Kvůli energetické soběstačnosti Ameriky se prohloubí rozdíl mezi USA a Evropou

  9:22aktualizováno  9:22
Jak je na začátku nového roku zvykem, po celém světě se halasně zveřejňují impozantní statistiky a prognózy trendu. V roce 2016 se například očekává, že Čína vystřídá Spojené státy v roli největší světové ekonomiky. A do roku 2040 dosáhne počet obyvatel v Indii 1,6 miliardy a tato země předstihne Čínu, kde počet obyvatel začne o deset let dříve stagnovat.

Barack Obama podepsal první dokumenty ve svém druhém období. Obklopen byl přitom vrcholnými americkými politiky - nejblíže k němu stojí Joe Biden (vlevo) a šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner (vpravo). Nejblíže k fotoaparátu stojí šéf demokratů v Senátu Harry Reid (21. ledna 2013). | foto: Reuters

Zřejmě nejpřekvapivější prognózou je ta, podle níž se USA stanou do roku 2020 vývozcem energie a o patnáct let později začnou být energeticky soběstačné díky bohatým zásobám levného břidlicového plynu a objevu mohutných zásob ropy na různých místech od Severní Dakoty po Mexický záliv. Navzdory odporu ekologických skupin se budou tyto zásoby těžit snáze než v Evropě, poněvadž se nacházejí převážně v řídce osídlených oblastech.

V důsledku toho bude energie v USA v dohledné budoucnosti podstatně levnější než v Evropě nebo v Číně. Těžba břidlicového plynu je tak ekonomicky příznivá, že americký plyn exportovaný do Evropy by byl stále o třicet procent levnější než cena, kterou si v současné době účtuje ruský energetický gigant Gazprom.

Návrat průmyslu do země

Levná energie představuje pro energeticky náročný průmysl – od ocelářství a sklářství až po produkci chemických látek a farmaceutik – silný podnět k tomu, aby umístil výrobu do USA. Snížené výrobní náklady ve Spojených státech v kombinaci s předpisy vstřícnými k podnikatelům, silnou vládou zákona a politickou stabilitou eliminují konkurenční výhodu, která v posledních několika desetiletích táhla rychlý hospodářský růst Číny.

Rozložení potenciálně plynonosných břidlic po světě podle americké Energy

Rozložení potenciálně plynonosných břidlic po světě podle americké Energy Information Administration. Na pohled je slibných oblastí po světě hned celá řada a zřejmě tedy i plynu. Ovšem většina z nich není prozkoumaná a plynu v břidlicích také není na plochu zdaleka tolik jako v konvenčních nalezištích.

Americké univerzity přitom stále lákají nejlepší a nejbystřejší studenty v mnoha oborech, zejména ve vědě a technologiích. A v platnosti navíc zůstávají i další dlouhodobé výhody Spojených států – flexibilita, schopnost obnovy, hospodářská mobilita, mezinárodní regulační síla a funkce dolaru jako hlavní světové rezervní měny.

Vzhledem k těmto příznivým podmínkám už USA začaly s „onshoringem“ – přesunem průmyslu zpět do země – a tento proces bude s největší pravděpodobností ještě několik desetiletí pokračovat. Zatímco jiné rozvinuté ekonomiky začínají být stále více založené na službách, USA se reindustrializují.

Výsledná přidaná hodnota podpoří schopnost politiků nacházet dlouhodobá řešení přetrvávajících problémů, včetně neefektivního systému zdravotnictví, nedostatečného základního a středního vzdělání a křiklavé sociální nespravedlnosti. Úspěch v těchto oblastech by dál zvýšil přitažlivost Ameriky coby průmyslového centra.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012)

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012)

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012)

Co by šlo brzy zavést

Michael Porter a Jan Rivkin nedávno v rámci Projektu americké konkurenceschopnosti, který zorganizovala Obchodní fakulta Harvardovy univerzity, zveřejnili osmibodový plán, jenž by se dal během příštích dvou až tří let zavést do praxe. Každé navrhované opatření se přitom u politiků z obou hlavních stran setkalo se širokou shodou (přinejmenším za zavřenými dveřmi).

Plán zdůrazňuje potřebu využít příležitosti spojené s břidlicovým plynem a nově objevenými zásobami ropy. Levná domácí energie by mohla pomoci snížit obchodní schodek, rozproudit investice a omezit hospodářskou zranitelnost Ameriky vůči nestabilním zemím vyvážejícím ropu. Silný federální regulační rámec by mohl přispět k zajištění tohoto výsledku a současně minimalizovat ekologická a bezpečnostní rizika spojená s těžbou.

Ukrajina podepsala kontrakt na břidlicový plyn. Zleva: ukrajinský ministr

Ukrajina podepsala kontrakt na břidlicový plyn. Zleva: ukrajinský ministr životního prostředí a přírodních zdrojů Eduard Stavitsky, prezident Viktor Janukovyč, nizozemský premiér Mark Rutte, šéf firmy Shell Peter Voser.

Mezi další návrhy patří usnadnění imigrace vysoce kvalifikovaných jednotlivců, zejména absolventů amerických univerzit, řešení pokřivených vztahů v mezinárodním obchodu a investicích, rozvoj trvaleji udržitelného federálního rozpočtového rámce, zjednodušení daní a regulací a zahájení ambiciózního infrastrukturálního programu. Prosazením těchto strategií by prezident Barack Obama mohl obnovit postavení Ameriky coby motoru globální ekonomiky.

Realizace těchto osmi návrhů by však zároveň ještě více prohloubila propast bohatství mezi USA a Evropou, která se už tři desítky let rozšiřuje. V letech 1980-2005 vzrostla americká ekonomika 4,45krát – takové úrovni se žádná velká evropská ekonomika ani nepřiblížila. V roce 2011 byly Norsko a Lucembursko jedinými evropskými zeměmi, kde byl národní důchod na obyvatele měřený paritou kupní síly vyšší než v USA. A počty obyvatel v evropských zemích budou do roku 2040 stagnovat nebo se sníží (s výjimkou Velké Británie, která v té době bude mít zhruba 75 milionů obyvatel, což je srovnatelné s Německem), zatímco počet obyvatel USA vzroste z dnešních 314 milionů na 430 milionů.

Norské ropné plošiny

Norské ropné plošiny

Centrum se naklání k východu

Politické důsledky obnovené síly americké ekonomiky se projeví po celém světě. Udržení tohoto hospodářského oživení však bude vyžadovat větší zdráhavost v otázce vměšování se do zahraničních konfliktů nebo účasti v nových válkách.

Toto pochopení už utlumilo podporu různých povstání arabského jara ze strany amerických politiků: jako příklad uveďme Obamovo váhání zasáhnout v Libyi či jeho neochotu, alespoň prozatím, přímo zapojit Spojené státy do krvavé občanské války v Sýrii. Ačkoliv se historický význam arabského jara zpočátku přirovnával k pádu Berlínské zdi, rostoucí obavy ze sílícího politického vlivu Muslimského bratrstva zastiňují pozitivní potenciál změny v regionu.

Stejně tak platí, že USA se sice nevzdají bilaterálních vztahů s Izraelem, avšak vztahy mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a Obamou klesly na zatím nejnižší úroveň. V tomto kontextu je velká americká mírová iniciativa na Blízkém východě v dohledné budoucnosti nepravděpodobná.

Americký prezident Barack Obama (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (20. května 2011)

Americký prezident Barack Obama (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (20. května 2011)

Bývalý americký soupeř Rusko se zatím usilovně snaží obnovit svou hegemonii v mnoha někdejších sovětských republikách. A situace v Africe a Latinské Americe se obecně stabilizuje.

Vzhledem k tomu se priority americké zahraniční politiky přesunuly do asijsko-pacifického regionu, kde se vynořují nejpalčivější ekonomické, politické a bezpečnostní problémy – včetně hrozby severokorejských raket nebo sílícího napětí mezi Čínou a jejími sousedy kvůli vzájemně protichůdným nárokům na územní suverenitu v Jihočínském a Východočínském moři. Jiné globální výzvy se ve srovnání s těmito problémy jeví jako relativně méně významné.

Třebaže se těžiště globální politiky, ekonomiky a potažmo i vlivu do značné míry přesouvá z Atlantiku do Pacifiku, bylo by chybou podceňovat roli Ameriky v tomto novém světovém uspořádání. Spojené státy z centra dění nikdy ve skutečnosti nezmizely a i nadále budou hrát vedoucí roli.

Alfred Gusenbauer

Alfred Gusenbauer


Alfred Gusenbauer byl v letech 2007-2008 rakouským spolkovým kancléřem.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Prodej bytu 3+1 90 m2 balkon
Prodej bytu 3+1 90 m2 balkon

Chýnovská, Libčice nad Vltavou, okres Praha-západ
2 600 000 Kč

Najdete na iDNES.cz