Lidé se skládají na Mackovu pokutu a Rathovo další fackování

  16:32aktualizováno  16:32
Facka za sto tisíc? A proč ne, řeklo si několik lidí inspirovaných trestem pro Miroslava Macka, který dostal za pohlavek Davidu Rathovi. Už vzniklo konto, které má za Macka uhradit stotisícovou pokutu. A na komunitním serveru Facebook se připravuje zvláštní sbírka na další fackování středočeského hejtmana.

Potyčka Davida Ratha s Miroslavem Mackem na sjezdu zubařů v květnu 2006 | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Téměř bezprostředně po vynesení rozsudku nad bývalým místopředsedou ODS Miroslavem Mackem na komunitní serveru Facebook vznikla iniciativa: Složíme se na přes hubu Rathovi?

Do dnešního odpoledne se k ní přihlásily téměř tři stovky lidí. Z příspěvků v diskusi na této stránce vyplývá, že iniciátorovi s přezdívkou "eda shaolin" vadí Rathovy výroky o Hitlerově Německu a poplatková politika.

"Když nás bude sto tisíc a každej by obětoval jeden zdravotnickej poplatek, tak to jsou tři miliony ... dva miliony bych dal na ob den fackování Davida Ratha až do doby, než se probere, ... a milion poslal na dobročinnost," napsal fotograf Petr Krupička, jeden z diskutujících.

Středočeský hejtman David Rath za tím vidí občanské demokraty. "Je to klasická ODSáčtina - solidarizují s bývalým místopředsedou Mackem. Co od této strany čekat? Jen to nejubožejší," sdělil iDNES.cz Rath.

Mluvčí ODS Milan Bouška to odmítá. "Pokud jsou takové iniciativy, je to soukromá aktivita našich členů, která není ODS nijak řízena."

Velmi "viditelný Macek" děkuje

Zdá se, že Bouška mluví pravdu. Miroslav Křížek, předseda občanského sdružení Memorandum a shodou okolností také člen ODS, už založil sbírku. Ta by nehradila Rathovo další pohlavkování, ale její výtěžek má připadnout Miroslavu Mackovi na uhrazení pokuty.

Macek zaplatí Rathovi sto tisíc

Musí se také omluvit, rozhodl odvolací soud

Křížek potvrdil, že jedná z pozice předsedy sdružení, které sdružuje členy ODS, nestraníky i několik členů jiných stran.

"Považujeme za důležité, aby i přes nevhodně zvolenou formu protestu někdo zvedl hlas proti nezodpovědnosti a oportunismu politiků, kteří porušují svými vyjádřeními hranici politického vkusu a etiky," vysvětlil člen ODS Miroslav Křížek iDNES.cz své pohnutky.

Také další ze zájemců o přispění do protirathovské kasičky - manažer Mariusz Hudeczek odmítá, že by ho vedla touha po politické mstě. "Pan Rath se plete. Nejsem členem žádné strany a ani nebudu. Vadí mi na něm komentáře týkající se Hitlera," sdělil iDNES.cz.

Miroslava Macka, který by měl přijít o sto tisíc korun, podpora těší. "Děkuji desítkám a desítkám čtenářů glos, kteří mně nabídli příspěvek na zaplacení odškodného Rathovi s tím, že jim pochopitelně jde hlavně o solidární podíl na uštědřeném záhlavci," napsal na svých stránkách Viditelný Macek.

Autor:

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz