Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Máme Jantarovou komnatu, hlásí Sasové

  17:38aktualizováno  20. února 9:57
Saská krušnohorská ves Deutschneudorf, která sousedí s Horou Svaté Kateřiny, se právě stala Mekkou hledačů pokladů a dobrodruhů z celého Německa. Tamní starosta Hans-Peter Haustein oznámil, že podle všeho objevili slavnou ztracenou Jantarovou komnatu.

Místo údajného nálezu Jantarové komnaty. | foto: Libor ZavoralČTK

Poklad, který pruský král Bedřich Vilém I. věnoval carovi Petru Velikému a za druhé světové války ho z obklíčeného Leningradu uloupili nacisté. Od té doby je hledán.

"Faktů" už bylo
"Deset let tu hledáme Jantarovou komnatu a teď máme jednoznačně potvrzeno, že jsme našli pod zemí dutý prostor, ve kterém je zlato a možná také stříbro. Určitě to není železo," řekl Haustein v neděli České televizi.

O nálezu zhruba 100 metrů za hranicí a 20 metrů pod zemí mluví s neskrývaným nadšením jako o obrovském triumfu.

Nepochybuje, že jde opravdu o Jantarovou komnatu nebo její část. V pondělí se byl radit se spolkovým ministrem (sám je poslancem Bundestagu - pozn. red.) o tom, jak poklad co nejbezpečněji vyzvednout. "Jde přeci o největší a nejvýznamnější nález od druhé světové války," rozplývá se.
 
Když se ho včera redaktoři MF DNES ptali, zda nejde o jednu z desítek fám, které se o nálezu Jantarové komnaty objevily ať v Německu, Česku nebo třeba Litvě, reagoval hlasitě a naprosto rezolutně: "Das ist ein Fakt!" (Je to prostě fakt!).
 
Jenže jako o "faktu" mluvily o nálezu od války už desítky lidí a vždy bublina splaskla. Prohledáno bylo už na 130 lokalit Evropy. Desítky let po díle z počátku 18. století složeném z více než čtyř tun drahokamů pásla celá východoněmecká tajná služba Stasi.

V Česku si pamatujeme na slavná oznámení o nálezu od hledačů pokladů Gaensela a Mužíka.

Může být komnata zde?
Může být komnata, kterou údajně Němci odvezli z Leningradu do pruského Královce a pak neznámo kam v desítkách beden opravdu v Krušných horách? Odpověď klidně může znít: "Proč ne? Stejně jako kdekoli jinde v Evropě, kterou kontrolovali za války Němci."
 
Informace, podle kterých úkryt označili hledači v saské vesničce Deutschneudorf, vycházejí z odkazu otce Christiana Hanische, jednoho z hledačů pokladů. Jeho otec prý získal souřadnice pokladu jako radista u Luftwaffe.

"Když Christianův otec zemřel, našli se tyto údaje v jeho pozůstalosti. Proto s tak konkrétním pátráním nemohl nikdo dříve přijít. Pomohla i současná technika," tvrdí starosta Haustein.

Čeští sousedé z Hory Svaté Kateřiny se nad údajným nálezem pokladu jen pousmívají. Sami po něm totiž pátrají v zaniklé Mikulášské štole, kde kdysi bývalo hornické muzeum a za války sloužila jako protiletecký kryt. Úpravy štoly a pátrání po komnatě tu organizuje a financuje Američan Graem Smith.

Už za hledání utratil přes deset milionů korun a objevil při něm například dvě slabé stříbrné žíly a také jednu měděnou.

"Nebyly nijak bohaté. Přišel na ně při hledání na povrchu s podobnými přístroji, které teď v Deutschneudorfu údajně odhalily tuny zlata. Dokud nebude štola odkrytá, nedá se ale říct, zda je to skutečně pravda," míní Petr Pakosta z Hory Svaté Kateřiny. "Jantarová komnata je samozřejmě u nás," tvrdí.
 
Podle něj jsou argumenty pro Mikulášskou štolu hodně příznivé - nacházela se nedaleko tehdejšího nádraží a poblíž dvou silnic. Vedly jí koleje pro vozíky, v kterých se bedny s cennostmi mohly vozit. A zajatci, kteří ve štole pracovali, byli údajně krátce poté zastřeleni.

"To, že se tu něco vykládalo, je doložené. Co to bylo, ale nikdo neví. Klidně to mohla být jen kamufláž a poklad může být kdekoliv jinde," upozornil Pakosta.

Kde poklad je?
Po místě, kde by měl být poklad ukrytý, už pátralo několik hledačů pokladů. V devadesátých letech minulého století to byl například známý Helmut Gaensel, podle nějž se Jantarová komnata skrývá v některé ze starých hornických štol v Hoře Svaté Kateřiny, tedy jen několik set metrů od místa, které nedávno označili jeho následovníci.

Po ztraceném pokladu ale pátrali také němečtí publicisté Eberhard Bitz a Georg Reuth. Hledali například v bývalém kamenolomu Schindberg u Coburgu, který sloužil koncem války nacistům jako místo, kde ukryli tajné dokumenty. Další hledači se zas zaměřili na baltské pobřeží v Litvě. Poklad se ale dosud objevit nepodařilo.

Je jen obtížné doložit, zda vyprávění o nacistickém ukládání záhadných beden, ať v Krušných horách nebo kdekoliv jinde v Evropě, je skutečně zastřenou vzpomínkou, nebo jen snahou o upoutání pozornosti a vyvolání senzace.

Klidně by šlo namítnout, že starosta a poslanec ze Saska se chystá na velkolepou oslavu Velikonoc a chce do své vsi dostat co nejvíce turistů. Právě o Velikonocích chce totiž bedny vytáhnout na světlo před štolu.

Podle Hausteina vyzvednutí pokladu zaplatí německý stát, deset procent z nálezu připadne obci. Za peníze chce Deutschneudorf zvelebit, ale i vybudovat muzeum, které by nález připomínalo.

Mohou začít spory
Pokud by se Jantarová komnata v saských Krušných horách skutečně našla, začaly by dlouhé spory o to, komu nález patří. Nejpravděpodobněji by to byla Spolková republika Německo. Starosta Haustein si ale myslí, že by se poklad nejspíš vrátil zpět do Ruska, kde byl ukraden. "Jistě by se o tom jednalo," uvedl.

Zatím ale skryté zlato a stříbro nikdo neviděl. Je nad ním totiž dvacet metrů zeminy, která ho dosud nevydala a stále není jisté, zda ho skutečně ukrývá. Místo nedaleko bývalého deutschneudorfského nádraží je jen rozhrabaný kopec, který obepínají policejní pásky a kontrolují ho hlídky, aby tu nezačal kopat nějaký zloděj nebo nedočkavý nadšenec.

. Jantar a komnata

Jantar je původem pryskyřice jehličnatých stromů, která v třetihorách stekla do bahna a bez přístupu vzduchu ztvrdla. Občas lze nalézt v jantaru zakonzervovaný hmyz nebo rostliny. Pro Evropu bylo nejdůležitějším zdrojem jantaru Pobaltí.

Takzvaná Jantarová komnata je opěvované dílo z počátku 18. století srovnávané se sedmi divy světa. Tvoří ho několik desítek metrů čtverečních mozaiky a souprava nábytku, na který byly spotřebovány přes čtyři tuny jantaru. Dokončili ji v roce 1711 dánští a polští řemeslníci na objednávku pruského krále Bedřicha I., který si přál mít v berlínském zámku reprezentativní kuřárnu. Jeho potomek Bedřich Vilém I. daroval celé dílo roku 1716 caru Petru Velikému. Posléze se dar ocitl v Petrohradu (Leningradu), kde byl až do roku 1941.

Během blokády Leningradu ho německá armáda uloupila a vezla na zámek v Královci, dnešním Kaliningradu. Není ale jisté, zda sem 28 beden dorazilo. V červnu 1944 Němci poklad ukryli před americkými bombardéry. Když Rudá armáda Královec dobyla, komnatu nenašla. Od té doby je poklad hledán. Od války už bylo prohledáno 130 možných úložišť. Dokonce se objevily zprávy o zničení díla. Z celé komnaty je na světě jediná deska.

Na co zírá mašinfíra: Zpod úbočí Pradědu údolím divoké Opavy

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...