Kdy zase půjdu k vám? Hostitelská péče může pomoci dětem i rodinám

  15:23aktualizováno  15:23
Může to změnit jejich život. Tisíce dětí v dětských domovech nemají naději na adopci. Mají však šanci najít rodinu, kam budou moci chodit alespoň na návštěvu. Teď získaly velkého spojence, hostitelskou péči podporuje ministr práce a sociálních věcí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ani dítě, o které neprojeví zájem žádná adoptivní či pěstounská rodina, nemusí být den po dni jen a pouze v dětském domově. Je tady ještě šance: říká se jí hostitelská péče. O co přesně jde? Dítě chodí do vybrané rodiny na návštěvy, třeba každou druhou sobotu nebo jednou za měsíc na víkend – hodně důležitá je v tomto směru pravidelnost a také to, aby dítě vědělo, že se do rodiny nejspíše natrvalo stěhovat nebude. I proto se hostitelská péče doporučuje především pro starší děti, které tohle všechno dokážou spíše pochopit.

"Přesně o tomhle doma uvažujeme. Máme dvě děti, ale starší dcera už je skoro dospělá a nám je najednou třeba na rodinných výletech smutno, takže klidně přibereme někoho dalšího," popisuje Kateřina z Prahy, která by ráda pomohla nějakému opuštěnému dítěti. Příjmení Kateřina uvést nechce, jak říká, není ještě pro hostitelskou péči úplně rozhodnutá a nechce své důvody pro a proti vysvětlovat každému na potkání. Naznačuje však, že se bojí, zda by pro ni cizí dítě nebylo příliš velkou zátěží a zda si příliš idylicky nemaluje, že by návštěva z domova pomohla i její dceři, která se jen s dospělými občas nudí.

Dětský domov Lety, ilustrační foto

Dětský domov Lety, ilustrační foto

Zní to docela jednoduše a někde to docela jednoduché je: v některých dětských domovech hostitelskou péči svým svěřencům domlouvají už několik let. Jsou však místa, kde mají kluci a holky smůlu. Pokud vůbec o této možnosti vědí, narážejí na odmítání ze strany dětského domova i příslušného odboru sociální péče, které ji musí domluvit a schválit.

Všechny děti byly pro

Již zmíněná Kateřina se o hostitelské péči dozvěděla náhodou z novin, většina lidí však o této možnosti ani neví. Zarážející však je, jak málo o ní někdy vědí i lidé, kteří by to měli mít v popisu práce – hlavně ředitelé některých dětských domovů a sociální pracovnice. "Osobně si myslím, že si nechtějí přidělávat starosti," uvažuje Dagmar Zezulová ze sdružení Děti patří domů, které podporuje pěstounskou i hostitelskou péči.

Když loni koncem roku její sdružení pořádalo seminář o hostitelské péči, překvapil je právě malý zájem ze strany dětských domovů – ozvalo se jich jen čtrnáct a z toho bylo jedenáct těch, které už zkušenosti s tímto typem péče mají. "S výjimkou jednoho dětského domova nevyhledávají hostitelské rodiny pro děti aktivně, pouze pasivně nebrání dítěti v kontaktu s někým mimo dětský domov," popsala situaci Zezulová. Sdružení Cesta domů, které se hostitelskou péčí rovněž zabývá, kromě toho provedlo výzkum mezi dětmi z domovů – všechny, až na dívku, která měla intenzivní kontakt s původní rodinou, jasně řekly, že o hostitelskou péči stojí.

Pěstounka Dana Horeličanová pečuje o postiženého Sašu; ilustrační foto

Pěstounka Dana Horeličanová pečuje o postiženého Sašu; ilustrační foto

Na semináři se mimo jiné ukázalo, že dětské domovy postrádají jednotná pravidla pro hostitelskou péči. "Neznají své kompetence, a tak je pro ně jednodušší nepouštět se do žádných ‚riskantních podniků‘," říká Zezulová. A dodává, že se rovněž setkala s velmi opatrným a vyhýbavým postojem oslovených sociálních odborů.

Něco na tom určitě bude: úřednice, které v této věci oslovila MF DNES, dokonce tvrdily, že o hostitelské péči nikdy neslyšely a že ji zákony neumožňují. To však není pravda – právně sice neexistuje termín hostitelská péče, ale zákony jasně mluví o "pobytu dítěte s nařízenou ústavní výchovou u osob jiných než rodičů". Taková návštěva může trvat až 14 dní vcelku.

Ministr Drábek je pro

Může však být v této věci lépe, protože na tento typ péče se zaměřuje i pozornost příslušného ministerstva. "Hostitelskou péči jednoznačně podporuji. A pokud se už dnes ukazuje, že v některých regionech může fungovat, pak je zřejmé, že by stejně dobře mohla být aplikována všude," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Právě tento úřad v rámci podpory tohoto typu péče již před časem inicioval a vypracoval zákonnou úpravu, která jasně vymezuje podmínky, za nichž může dítě pobývat i mimo dětský domov.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí.

Ministr Drábek sám klade důraz na to, co si přeje dítě, samozřejmě s tím, že dotyčná rodina musí být prověřena. Podporou hostitelské péče se začala zabývat i respektovaná Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové, která rozjíždí spolupráci právě se sdružením Děti patří domů. Měnit se toho musí více. Chybějí třeba pravidla na prověření zájemců o hostitelskou péči.

Občas jsou docela paradoxní. "Když se děti s někým kamarádí, běžně se navštěvují a rodiče si navzájem důvěřují, aniž po sobě chtějí výpis z rejstříku trestů. Pokud však kamarád vašeho dítěte vyrůstá v dětském domově, není to jen tak. Abyste mohli pozvat toto dítě na návštěvu, musíte doložit svoji bezúhonnost, nechat se prověřit odborem péče o dítě, projít psychologickým vyšetřením, při kterém se odhalujete až do svých nejniternějších prožitků, leckdy s vámi jednají jako s potenciálními zločinci a chovají se k vám, jako by vám dělali milost, že umožní dítěti pobýt dva dny u vás. No uznejte, komu by se do toho chtělo?" říká Dagmar Zezulová.

Zuzana Baudyšová a Helena Houdová

Zuzana Baudyšová a Helena Houdová

Hostitelská péče s sebou samozřejmě nese i rizika. Jedním z nich je to, že rodina přecení své možnosti a nejdříve si dítě bere velmi často a pak návštěvy řídnou. Nebo se ukáže, že si dítě a dospělí nesednou. Hrozí i to, že rodiny mají příliš přehnané představy. Ale klady, zdá se, převažují. Vyplývá to třeba z líčení dnes již dospělé Diany, která tvrdí, že nebýt hostitelské péče, opouštěla by dětský domov jako zanedbaná a nedostudovaná. Mladá žena, která dnes pracuje ve zdravotnictví, sice do rodiny s dvěma dcerami chodila jen na návštěvy, ale ty byly hodně časté, trávila s nimi také celé léto a každé Vánoce či třeba narozeniny. Hostitelská péče nakonec svým způsobem přerostla v pěstounskou.
Dianě to otevřelo cestu k jinému životu.

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz