Méně vědět může v době finanční krize znamenat více

  9:25aktualizováno  9:25
Jak by se choval investor, který by netušil, co všechno se děje na finančních trzích? Který by znal jen vývoj cen akcií? Jak ovlivňují znalosti investování? A není přemíra informací horší než lepší?

Ne všechny informace jsou při investování důležité. | foto: Reuters

V době, v níž média přinášejí o probíhající ekonomické krizi stále detailnější zprávy, kdy se každé zvěsti dostává sluchu a veřejnost má k dispozici desítky analýz o sebenepatrnějším výkyvu v náladách trhu, bychom měli vzpomenout na experiment o výhodách nevědomosti, jenž svého času provedl psycholog Paul Andreassen.

Pokus č. 1: akcie

Ten instruoval studenty, aby si vytvořili vlastní portfolio akcií, s nímž pak budou moci obchodovat, a následně je rozdělil do dvou skupin. Studenti první skupiny mohli sledovat pouze vývoj cen akcií, žádné jiné údaje k dispozici neměli. Druhá skupina vládla detailními finančními informacemi. Poté bylo spuštěno obchodování a obě skupiny čelily jinak stejným podmínkám. V závěru překvapivě neinformovaní vydělali výrazně více než jejich kolegové sledující analýzy, zprávy a zaručené tipy.

Přemíra informací je chybně vedla k podstatně častějším prodejům a nákupům v domnění, že každá nová jednotlivá informace je důležitá a tržní trendy jsou větší, než ve skutečnosti byly.

navždy

Warren Buffett proslul výrokem, že jeho nejoblíbenější doba držení cenných papírů je navždy.

V přemíře dat se pozornost na to důležité jednoduše vytratila. Struktura rizika a výnosu je stále velmi obdobná, je proto optimální strategií držet aktivum dlouhodobě a nenechat se vlákat do kolotoče nákupů a prodejů dle nejčerstvějšího ekonomického zpravodajství. Výkyvy jsou obvykle jen dočasné, protože základy hospodářství se málokdy výrazně změní – byť pohříchu zrovna můžeme zažívat "finanční krizi století“. Investování do akcií není nepodobné spoření na důchod, tedy s investičním horizontem dvaceti až třiceti let. Warren Buffett proslul výrokem, že jeho nejoblíbenější doba držení cenných papírů je navždy.

Lidé jsou bezesporu výtečně vybaveni k vyhledávání informací a získávání výhod, kde je to jen možné, bohužel ne k rozumnému investování na burze. Období bublin na trzích aktiv pravidelně ukazují, jak lehce podléháme logicky zcela nesmyslnému uvažování, které však emočně svůj smysl dává.

Pokus č. 2: peníze

Read Montague, profesor věd o mozku, se svým týmem dal v jiném experimentu jeho účastníkům určitou sumu peněz, základní informace o povaze akciového trhu a nechal je, ať sami zváží, jak velkou část z těchto peněz si ponechají a jakou investují do akcií. Takto se mělo odehrát dvacet kol.

jistota

Současná krize pomine a i přes drahé a obsáhlé poučení si může být člověk jedním jist. Opět budeme vystaveni nekončící řadě ekonomického zpravodajství o obrovských ziscích a dechberoucích výdělcích.

Co však účastníci nevěděli, bylo, že vývoj onoho fiktivního trhu bude odpovídat historickým údajům z období minulých finančních bublin jako kupř. pohybu indexu Nasdaq v roce 1998. Tedy rychlého růstu a posléze ještě rychlejšího propadu, ne nepodobného vývoji v posledních měsících. Zvláště zajímavý byl i fakt, že zatímco účastníci experimentu sledovali své investice, byla naopak vědci sledována jejich mozková aktivita.

Vezměme si příklad jednoho konzervativního hráče, investoval v prvním kole jen čtvrtinu peněz, trh však rostl a hráč pochopitelně zažil závěrem kola značnou lítost – kdyby investoval vše, mohl získat násobně více. A vědci mohli intenzitu této prožité lítosti sledovat přímo v aktivaci konkrétních částí jeho mozku. Čím byla lítost větší, tím pravděpodobnější se stala i změna chování účastníka experimentu v dalším kole. Hráči proto hojně v dalších kolech zvyšovali podíly, jež investovali do akcií. Tak se strachovali o zisky, o něž mohli v budoucnu přijít, když investují málo, že zapomněli na možnost ztrát. Avšak každá bublina hodna svého jména někdy splaskne.

Současná krize pomine a i přes drahé a obsáhlé poučení si může být člověk jedním jist. Opět budeme vystaveni nekončící řadě ekonomického zpravodajství o obrovských ziscích a dechberoucích výdělcích, že lítost nad tím, že nejsme jedněmi z těch šťastných, se stane znovu neodbytnou. Budou to farmaceutické a zdravotnické firmy, či zelené technologie? Kdo ví.

Autor:

Schodek rozpočtu 30 miliard korun je sci-fi, řekla Schillerová v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz