Martens: Krize může nakonec pozvednout vážnost EU

  15:36
Tsunami, které se prohnalo přes finanční trhy, je celosvětovou pohromou. Pokud se ale s krizí vhodně vypořádáme, mohla by pozvednout vážnost Evropské unie a jejích institucí, tvrdí Wilfried Martens, předseda Evropské lidové strany a bývalý premiér Belgie.
Evropané sice na Unii nadávají, ale bez ní by zejména malé státy nebyly konkurenceschopné, tvrdí Martens.

Evropané sice na Unii nadávají, ale bez ní by zejména malé státy nebyly konkurenceschopné, tvrdí Martens. | foto: Profimedia.cz

Problém legitimity EU má dva odlišné aspekty: apatii, ústící v nízkou volební účast v evropských parlamentních volbách, a vyložený euroskepticismus. Problém volební účasti zčásti odráží frustraci ze současného stavu Unie a také dojem lidí, že hlasováním mohou tím či oním směrem vyvíjet jen malý tlak.

Na druhou stranu euroskepticismus a rýsující se hrozba antievropského populismu se přímo váží k představě, že Evropská unie není jen neschopná nabídnout řešení krize, nýbrž že ve skutečnosti tvoří součást problému. Takže ačkoliv EU představuje naši nejlepší naději na to, že dokážeme zajistit, aby byla Evropa v dnešním čím dál náročnějším prostředí mezinárodně konkurenceschopná, přičítá se jí vina za globalizaci.

Řada lidí tyto dva aspekty problému legitimity EU směšuje a domnívá se, že nízkou účast v evropských volbách lze tak nějak zlepšit tím, že se lidem bude zdůrazňovat, jak dobrá a důležitá Unie je. To však ve většině případů není možné.

Volby musí nabízet skutečnou volbu

Na první pohled nejsnazším řešením problému nízké volební účasti je dát Evropskému parlamentu více pravomocí. Kdyby to však bylo řešením, nesledovali bychom setrvale klesající účast od třiašedesátiprocentního maxima, jehož bylo dosaženo v prvních volbách do Evropského parlamentu v roce 1979. Vždyť od té doby se vliv a pravomoci EP v oblasti společného rozhodování neustále rozrůstají.

Potíž je v tom, že volby do EU musí být "o něčem", mají-li voliče zajímat, což znamená, že musí nabízet skutečnou volbu. A skutečná volba vyžaduje celoevropské předvolební kampaně všech stran. To by také zahrnovalo úpravu, podle níž by na výsledku voleb do EP závisela volba předsedy Evropské komise.

Obě podmínky jsou však již ve skutečnosti splněny. Portugalský premiér José Manuel Durao Barroso byl v roce 2004 jmenován předsedou Komise, protože pocházel z politické organizace s nejsilnějším volebním výsledkem, z Evropské lidové strany. A letošní volby se oproti dřívějšku vyznačovaly důraznější účastí partajních organizací evropské úrovně.

Jsem ovšem přesvědčen, že nejdůležitějším způsobem, jak znovu probudit zájem voličů o evropské volby, je otevřít jim volbu předsedy Komise a vytvořit během příští předvolební kampaně ryze celoevropskou politickou debatu.

Nadešel čas pro výsledky

S problémem euroskepticismu se lze vypořádat, jedině pokud samotná Unie začne podávat lepší výkon a bude při tom vidět. Právě proto, když před čtyřmi lety ve Francii a v Nizozemsku zkrachovala referenda o Ústavní smlouvě, usilovala Komise o zdůraznění myšlenky "Evropy výsledků", která by se snažila občany o své hodnotě přesvědčit konkrétními úspěchy.

Vzhledem k závažnosti hospodářské krize nadešel čas, aby Unie prokázala své silné stránky, kdykoli to bude možné. Cílem musí být nejen vydobýt si znovu srdce Evropanů přemožených skepsí, nýbrž je také přesvědčit, že pro zvládnutí výzev, jimž Evropané čelí, je Unie nepostradatelná.

Evropští občané si uvědomují, že relativně malé národní státy tvořící EU si už s těmito výzvami nedokážou poradit na vlastní pěst. V Irsku vyvolala finanční krize loni na podzim zvrat veřejného mínění ohledně Evropské unie, a členství v ní a zavedení eura se stalo prioritou dokonce i na Islandu, přestože leží na periferii našeho kontinentu. Evropské země jsou už natolik vzájemně provázané, že izolovaná národní opatření v oblastech, jako je regulace finančního trhu, jsou beznadějná.

Proměňující se svět, v němž hrají čím dál významnější úlohu mocnosti jako Čína a Indie, nebude na Evropu čekat, než se rozmyslí. EU naopak musí projevit vůdčí schopnost v úsilí o vyřešení současných problémů světa.

Pět klíčů k oživení

Co se týče Evropské lidové strany, pro nás ekonomika není sama o sobě cílem, ale měla by sloužit lidem. Hospodářskou krizi zapříčinila krátkozrakost a nedostatečná kontrola uvnitř globální finanční soustavy. Teď musíme nově definovat úlohu regulátorů na finančních trzích a obecněji v ekonomice, neboť nesmíme dopustit, aby finanční sektor odkráčel s výnosy v kapse a břemeno ztrát přenechal daňovým poplatníkům. To neznamená, že bychom prosazovali posun k socialismu; chceme lepší a promyšlenější regulaci, ne regulaci pro nic za nic. Rozeznáváme pět klíčů k oživení:

1. Stěžejní prioritou se musí stát tvorba nových pracovních míst, společně s reformou vzdělávání a investicemi do školství a celoživotního učení, nezbytnými k vytváření příležitostí pro všechny.

2. Je třeba předejít vleklému hospodářskému propadu a evropské vlády musí nadále zlepšovat koordinaci fiskálních a měnových politik.

3. Je třeba přestavět mezinárodní finanční strukturu. Evropské regulace nejsou pro zdravou globální finanční soustavu dostatečné.

4. Recese je příležitostí navýšit investice do zelených technologií, aby byla Evropa méně závislá na fosilních palivech.

5. Je nezbytné zabránit protekcionismu jak uvnitř Evropy, tak mimo ni. Vnitřní trh Evropy je příkladem úspěchu, který nepopiratelně přináší růst a pracovní místa.

"Evropa výsledků" je dosažitelná. Posílit legitimitu EU však může jedině za předpokladu, že se takováto politická doporučení a úspěchy, které z jejich realizace vyplynou, podaří jasně a efektivně tlumočit široké veřejnosti.

© Project Syndicate; z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a mezitulky jsou redakční

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...