Komiksová Hra o trůny zůstala při zemi, zastínil ji televizní seriál

  8:43aktualizováno  8:43
Hlad po majestátních fantasy ságách přichází ve vlnách. Nadšení ze znovuzrození světa J. R. R. Tolkiena už opadlo, a tak přišla chvíle pro dalšího spisovatele, který uchvátí srdce milovníků fantastiky.

Ukázka z komiksu Hra o trůny | foto: Egmont

Původně trilogie, dnes už heptalogie autora George R. R. Martina Píseň ledu a ohně se teď hřeje na vrcholu slávy. Poslední dva roky patří mezi nejviditelnější díla fantasy literatury - paradoxně zejména díky televiznímu zpracování. A byl to právě seriál z produkce HBO, co změnilo sousloví Hra o trůny v atraktivní marketingovou značku. Krátce po odvysílání první série začal vznikat komiks. Od seriálu se distancoval a sliboval věrnější zachycení knižního příběhu.

Ze seriálu Hra o trůny

Ze seriálu Hra o trůny

Základem úspěchu u podobných adaptací je nabídnout něco jiného, lepšího, věrnějšího. Něco, díky čemu divák nebo čtenář objeví novou stránku známého příběhu. „Georgeův svět je neuvěřitelně vizuálně bohatý a v tomto ohledu tedy nesmírně vhodný ke komiksovému zpracování,“ vysvětluje Anne Groellová, výkonná redaktorka Random House. Má pravdu. U komiksu se nabízí vyhrát si s vizuálním zpracováním, vsadit na schopného umělce. Kresby se ujal Tommy Patterson. Je schopný? Rozhodně ano. Stačí to? Nikoliv.

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Experiment ustoupil mainstreamu

Základní požadavek Tommy Patterson splnil. Jednotlivé postavy nekopírují seriálové herce, což mnohým vdechlo potřebnou osobitost. Viditelná je i kreslířova snaha o rodovou podobnost, která je sice chvályhodná, ale způsobuje splývání většiny hrdinů. Ostatně kresba je celkově značně idealizovaná a chvílemi připomíná masově produkované dobrodružné komiksy pro děti. Paradoxně tak v souboji o vizuálně zajímavější zpracování vítězí seriál HBO. Komiks ze souboje vychází jako ušlápnutá adaptace šitá poněkud horkou jehlou.

O knize

George R. R. Martin, Daniel Abraham, Tommy Patterson: Hra o trůny – Svazek 1

Přeložili: Peter Kadlec a Jana Hejná
Egmont, Praha 2012, 240 stran, doporučená cena 329 korun.

Titulní strana komiksu Hra o trůny

Titulní strana komiksu Hra o trůny

Jedna věc se Tommymu Pattersonovi upřít nedá. Mladý výtvarník zvládá skvěle rozpoznat silné momenty příběhu, které zasluhují nadstandardní péči. V prvním svazku je takových několik. Čtenář je pozná na první pohled: představují okamžiky, v nichž je třeba se na moment zastavit a užít si povedeného propojení atmosféry a situačního náboje. Řeč je například o rozmluvě lorda Tyriona a Jona Sněha, vyprávění Daenerys o jejím utrpení v říši Dothraků nebo o tajném rozhovoru v sídle Petyra Baelishe. V takových chvílích souhra tvůrců funguje. To by slušelo celé knize, nikoliv aby to bylo přítomno v pouhých záchvěvech.

Lákadlem ke koupi komiksu Hra o trůny byl příslib většího tvůrčího podílu autora původní fantasy ságy – George R. R. Martina. Díky němu se čtenáři mohou pokochat železným trůnem, jak si ho představoval spisovatel, nebo věrnějším vyobrazením některých hrdinů, konkrétně třeba lorda Tyriona. Jenže ve scénáři se překvapení nekoná, kromě několika málo přidaných scén věrně kopíruje seriálovou linii. V prvním svazku tak výrazně dominuje (stejně jako v televizní adaptaci) dějová linie. Tvůrčí zkrátka zvolil pohodlnější a bezpečnější cestu.

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Pohled do dílny

Původně komiks Hra o trůny vycházel v sešitové podobě. První svazek jich spojil šest. Jako bonus si čtenáři mohou pročíst i vyjádření jednotlivých tvůrců a popis práce. Jde o čtení poučné. Vedle detailistických informací o tom, jakou značku nese kreslířova tužka a ze které série pochází jeho nejoblíbenější papír, potěší zejména obrazová příloha – kresby tužkou ještě bez (občas poněkud násilného) coloringu. Lahůdka se potom skrývá v „castingu“ postav. Ten ukazuje, jak se Patterson utkal se ztvárněním charakterů, které mu zadala redakce, včetně postupného vývoje a změn. I když je chvílemi ono nakouknutí do zákulisí přeplněné superlativy, stojí za prolistování.

Výtku zasluhuje formální stránka českého vydání komiksu. Absence číslování stránek obyčejně nebývá na překážku; často udržuje komiks čistý a zejména u graficky výrazných děl číslování může i vysloveně překážet. Hra o trůny ovšem není ten případ. Přitom hned na začátku se kniha chlubí obsahem s jednotlivými kapitolami, s konkrétními čísly stránek se čtenář setkává i ve zmíněných bonusech. Jenže pokud zatouží dohledat zmíněnou stranu, má smůlu. Nejen, že je nečíslovaná, ale i když se snaží hledaný list s pomocí obsahu odpočítat, nedopočítá se. Čísla totiž nesouhlasí a vztahují se k originální verzi sborníku.

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Ukázka z komiksu Hra o trůny

Komiksová Hra o trůny prozatím vsadila na jistotu. Převládá mainstreamové zpracování bez většího nápadu. Pokud by kreslíř komiksové adaptace představil zajímavější a více umělecky pojatý svět, měl by šanci přitáhnout novou vrstvu fanoušků. Takhle dílo zaujímá pouze místo komplementu, po němž sáhnou spíše příznivci knižní předlohy a televizní adaptace.

Autor:

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz