Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Klikněte si na Monu Lisu na svém monitoru

  8:50
Virtuální dveře otevírá dnes veřejnosti Europeana - evropská digitální knihovna. Jde o internetový portál, který zpřístupňuje všechny kulturní poklady zdigitalizované národními knihovnami, muzei a archivy v sedmadvaceti členských státech Evropské unie, píše José Manuel Barroso, předseda Evropské komise.

Prohlédněte si úsměv Mony Lisy na vašem monitoru a pak se vydejte na procházku Benátkami za dalšími díly Leonarda da Vinciho. | foto: Profimedia.cz

V antice byla ohromná alexandrijská knihovna s desítkami tisíc svitků pokládána za srdce civilizace – dokud nebyla s většinou svých pokladů fyzicky zničena, vypálena ve válečném konfliktu. Dnes si Evropa díky dlouhému míru a nevídané prosperitě může dovolit nový, ještě šířeji pojatý a rozhodně odolnější knihovnický projekt jménem Europeana.

víc než Alexandrijská knihovna

Europeana má potenciál hrát ještě důležitější roli než Alexandrijská knihovna v antice, a to nejen proto, že digitalizační technologie umožňuje uchovávat kulturní poklady po staletí.

Europeana je evropská digitální knihovna a dnes otevírá virtuální dveře veřejnosti. Jde o mnohojazyčný internetový portál, který zpřístupňuje všechny kulturní poklady zdigitalizované národními knihovnami, muzei a archivy v sedmadvaceti členských státech Evropské unie. Europeana má potenciál hrát ještě důležitější roli než Alexandrijská knihovna v antice, a to nejen proto, že digitalizační technologie umožňuje uchovávat kulturní poklady po staletí.

Důležitější je, že zatímco obsah Alexandrijské knihovny byl dostupný pouze velmi omezenému kruhu badatelů a vědců, kteří si mohli dovolit cestovat do Egypta, dnes se evropská digitální knihovna otevírá každému, kdo má zájem – nejen v Evropě, ale díky globální povaze internetu po celém světě.

Virtuální cesta přes hranice, jazyky a staletí

Ode dneška se budou všichni návštěvníci portálu www.europeana.eu moci vypravit na virtuální cestu do bohatého kulturního dědictví Evropy – na cestu přes hranice, jazyky a staletí. Chcete-li vidět Giocondu, můžete virtuálně navštívit Louvre: Europeana vám zprostředkuje úsměv Mony Lisy na obrazovce vašeho monitoru a pak si budete moci udělat procházku Benátkami za dalšími díly Leonarda da Vinciho, třeba za slavnými "Proporcemi lidské postavy", a zpřítomnit si tak Benátskou republiku patnáctého století ve svém obýváku.

Finský student matematiky tu může obracet digitalizované stránky Newtonova díla "Principia mathematica" prostým stisknutím tlačítka myši a nemusí se při tom bát, že poškodí originál z roku 1687.

časová osa

Europeana umožňuje každému návštěvníkovi zasadit si digitalizované poklady do jejich historického a kulturního kontextu. Bude-li mít například zájem prohlédnut si další díla z Mozartovy éry, stačí mu kliknout si na časovou osu a uvidí například knihy, obrazy a architekturu od roku 1756 do roku 1791.

Zeměpisec z Lotyšska může bádat v "Carta plana de parte da Costa do Brazil", mapě z roku 1784, která znázorňuje dějiny portugalských objevů a která se zachovala v Portugalské národní knihovně v Lisabonu. Bulharský knihomil si může z pohodlí prohlížet iluminované rukopisy ze středověkých irských klášterů. Španělský milovník hudby může studovat originální partituru Mozartova Requiem a přitom poslouchat jeho hudbu a přesvědčit se tak, že Europeana je nejen digitální knihovna, ale i multimediální projekt zahrnující hudbu a pohyblivé obrázky.

Europeana umožňuje každému návštěvníkovi zasadit si tyto digitalizované poklady do jejich historického a kulturního kontextu. Bude-li mít například zájem prohlédnut si další díla z Mozartovy éry, stačí mu kliknout si časovou osu a uvidí například knihy, obrazy a architekturu od roku 1756 do roku 1791. Pokud vás ale zajímá modernější historie Evropy, můžete si kliknout na rok 1989 a uvidíte videozáznam pádu berlínské zdi. To vše, aniž byste si museli koupit vstupenku – Europeana je zadarmo, neboť objekty dostupné v evropské digitální knihovně jsou buď volně šiřitelné, anebo se tam ocitly se souhlasem majitelů práv. 

Projekt charakteristický pro dnešní Evropskou unii

Europeana je v mnoha ohledech charakteristická pro dnešní Evropskou unii. Je založena na dobrovolné přeshraniční spolupráci, respektuje rozdíly mezi evropskými národy a jejich kulturní rozmanitost, ale rovněž spojuje silné stránky jednotlivých národů v síti, která je oslavou tvůrčího ducha. Tým Europeany se skládá z pouhých 14 expertů a jejich kancelář v Haagu je tak malá, že jim ji může pronajímat Královská nizozemská knihovna.

národní instituce

Ale za Europeanou je víc než tisíc knihoven, archivů a muzeí, které představují páteř projektu.

Ale za Europeanou je víc než tisíc knihoven, archivů a muzeí, které představují páteř projektu. Je na těchto národních institucích, aby uchovaly a zdigitalizovaly kulturní objekty, přičemž Evropská unie nabízí pomoc při výzkumu efektivnějších digitalizačních technologií s rozpočtem ve výši 120 milionů eur pro následující dva roky.

Europeana nedisponuje žádným centrálním počítačem, na kterém by byly uloženy zdigitalizované národní poklady – každý kulturní objekt zůstává v národní kulturní instituci, která ho zdigitalizovala, a jeho digitální kopie se nachází na síti dané instituce. Ovšem Evropská unie se postarala, aby se ke všem položkám zpřístupněným národními kulturními institucemi dokázali čtenáři pohodlně dostat přes internetový portál Europeana, a podpořila vývoj kompatibilního digitalizačního softwaru pro různé národní knihovny, muzea a archivy. Navíc byla standardizována metadata všech kulturních položek – jméno, autor, datum a další kontextové informace – aby se dalo vyhledávat ve všech digitalizovaných položkách dostupných na Europeaně.

Cíl? 10 milionů digitalizovaných kulturních položek

Dnes jsme s Europeanou teprve na začátku, ačkoli dva miliony dostupných položek je velmi slibný start. Ovšem pouze jedno procento archivního materiálu existuje v digitální podobě, a to je tu ohromná příležitost k dalšímu zaplňování pomyslných poliček evropské digitální knihovny bohatým a zajímavým obsahem.

Evropa tudíž musí vytrvat ve svém úsilí – uchovávat kulturní dědictví a zpřístupňovat ho po internetu široké veřejnosti. Evropská unie si klade za cíl zpřístupnit prostřednictvím www.europeana.eu do roku 2010 deset milionů kulturních položek – aby se v Europeaně ještě silněji snoubila kulturní rozmanitost s technologickými inovacemi, v zájmu studentů, badatelů, milovníků umění a všech občanů, které zajímá bohatá kultura a historie Evropy. 

Autor:

S penězi problém nebude. Čekejte stabilitu a levné úvěry, říká Michl z ČNB

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...