Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Komiksový Bažináč ustupuje nájezdu superhrdinů. Škoda

  8:45aktualizováno  8:45
I přes rozpačitý rozjezd se sága o Bažináčovi v Česku poměrně úspěšně zabydlela – na pulty dosedla její čtvrtá kniha. Těžko říct, zda za prvotní tuzemské rozpaky může neobyčejný hlavní hrdina, fotosyntetický obr s lidskou myslí, nebo spíš fakt, že sérii Swamp Thing v Česku původně znali jen zarytí fanoušci scenáristy Allana Moorea.

Ukáza z knihy Swamp Thing – Bažináč 4: Hejno vran (Swamp Thing – Murder of crows) | foto: BB art

Aby bylo zcela jasno, o čem je řeč: První díl vyšel česky již roku 2003. Druhý díl (Láska a smrt) až v roce 2009. Třetí díl se dočkal české verze předloni. Ten čtvrtý tedy vyšel letos na podzim.  Nejnovější kniha představuje pomyslné zakončení umně rozehrané dějové linie, která nesměle směřovala k apokalypse a konci světa. Kdo se těší na chaos, anarchii a přísun nových monster, bude potěšen. Právě to čeká čtenáře v komiksu Bažináč 4: Hejno vran.

Ukázka z knihy Swamp Thing - Bažináč 1 (Swamp Thing)

Ukázka z knihy Swamp Thing - Bažináč 1 (Swamp Thing)

Ukázka z knihy Swamp Thing - Bažináč 1 (Swamp Thing)

Ukázka z knihy Swamp Thing - Bažináč 1 (Swamp Thing)

Než se ponoříme do jeho stavby a příběhu, nejprve pár vět k vizuálu. Komiks Bažináč: Hejno vran skvěle ukazuje možnosti práce s panely a s vizuální stránkou. Byť tato série obecně patří mezi grafické stálice, čtvrtá kniha laťku ještě zvyšuje. Výtvarníci Ron Randall společně se Stephenem Bissettem sáhli po vyprávění z pohledu první osoby, ve spolupráci se Stanem Wochem potom Randall přibližuje příběh pomocí fotografií a nabízí čtenáři barvité extatické obrazy halucinací. V Hejnu vran je až neuvěřitelně snadné proplouvat společně s Bažináčem zeleným vesmírem rostlin stejně jako zatajovat dech v temných chodbách vedoucím ke společenství, jehož členové nosí vesty z lidských kůží.

Obálka svazku Swamp Thing - Bažináč 2: Láska a smrt (Swamp Thing 2)

Obálka svazku Swamp Thing - Bažináč 2: Láska a smrt (Swamp Thing 2)

Obálka knihy Swamp Thing – Bažináč 3: Prokletí (Swamp Thing: The Curse)

Obálka knihy Swamp Thing – Bažináč 3: Prokletí (Swamp Thing: The Curse)

Berušky a mšice vysvětlují vztah dobra a zla

Pokud se nějaký svazek Bažináče podobá Sandmanovskému vesmíru Neila Gaimana, je to právě Hejno vran. Strach z poznání sebe sama, snová zjevení z minulosti a v neposlední řadě hlavní myšlenka – definice zla a jeho vztah k „dobru“, zde symbolizovanému myšlenkou nebe. Tento princip se Bažináč snaží pochopit skrz sněm stromů, kde mimoděk najde vlastní kořeny. Pokud čtenář touží slyšet neotřelé vyložení podstaty zla, staletí předkové Bažináče mu to přibližují na příkladu berušek a mšic.

O knize

Alan Moore Bažináč - Hejno vran

Přeložil Viktor Janiš. Nakladatelství BB/art, Praha 2012, 206 stran, doporučená cena 499 korun.

Obálka knihy Swamp Thing – Bažináč 4: Hejno vran (Swamp Thing – Murder of crows)

Obálka knihy Swamp Thing – Bažináč 4: Hejno vran (Swamp Thing – Murder of crows)

Allan Moore ve čtvrtém svazku zprvu zachovává osvědčený povídkový charakter, nicméně v druhé části knihy vyprávění přechází v jednu epickou linii. Přesto Bažináč zůstává zejména hororovým komiksem, znatelně odlehčeným díky pohádkovému nádechu. Moore se totiž nebojí sáhnout po postupech užívaných v lidové slovesnosti; legendy mají v této sérii pevné místo. Jenže ve čtvrtém díle je patrné, nakolik začal být Bažináčův vesmír Allanu Mooreovi těsný. Už se nespokojí pouze s řešením existencionálních otázek, jimž byl elementál s lidskou myslí vystaven v předchozích příbězích. Tvůrce usoudil, že publikum ví o jeho zvláštním stvoření již celkem dost. V Hejnu vran proto vypustil na scénu celé hordy superhrdinů.

Zatímco tedy několik úvodních příběhů „čtyřky“ si uchovává relativní samostatnost, zbytek knihy jasně směřuje děj k epickému závěru. Ten se však i přes zajímavou myšlenku stává poměrně nepřehledným - právě kvůli množství postav. Kromě Constantina, který se objevil již v předchozích dílech, se totiž na scénu dostávají i mnozí další. Moore přizval například Deadmana, Spectra, Barona Winterse nebo čaroděje Sargona, pozvání přijal také Doctor Fate. Ač se jedná o zajímavou směs klasických hrdinů, jejich vpád do dosavadního souboru krátkých příběhů působí poněkud nemístně a charakter Bažináčova světa posunuje do jiných rozměrů. Postava Bažináče je tak v Hejnu vran značně oslabena, do čela příběhu se dostává jeho „duchovní vůdce“, čaroděj John Constantin aneb Hellblazer. Tvor z bažin zaujímá pasivní postoj a plní plány jiných. To zamrzí nejednoho fanouška tohoto fotosyntetického obra.

Ukáza z knihy Swamp Thing – Bažináč 4: Hejno vran (Swamp Thing – Murder of

Ukáza z knihy Swamp Thing – Bažináč 4: Hejno vran (Swamp Thing – Murder of crows)

O tvůrci

Alan Moore

Jeden z největších scenáristických revolucionářů v oblasti komiksu se narodil roku 18. listopadu 1953 v anglickém Northamptonu. Na konci sedmdesátých let začal psát pro britské undergroundové časopisy, kde publikoval komiksy 2000AD a Warrior. Navázal spolupráci s americkým DC Comics, které spolu se značkou Marvel náleží k největším a nejstarším vydavatelům komiksů; spolupracoval na dílech jako Batman nebo Superman. Širší respekt si vydobyl komiksem V jako Vendeta (V for Vendetta, 1982–1985). Roku 1986 přivedl na svět monumentální Strážce; představují základní kámen moderních superhrdinských příběhů, respektive dekonstrukci tradičního superhrdinského komiksového žánru. Komiksem Z pekla (From Hell, 1991–1996) Moore pro mnohé dokázal, že vrcholy komiksové tvorby snesou srovnání s náročnou literaturou.


Alan Moore

Alan Moore


     Postavu Bažináče (Swamp Thing) Moore převzal po Leinu Weinovi a Bernim Wrightsonovi, kteří bytost z bažin stvořili. Po vstupu Moorea se z tuctové série stal přemýšlivý horor s propracovanými postavami a Swamp Thing získal místo mezi legendárními komiksy. Z rozsáhlé autorovy bibliografie jmenujme ještě Ligu výjimečných, Top 10, seriál Prométhea, miniseriál Smax či komiks Ztracené dívky, v němž tři hrdinky dětských viktoriánských románů – Alenka, Dorotka a Wendy – mimoděk řeší otázku, do jaké míry může být pornografie uměním, pokud vůbec.


Zdroje: BB art, Wikipedia

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

ZANIKLÉ TRATĚ: Morkovičku na Hané prosadili místní košíkáři

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Najdete na iDNES.cz