Muslim bude hledat Mekku na oběžné dráze

  12:46aktualizováno  12:46
Jak se ve vesmíru modlit po muslimsku obrácen tváří k Mekce - to je jeden z problémů, se kterými se bude potýkat první malajsijský kosmonaut. Malajsijec bude jedním ze tří členů posádky, která v říjnu vzlétne na palubě ruské kosmické lodi Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici.

První malajsijský kosmonaut Sheikh Muszaphar Shukor | foto: Reuters

Ruská komise pro kontrolu kosmických letů ve čtvrtek rozhodla, že spolu s ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem a americkou astronautkou Peggy Whitsonovou se vydá do kosmu také pětatřicetiletý Sheikh Muszaphar Shukor.

Vesmírná loď má odstartovat 10. října z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na tiskové konferenci ve výcvikovém táboře kosmonautů na okraji Moskvy Shukor řekl, že se během deseti dnů v kosmu chystá provádět biologické i jiné vědecké výzkumy. Dodal, že ani 350 kilometrů nad zemským povrchem nehodlá ignorovat povinnosti, které má vůči své víře.

Směrnice pro muslimy ve vesmíru
Po měsících debat a dvou mezinárodních konferencích předložila islámská Národní rada pro náboženské otázky směrnice, kterými se muslimští kosmonauti musí řídit při každodenních rituálech. Vydala je pak ve dvanáctistránkové brožurce s názvem Muslimské povinnosti na Mezinárodní vesmírné stanici.

Muslimové dodržující náboženská pravidla poklekají k modlitbě obráceni směrem k saúdskoarabské Mekce pětkrát denně. ISS ovšem obkrouží Zemi šestnáctkrát za den. Navíc beztížný stav značně komplikuje plnění náboženských povinností jako je omývání tváře a rukou a pokleknutí k modlitbě.

Malajsijská muslimská národní rada proto rozhodla, že v beztížném stavu muslimští kosmonauti nemusí při modlení klečet ani se omývat vodou - postačí prý otírání vlhkým ručníkem. Rada pak nechává na schopnostech každého kosmonauta, zda zvládne obrátit se při modlitbě k Mekce.

Ramadán až po příletu
Problémy způsobí také skutečnost, že start rakety Sojuz se časově shoduje s muslimským postním měsícem ramadánem, kdy se od muslimů očekává, že budou od úsvitu do soumraku držet půst. Rada proto rozhodla, že kosmonauti mohou půst odložit, dokud se nevrátí domů.

Shukor se vrátí na Zemi 20. října spolu s dvěma členy nynější posádky orbitální stanice - kosmonauty Fjodorem Jurčichinem a Olegem Kotovem.

Malenčenko a Whitsonová zůstanou na ISS a ještě v říjnu se k nim připojí astronaut Daniel Tani, kterého do kosmu dopraví americký raketoplán Discovery.

Autoři: ,

Když vyhrávám, sázkovky mě odhlašují, řekl geniální student

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz