Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Máme Jantarovou komnatu, hlásí Sasové

  17:38aktualizováno  20. února 9:57
Saská krušnohorská ves Deutschneudorf, která sousedí s Horou Svaté Kateřiny, se právě stala Mekkou hledačů pokladů a dobrodruhů z celého Německa. Tamní starosta Hans-Peter Haustein oznámil, že podle všeho objevili slavnou ztracenou Jantarovou komnatu.

Místo údajného nálezu Jantarové komnaty. | foto: Libor ZavoralČTK

Poklad, který pruský král Bedřich Vilém I. věnoval carovi Petru Velikému a za druhé světové války ho z obklíčeného Leningradu uloupili nacisté. Od té doby je hledán.

"Faktů" už bylo
"Deset let tu hledáme Jantarovou komnatu a teď máme jednoznačně potvrzeno, že jsme našli pod zemí dutý prostor, ve kterém je zlato a možná také stříbro. Určitě to není železo," řekl Haustein v neděli České televizi.

O nálezu zhruba 100 metrů za hranicí a 20 metrů pod zemí mluví s neskrývaným nadšením jako o obrovském triumfu.

Nepochybuje, že jde opravdu o Jantarovou komnatu nebo její část. V pondělí se byl radit se spolkovým ministrem (sám je poslancem Bundestagu - pozn. red.) o tom, jak poklad co nejbezpečněji vyzvednout. "Jde přeci o největší a nejvýznamnější nález od druhé světové války," rozplývá se.
 
Když se ho včera redaktoři MF DNES ptali, zda nejde o jednu z desítek fám, které se o nálezu Jantarové komnaty objevily ať v Německu, Česku nebo třeba Litvě, reagoval hlasitě a naprosto rezolutně: "Das ist ein Fakt!" (Je to prostě fakt!).
 
Jenže jako o "faktu" mluvily o nálezu od války už desítky lidí a vždy bublina splaskla. Prohledáno bylo už na 130 lokalit Evropy. Desítky let po díle z počátku 18. století složeném z více než čtyř tun drahokamů pásla celá východoněmecká tajná služba Stasi.

V Česku si pamatujeme na slavná oznámení o nálezu od hledačů pokladů Gaensela a Mužíka.

Může být komnata zde?
Může být komnata, kterou údajně Němci odvezli z Leningradu do pruského Královce a pak neznámo kam v desítkách beden opravdu v Krušných horách? Odpověď klidně může znít: "Proč ne? Stejně jako kdekoli jinde v Evropě, kterou kontrolovali za války Němci."
 
Informace, podle kterých úkryt označili hledači v saské vesničce Deutschneudorf, vycházejí z odkazu otce Christiana Hanische, jednoho z hledačů pokladů. Jeho otec prý získal souřadnice pokladu jako radista u Luftwaffe.

"Když Christianův otec zemřel, našli se tyto údaje v jeho pozůstalosti. Proto s tak konkrétním pátráním nemohl nikdo dříve přijít. Pomohla i současná technika," tvrdí starosta Haustein.

Čeští sousedé z Hory Svaté Kateřiny se nad údajným nálezem pokladu jen pousmívají. Sami po něm totiž pátrají v zaniklé Mikulášské štole, kde kdysi bývalo hornické muzeum a za války sloužila jako protiletecký kryt. Úpravy štoly a pátrání po komnatě tu organizuje a financuje Američan Graem Smith.

Už za hledání utratil přes deset milionů korun a objevil při něm například dvě slabé stříbrné žíly a také jednu měděnou.

"Nebyly nijak bohaté. Přišel na ně při hledání na povrchu s podobnými přístroji, které teď v Deutschneudorfu údajně odhalily tuny zlata. Dokud nebude štola odkrytá, nedá se ale říct, zda je to skutečně pravda," míní Petr Pakosta z Hory Svaté Kateřiny. "Jantarová komnata je samozřejmě u nás," tvrdí.
 
Podle něj jsou argumenty pro Mikulášskou štolu hodně příznivé - nacházela se nedaleko tehdejšího nádraží a poblíž dvou silnic. Vedly jí koleje pro vozíky, v kterých se bedny s cennostmi mohly vozit. A zajatci, kteří ve štole pracovali, byli údajně krátce poté zastřeleni.

"To, že se tu něco vykládalo, je doložené. Co to bylo, ale nikdo neví. Klidně to mohla být jen kamufláž a poklad může být kdekoliv jinde," upozornil Pakosta.

Kde poklad je?
Po místě, kde by měl být poklad ukrytý, už pátralo několik hledačů pokladů. V devadesátých letech minulého století to byl například známý Helmut Gaensel, podle nějž se Jantarová komnata skrývá v některé ze starých hornických štol v Hoře Svaté Kateřiny, tedy jen několik set metrů od místa, které nedávno označili jeho následovníci.

Po ztraceném pokladu ale pátrali také němečtí publicisté Eberhard Bitz a Georg Reuth. Hledali například v bývalém kamenolomu Schindberg u Coburgu, který sloužil koncem války nacistům jako místo, kde ukryli tajné dokumenty. Další hledači se zas zaměřili na baltské pobřeží v Litvě. Poklad se ale dosud objevit nepodařilo.

Je jen obtížné doložit, zda vyprávění o nacistickém ukládání záhadných beden, ať v Krušných horách nebo kdekoliv jinde v Evropě, je skutečně zastřenou vzpomínkou, nebo jen snahou o upoutání pozornosti a vyvolání senzace.

Klidně by šlo namítnout, že starosta a poslanec ze Saska se chystá na velkolepou oslavu Velikonoc a chce do své vsi dostat co nejvíce turistů. Právě o Velikonocích chce totiž bedny vytáhnout na světlo před štolu.

Podle Hausteina vyzvednutí pokladu zaplatí německý stát, deset procent z nálezu připadne obci. Za peníze chce Deutschneudorf zvelebit, ale i vybudovat muzeum, které by nález připomínalo.

Mohou začít spory
Pokud by se Jantarová komnata v saských Krušných horách skutečně našla, začaly by dlouhé spory o to, komu nález patří. Nejpravděpodobněji by to byla Spolková republika Německo. Starosta Haustein si ale myslí, že by se poklad nejspíš vrátil zpět do Ruska, kde byl ukraden. "Jistě by se o tom jednalo," uvedl.

Zatím ale skryté zlato a stříbro nikdo neviděl. Je nad ním totiž dvacet metrů zeminy, která ho dosud nevydala a stále není jisté, zda ho skutečně ukrývá. Místo nedaleko bývalého deutschneudorfského nádraží je jen rozhrabaný kopec, který obepínají policejní pásky a kontrolují ho hlídky, aby tu nezačal kopat nějaký zloděj nebo nedočkavý nadšenec.

. Jantar a komnata

Jantar je původem pryskyřice jehličnatých stromů, která v třetihorách stekla do bahna a bez přístupu vzduchu ztvrdla. Občas lze nalézt v jantaru zakonzervovaný hmyz nebo rostliny. Pro Evropu bylo nejdůležitějším zdrojem jantaru Pobaltí.

Takzvaná Jantarová komnata je opěvované dílo z počátku 18. století srovnávané se sedmi divy světa. Tvoří ho několik desítek metrů čtverečních mozaiky a souprava nábytku, na který byly spotřebovány přes čtyři tuny jantaru. Dokončili ji v roce 1711 dánští a polští řemeslníci na objednávku pruského krále Bedřicha I., který si přál mít v berlínském zámku reprezentativní kuřárnu. Jeho potomek Bedřich Vilém I. daroval celé dílo roku 1716 caru Petru Velikému. Posléze se dar ocitl v Petrohradu (Leningradu), kde byl až do roku 1941.

Během blokády Leningradu ho německá armáda uloupila a vezla na zámek v Královci, dnešním Kaliningradu. Není ale jisté, zda sem 28 beden dorazilo. V červnu 1944 Němci poklad ukryli před americkými bombardéry. Když Rudá armáda Královec dobyla, komnatu nenašla. Od té doby je poklad hledán. Od války už bylo prohledáno 130 možných úložišť. Dokonce se objevily zprávy o zničení díla. Z celé komnaty je na světě jediná deska.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Na co zírá mašinfíra: Bleděmodrým Švejkem mezi jihočeskými rybníky

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...