Kurdové zajali iráckého vůdce č. 24

  13:38aktualizováno  13:38
Kurdové zatkli na severu Iráku čelního vůdce Saddámovy vládní strany Baas. Dopadli ho u města Mosul. Samír Abdul Azíz al-Nadžim je číslem 24 na seznamu 52 iráckých představitelů hledaných spojenci. V pondělí američtí vojáci zajali už druhého Husajnova nevlastního bratra - Barzána Ibráhíma Tikrítího.

"Uplynulou noc koaliční speciální jednotky zajaly dalšího klíčového člena režimu," oznámil americký generál Vincent Brooks ze spojeneckého velení v Kataru.

Samír Abdul Azíz al-Nádžim byl vůdcem vládní strany Baas pro východní Bagdád. "Věříme, že má zasvěcené informace o centrální sktruktuře strany," podotkl Brooks.

Nádžima do rukou spojeneckých vojáků vydali iráčtí Kurdové, kteří ho dopadli poblíž severoiráckého města Mosul.

Je čtvrtým dopadeným iráckým představitelem ze seznamu 52 lidí, které spojenci hledají po svržení Saddámova režimu. Jako první se podařilo chytit vědeckého poradce iráckého prezidenta Amira Saadího.

Spojenci nahánějí režimní vůdce
Naposledy američtí vojáci zatkli v pondělí už druhého nevlastního bratra Saddáma Husajna. Do úkrytu Barzána Ibráhíma Tikrítího se dostali díky tipu od Iráčanů.

"Akce demonstruje odhodlání koaličních sil vytrvale pronásledovat členy svrženého režimu," komentoval dopadení generál Brooks.

Předtím o víkendu Američané zajali Vatbána Ibráhíma Hasana Tikrítího, dalšího nevlastního Saddámova bratra. V minulosti zastával úřad ministra vnitra a další vysoké posty.

Vatbán byl dopaden příslušníky neamerických sil ve vesnici Rabíja u Sýrie. Podle kurdské televize KTV se zřejmě pokoušel utéci přes hranici.

Druhý Saddámův bratr je za mřížemi
Barzána Ibráhíma Tikrítího spojenci dopadli v Bagdádu díky tipu Iráčanů v okamžiku, když byl sám. "Speciální operační síly podporované námořní pěchotou zajaly Barzána brzy ráno. Během zásahu nikdo nezahynul," sdělil generál Brooks.

Barzán v minulosti působil jako Saddámův nejbližší poradce, má tedy množství informací o fungování bývalého režimu a značnou cenu pro spojence.

Saddámův nevlastní bratr řídil v letech 1979 až 1983 iráckou tajnou službu Muchábarát, po roce 1988 působil devět let jako irácký velvyslanec při OSN.

Figuroval jako číslo 52 na seznamu nejhledanějších prominentů a na kartách s jejich podobiznami, které vydal Pentagon.

Barzán povstal z mrtvých
Vojáci se domnívali, že je Barzán mrtev. Jeho rezidenci v Ar-Ramadí západně od Bagdádu zasáhlo minulý týden šest amerických naváděných střel.

Barzána měl za manželku sestru Saddámovy ženy. Podle zpráv v tisku upadl do Saddámovy nemilosti v roce 1995, když v jednom interview označil Saddámova syna Udaje za chamtivého a nevhodného pro vládu.

Udaj si vzal za ženu Barzánovu dceru, ta od něj ale údajně tři týdny po svatbě odešla kvůli špatnému zacházení.

DÁLE ČTĚTE:
Sadžídiny stopy vedou do Sýrie

Kurdští bojovníci zatkli u Mosulu čelního vůdce Saddámovy vládní strany Baas. Azíz al-Nadžim byl číslem 24 na seznamu 55 lidí hledaných spojenci. (18. dubna 2003)

Autor:

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz