropole nejvíc podepsala. V Karlíně autor transformoval Callipo Boys do instalace, v níž přestárlé lednice pasivně bzučí dumku o opotřebovanosti města a o dvojrozměrné kázni jeho urbanistické mřížky. Ta je v tomhle případě půdorysem továrny na ne-životy z Kafkovy prózy Nezvěstný: v matrixu bezútěšných zahuštěných kukaní se zacykleně uspokojuje soucit budící omámená armáda osamělých mladých profesionálů. V geometrii původních Callipo Boys defiluje diktát modernismu - namísto jinak typických Matuškovských organických hlenovitých frasů, které - zůstaneme-li u architektury - mívají blíž ke kluzkosti Kaplického vizí. (Pozn. red.: fras/frasík – zástupný termín pro jakékoli podstatné jméno, většinou v jemně uštěpačném smyslu; hmota, věc.)

Intermezzo č. 2
masker píše: hehe
masker píše: hruza
masker píše: ja to tady nenavidim
masker píše: za to muzu ja

Ztracený ráj
Babičce je věnována scéna provedená sprejem a barvou přímo na stěnu Karlin Studios. "Je mi kolem deseti let jsem s babičkou a dědou u stolu na chatě, autobaterie z na tu dobu luxusního Fiata s koženkou uvnitř napájí televizi v níž právě začínají svou hru se zločinem Body a Doyle jakožto Profesionálové. Děda kouká do programu a já si loupu vajíčko na hniličko. Citově zabarvený nákres letní situace u rybníka v obci Jevany, trošku horrorovo-smutně-uplakano-něco... Taktéž se pokusím nabarvit několik malých stromků a větví v květináčích,“ píše autor. Ač s vždy připravenou únikovou cestou ironie, Matuška je plný sladkobolné úzkonohavičácké sentimentality. Taková zjemnělost se u graffiťáků nenosí. Tam se nosí pyžama (viz box Úzkonohavičáci a pyžamáci) a v jejich plandajících záhybech se fajnové city ztrácí.

Úzkonohavičáci a pyžamáci

Úzkonohavičáctví je širší označení pro globální styl a ideologii "úzkonohavičáků/uzounů“, kteří se kromě přiléhavých nohavic, slušného vzdělání a sociálního zázemí vyznačují láskou k ironické nápodobě americké bílé spodiny, k svému blogu, k jisté formě sociální a enviromentální zodpovědnosti a ke všemu, co je indie a levné. Mísí se v nich nerdství, metrosexualita, snobismus, namyšlenost, afekt a přecitlivělost. Zásadně poslouchají jen b-strany desek a raritní kusy. K dalším typickým proprietám patří kostěné brýle, truckerské čepice, flanelové košile, "palestinské“ šátky a indiánské čelenky, což značí, že úzkonohavičáci rabují historické alternativní a kontrakulturní životní styly a obírají je o jejich estetiky, které pak volně a dekorativně remixují.

Jejich subkulturním protějškem jsou tzv. pyžamáci, tepláková kultura vyznavačů stylů odvozených z černošské městské kultury odění do širokých mikin a nohavic, především tedy hiphopeři.
Úzkonohavičáctví v Maskerově uvažování akcentuje hipísáctví, bolestínství a uniformitu a také může reprezentovat módní stranu uměleckého světa, prorůstání umění, designu a komerce.

Takový náš Enšpígl
Matuškovy obrazy nejsou tak jednoznačné jako Maskerovy pouliční výjevy; však také pravé jméno tohoto autora je právě mezi Matuškou a Maskerem (jistě, je to "aka“). Jeho pohled, jeho představivost, stejně jako jeho kresba, jsou zjevně převlečený Paul Newman – vždy bez námahy, nenucené a elegantní.

Stejně jako vymýšlí a krade slova pro jevy, na něž čeština nemyslí, přepisuje tenhle autor svět vlastním jazykem. Osobně i v tvorbě vystupuje Matuška – ten panenský obličej eféba schovaný za nestoudně dlouhými řasami, známý z jeho prací - se (snad) bezelstně nevinnou dětskou upřímností, již lze snadno zaměnit za netaktnost nebo rovnou vyzývavou drzost. Nutí zamyslet se nad společenskými normami a způsobuje trapné situace. Jako Enšpígl, taškář, čtverák a šibal vzdělaný ulicí a vybavený sovou, zrcadlem a kuličkou cinkající ve spreji, otáčí situace, věty, stavy proti nim samotným. Ale Matuška nebojuje s proradnými měšťany ve jménu slabých, ale s ryze osobními situacemi: se smutkem, absurditou, nedostatkem komunikace, sny, přetvářkou, křečí, láskou, nejistotou, smrtí, vlastním egem a masturbací.

Nerušeně se prohrabuje streetartem/designem/cartoons, ale vždy spolehlivě nechá ležet jejich prefabrikovanost a zůstává výrazně intimní a svůj. Machistická klišé streetartu a graffiti převrací zjemnělými tématy, pohrává si s kontexty a juxtapozicemi, vyzývá k porušování pravidel a umělecký svět ponouká další dávkou svůdné popové čitelnosti, groteskními příhodami a potěšením z barev, půvabných tvarů a dívání.

Stojí celkem jistě na svých nohou a stojí mimo skupiny. Úzkonohavičák ve středně širokých nohavicích, writer hraničící s rejstříkem Holého Studia Kamarád, pastelový baseballista na umělecké škole, který si nejraději nechá říkat prostě kluk.

Autor:

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...