Češi těžko pochopí, jak se zrovna člověk se jménem Buffett může stát nejbohatším člověkem světa. Ale už je to tak. Takže jak se mu to přihodilo?
Warren Buffett na svých dvaašedesáti miliardách začal pracovat tak, že kupoval balení se šesti lahvemi Coca-Coly celkem za pětadvacet centů a pak každou prodal zvlášť za pět centů. Bylo mu dvanáct a colu kupoval od dědečka, který vedl rodinné hokynářství v Omaze na pomezí Nebrasky a Iowy.
Když mu bylo třináct, podal poprvé daňové přiznání. Do nákladů si započetl nové kolo za pětatřicet dolarů, které uvedl jako pracovní nástroj, protože s ním rozvážel noviny. Teď se dostal ještě o kus dál. Je Mozartem světa podnikání a Shakespearem finančnického umění. Má stejný cit pro jemné pohyby na burze, jako měl Pelé pro míč.
Nikdy neudělal levárnu
A co je nejvíc šokující, nikdo o něm nemůže říct nic špatného. Až jednou u nebeských bran odevzdá účetní knihu svého života, svatý Petr o něm řekne: "Bože, představuji ti člověka, který nadělal největší jmění na světě, přitom neudělal jedinou levárnu, nikoho nepodrazil, nebyl chamtivý ani sobecký a nakonec své peníze rozdal lidem.“ Zní to jako červená knihovna, ale je to skutečný život.
Warren Buffett žije v domě v Omaze, který koupil v roce 1957 a nyní má hodnotu asi 700 000 dolarů. Takový běžný americký domek. Chodí ve svetrech a obleky si kupuje v konfekci. Má rád steaky, na které chodí do obyčejné restaurace v ulici, kde bydlí.
. Peníze pro dětiSvým dětem zanechá jen malou část svého jmění, dostatečnou, "aby mohly dělat cokoliv, ale aby nemohly nedělat nic“. |
Francis Scott Fitzgerald kdysi napsal, že velcí boháči "jsou úplně jiní než ty nebo já“. Zřejmě neznal Warrena Buffetta. Je "jako ty nebo já“, kromě těch miliard.
Jeho rady a firmy pomohly zbohatnout mnoha investorům, ale on sám si vyplácí směšnou mzdu sto tisíc dolarů ročně. Když se před několika lety podruhé ženil, manželce koupil prsten se slevou ve vlastním klenotnictví.
Svým dětem zanechá jen malou část svého jmění, dostatečnou, "aby mohly dělat cokoliv, ale aby nemohly nedělat nic“.
Tohle vypadá jako strýc Skrblík, ale je to jen skromnost, s níž Buffett žije celý život. "Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné,“ zní jeden z jeho slavných výroků. Nejbohatším člověkem světa se však nestal proto, že by střádal cent k centu. Jak to tedy dělá?
Pár fint a máte to doma
Jeho tajemstvím je, že nemá žádné tajemství. Ve svých výročních zprávách vám do nejmenšího detailu vysvětlí, jak loni vydělal peníze. Jsou to nejčtenější knihy finančního světa. Jednak poskytují návod k nahrabání velkých peněz, jednak kvůli vtipným formulacím čaroděje z Omahy, ale i kvůli celkovému "uměleckému dojmu“, k němuž mu dopomáhají citáty z Bible, výroky slavného hráče baseballu jménem Yogi Berra či sexbomby ze 40. let Mae Westové.
. Dvě přikázání"Zaprvé - nikdy neprodělej. Zadruhé - nikdy nezapomeň na pravidlo číslo jedna.“ |
Buffett říká, že má dvě přikázání: "Zaprvé - nikdy neprodělej. Zadruhé - nikdy nezapomeň na pravidlo číslo jedna.“ Ale finta je někde jinde.
Buffett jako dítě neprodával jen colu. Ten člověk má obchod v krvi. S kamarádem koupili starší hrací automat a dali ho do jednoho holičství. Za pár měsíců koupili čtyři další. Ve čtrnácti koupil za 1 400 dolarů (peníze vydělané roznáškou novin a získáváním nových předplatitelů) velký kus půdy, kterou pronajal jednomu farmáři. Ale ten rozhodující okamžik přišel, už když mu bylo jedenáct.
U svého otce, jenž byl malým burzovním makléřem, si koupil tři akcie firmy Cities Service Preffered. Jedna stála 38 dolarů. Sotva koupil, šly akcie dolů, na 27 dolarů, ale brzy se zotavily na 40. Warren je prodal a vydělal šest dolarů. Jenže tím prošvihl jejich následný raketový vzestup: záhy stály už 200 dolarů. Byla to první Buffettova lekce z trpělivosti.
Želva mezi zajíci
Dnes je na finančních trzích cosi jako želva mezi zajíci. Jeho životní styl je trochu jako z minulého století a stejné je to s jeho obchodní strategií. Dnešní investoři se rozhodují na základě chvilkových pověstí, bublin či nepodložených zpráv. Buffett je trpělivý jako indián na válečné stezce. Když v roce 1988 začal nakupovat akcie Coca-Coly, nikdo jiný neměl zájem. Klesly totiž na necelých jedenáct dolarů. Vypadalo to jako mrtvá investice. Jenže Buffett v nich viděl hlavně obchodní značku, která táhne zákazníky snad nejvíc na světě, a proto má i velké možnosti expanze v cizině. Za pět let měly tytéž akcie hodnotu asi 75 dolarů. A tak je velká část Buffettova jmění v akciích Coca-Coly.
Jako vždy se mu vyplatilo ignorovat makroekonomické trendy Wall Streetu, ačkoliv kvůli tomu vypadá jako muzeální vycpanina. Hledá akcie, jejichž cena je hluboko pod skutečnými možnostmi firmy, a spočítá si, že mají možnost růstu. Koupí je, a pak jen čeká, až si svět všimne, že je to dobrá investice.
A svět si samozřejmě všimne, protože Buffett je jedním z nejrespektovanějších hlasů finanční Ameriky. Ztělesňuje poctivost, skromnost a selský rozum Středozápadu. Jeho akcionáři ho milují a na valnou hromadu jeho investiční firmy Berkshire Hathaway jich přijíždějí tisíce. Někteří si kupují třeba jen jednu akcii, aby ji měli jako vstupenku. Buffettův životopisec Ron Lowenstein náladu přirovnává ke koncertu Elvise nebo k náboženskému shromáždění. Buffett tomu říká kapitalistický Woodstock.
Ale i mudrc z Omahy, věštec a čaroděj, jak mu přezdívají, se někdy utne. Protože se sám označil za "technofoba“ (nemá mobil a nemá rád počítač), bylo mu proti srsti investovat peníze do internetové vlny v 90. letech.
Koneckonců mezitím vydělával jinde. Vždycky vydělal nejvíc tehdy, když ostatní prodělávali. A to se mu podařilo i teď. Zatímco Amerika zoufale tlačí recesi ze vstupních dveří a investoři ztrácejí miliardy, on jich loni vydělal deset, takže v žebříčku nejbohatších předběhl i svého přítele Billa Gatese.
Co s těmi penězi udělá?
Dá je Gatesovi. Podívejte se jak.
Nakonec ty peníze rozdá
Buffettovo první místo je docela šok, protože už před dvěma lety se zbavil asi třiceti miliard. Věnoval je nadaci manželů Gatesových, která má bojovat s AIDS, malárií a tuberkulózou. Tenhle krok byl nepřímým následkem zvláštní role, jakou Buffett hraje jako manžel, otec - a milenec.
V roce 1952 se oženil s kabaretní zpěvačkou Susan Thompsonovou. "Když jsem jí oznámil, že jednou budu bohatý, nebyla z toho šťastná,“ vypráví ve své biografii Buffett. "Ale oba jsme se shodli, co s těmi penězi: vrátíme je společnosti.“ Domluva zněla, že pokud Warren zemře dřív, Susan převezme jmění a převede ho na charitu, v níž se angažovala.
Bylo to nečekané rozhodnutí, protože jinak Buffett vypadal často jako držgrešle. Aby nerozmazlil své tři děti, držel opratě zkrátka. Když jedna dcera potřebovala půjčit dvacet dolarů na zaplacení parkovného na letišti, musela mu napsat dlužní úpis. Když si syn Howard vyhlédl farmu a chtěl si půjčit od otce peníze na její koupi, ten ji koupil - a pronajal mu ji.
Věci se zauzlily v roce 1977. Děti už byly dospělé a Susan odešla od Warrena, aby navázala na pěveckou kariéru. Zůstali manželé, ale aby Buffett nebyl sám, Susan mu dohodila půvabnou lotyšskou servírku Astrid Menksovou. Život konzervativního Buffetta tak nabral zvláštní ostrou zatáčku. Vánoční pohlednice odcházely s podpisy "Warren, Susan a Astrid“.
Susan v roce 2004 zemřela na mrtvici a Buffett si o dva roky později vzal šedesátiletou Astrid. "Má ho ráda a stará se o něj,“ řekla podle listu The Times jeho dcera Susie. "I kdyby otec neměl ani cent, byla by s ním.“ Krátce před svatbou Buffett oznámil, že má v plánu dát už teď velkou část svého jmění charitě. Bill Gates byl přirozenou volbou. Jsou velcí přátelé a Gates často létal do Omahy, aby si v tamním hotelu Holiday Inn zahráli bridž, jejich zamilovanou hru.
Teď hrají spíše on-line. Gates má kódové jméno Vyzyvatel X a Buffett Kotleta. Před časem ho napadlo, že by mohli do hry vsadit své domy. Jasná narážka na to, že Gates bydlí v obrovské, moderní a ekologické vile za 135 milionů. To je něco, co Buffett nikdy nepochopí.
Amerika své magnáty obdivuje a nenávidí zároveň. Buffetta však pro jeho vtipné moudrosti a postoje jen obdivuje. Je něco jako lidový hrdina.
Člověk jako vy nebo já, jen má ty miliardy.
. Buffettologie aneb pár rad, jak vydělávat jako onBurza se propadla za jediný týden o deset procent. Dokonce i akcie firmy Skvělý zítřek, které jste koupili před měsícem, spadly za jediný den dokonce o patnáct procent. Přitom vypadaly tak zdravě, protože firma měla dobré výsledky, výhled i kvalitní management. Jenže stačilo, aby Skvělý zítřek ve výroční zprávě uvedl, že zůstal o tři procenta pod plánovaným ziskem, a burza ho poslala k zemi. Co teď uděláte? 1) Dáte si facku a prodáte všechny akcie Skvělého zítřku. Jestliže jste zvolili poslední možnost, jste člověk podle gusta Warrena Buffetta. Tohle je jeho způsob obchodování. Ale pod povrchem je to ještě trochu složitější. Pár Buffettových rad Říká se tomu investování do podhodnocených akcií. Pokud dojdete k názoru, že firma má na víc, než jak je ohodnocena na burze, kupujte. Touhle jednoduchou metodou vydělal letos Buffett deset miliard, zatímco jiní prodělali. Další rada: Chcete-li být jako Buffett, pak taková krize, jako je teď, jsou vaše žně. „Kdo plave nahý, to se pozná až při odlivu,“ říká Buffett. Držte se zpátky, když na trhu vládne dobrá nálada a všichni nakupují. Buďte agresivní, když se všichni začnou bát o své peníze. Tenhle přístup provedl Buffetta bez ztrát internetovým boomem i výbuchem 90. let. A zase Buffett: „Buď nenasytný, když ostatní mají strach, a měj strach, když ostatní jsou nenasytní.“ Vybírejte si jen akcie firem, kterým rozumíte. Například internet není Buffettova krevní skupina, tak do něj neinvestuje, přestože majitel Microsoftu Bill Gates je jeho přítel, sedí ve správní radě jeho investičního holdingu a jeho nadace dostala od Buffetta třicet miliard. A pak to rozdejte Vybírejte si firmy, které mají vysoké hradby pro případ nouze. To znamená, že jsou už zavedené, značka je známá a uznávaná, takže krizi přežijí snáz. Z Buffettova pohledu „hradby“ neměly internetové firmy a to byl další důvod, proč ho nezajímaly. A zapomeňte na chytráctví s rozložením rizika do co nejširší škály akcií. „Diverzifikace je ochrana hlupáků,“ řekl Buffett. Devadesát procent jeho investic je uloženo v akcích deseti dobře vybraných firem. Ty drží celá desetiletí a vy to udělejte taky. Dočkáte se zlatých vajec jako on. Poslední rada: Velkou část svých miliard dejte na charitu. |