Michail Gorbačov: Pád jen jedné zdi je málo, jsou další

Exkluzivně   13:25aktualizováno  13:25
Německý lid a spolu s ním celý svět slaví význačný den dějin, 20. výročí pádu berlínské zdi. V kolektivní paměti se mnoho událostí neuchová jako takovýto mezník oddělující dvě odlišná období. Tak začíná svůj článek bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Berlín 10. 11. 2009. | foto: AP

Bourání berlínské zdi - věcného, konkrétního symbolu světa rozděleného do nepřátelských táborů - je právě takovým určujícím momentem.

Pád berlínské zdi přinesl naději a příležitost lidem po celém světě a 80. letům 20. století dal vskutku radostné završení. Právě o tom je třeba přemýšlet, zatímco se nynější dekáda blíží ke svému konci - a zdá se, že lidstvu mezi prsty uniká šance zvládnout další významný skok vpřed.

Cesta k ukončení studené války rozhodně ve své době nebyla snadná a ani ji každý nevítal, ale právě proto jsou ponaučení, která nám přinesla, i nadále opodstatněná. V 80. letech byl svět na historické křižovatce. Závody ve zbrojení mezi Východem a Západem vytvářely výbušnou situaci. Jaderné odstrašování mohlo kdykoli selhat. Směřovali jsme ke katastrofě a přitom jsme dusili tvořivost a rozvoj.

V současnosti se vynořilo další planetární ohrožení. Klimatická krize je další zdí, která nás odděluje od budoucnosti, a dnešní lídři nesmírně podceňují naléhavost a potenciálně katastrofický rozsah této mimořádné situace.

Lidé dříve žertovali, že budeme tak dlouho bojovat za mír, až na planetě nic nezůstane. Vzhledem k hrozbě změny klimatu je tato věštba výstižnější než kdy dřív. Srovnání s dobou těsně před pádem berlínské zdi bije do očí.

Michail Gorbačov, Angela Merkelová a Lech Walesa; Berlín 9. listopadu 2009.

Tak jako před 20 lety se střetáváme s ohrožením celosvětové bezpečnosti a samotné naší existence. S tím se žádný stát nemůže vypořádat sám. Po změně opět volají lidé. Právě tak jako německý lid projevil vůli k jednotě, občané světa dnes požadují, aby se podnikaly kroky k řešení změny klimatu.

Před dvaceti lety klíčoví světoví lídři prokázali odhodlání. Postavili se čelem k opozici a nesmírnému tlaku a zeď padla. Zda se dnešní lídři zachovají stejně, to se teprve uvidí.

Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepisují ve Východním pokoji Bílého domu dohodu o odzbrojení. (8. prosince 1987)

Najít řešení změny klimatu vyžaduje změnu paradigmatu v rozsahu podobném tomu, co bylo nutné k ukončení studené války. Potřebujeme ale "vyhodit jistič", abychom se vymanili z přístupu spoléhajícího na vyjeté koleje, který v současnosti vévodí politické agendě. Prostředí pro kvantový skok ke svobodě v Sovětském svazu a ve východní Evropě nachystala perestrojka a glasnosť, které otevřely cestu k demokratické revoluci, jež zachránila dějiny. Změna klimatu je spletitá a úzce provázaná s řadou dalších potíží, je však zapotřebí obdobného průlomu v našich hodnotách a prioritách.

Nepotřebujeme prorazit jen jedinou zeď, ale celou řadu zdí. Existuje zeď mezi státy, které jsou již industrializované, a těmi, které nechtějí, aby se jim bránilo v hospodářském rozvoji. Existuje zeď mezi těmi, kdo změnu klimatu zapříčinili, a těmi, kdo trpí jejími důsledky. Existuje zeď mezi těmi, kdo naslouchají vědeckým důkazům, a těmi, kdo se podvolují skrytým zájmům. A je tu také zeď mezi občany, kteří mění své chování a přejí si rázné celosvětové úsilí, a lídry, kteří je prozatím nechávají na holičkách.

V roce 1989 se uskutečnily neuvěřitelné změny, které byly jen o několik let dříve považovány za nemožné.
Nebyla to však náhoda.

Změny souzněly s nadějemi doby a tehdejší lídři zareagovali. Strhli jsme berlínskou zeď s přesvědčením, že budoucí generace dokážou řešit problémy společně.

Při pohledu na zející propast mezi bohatými a chudými, na nezodpovědnost, která zapříčinila celosvětovou finanční krizi, a na slabou a roztříštěnou reakci na změnu klimatu dnes cítím hořkost. Příležitost vybudovat bezpečnější, spravedlivější a jednotnější svět jsme z velké části promrhali.

Historické setkání sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a prezidenta USA Ronalda Reagana ve vile Höfdi (11. října 1986)

Dovolte, abych evokoval požadavek, který vůči mně vznesl můj zesnulý přítel a soupeř prezident Ronald Reagan: Pane Obamo, pane Chu, pane Singhu a - opět do Berlína - paní Merkelová a ostatní evropští lídři, "Strhněte tu zeď!". Vždyť toto je vaše zeď, váš určující okamžik.

Před voláním dějin nelze uhýbat. Vyzývám hlavy států a vlád, aby se letos v prosinci osobně dostavily do Kodaně na konferenci o změně klimatu a tuto zeď zbouraly. Lidé na celém světě čekají, že budete konat. Nezklamte je.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Michail Gorbačov, bývalý prezident Sovětského svazu, obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu míru za vůdčí úlohu v mírovém ukončení studené války. Dnes jako zakládající předseda Mezinárodního zeleného kříže řídí nadnárodní pracovní skupinu zaměřenou na změnu klimatu.

Autor:

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Ovčáček

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz