Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Jsem naprosto nadšený obdivovatel Formanových filmů, říká psychiatr Höschl

  15:30
Několikrát do roka se dostanu na domácí promítání, které pořádají mí přátelé. Tam se promítají naprosté unikáty jako vůbec první film natočený na světě, první velkofilm, ale i zlatý poklad české kinematografie jako Passerovo Intimní osvětlení, přiznává profesor psychiatrie Cyril Höschl.

Cyril Höschl: Spíše než mnoha knih jsem čtenářem těch pravých. To není nabubřelost, to je parafráze Masarykova výroku. | foto: Michal SváčekMF DNES

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetl za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma? Počítal jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
Zdaleka jsem nepřečetl tolik knih, kolik bych rád a kolik bych asi býval měl. Já spíše než mnoha knih jsem čtenářem těch pravých (to není nabubřelost, to je parafráze Masarykova výroku). Doma jich mám možná ke třem tisícům. Toto číslo ovšem v různých obdobích vinou půjčování přátelům různě kolísá. Spočítal jsem to až teď ve snaze vám nelhat.

Právě čtu Antona Markoše Profil absolventa. Jde to rychle, protože autor, látka i prostředí jsou mi poměrně důvěrně známé. Pro ilustraci citát: "Tito lidé (rozumějme vysokoškoláci, kteří potřebují diplom, aniž by je valně zajímal obor, na který se cestou nejmenšího odporu hlásí) se vezou na zvláštní masové hysterii tvrdící, že všechny "vyspělé země" mají v populaci 30 či kolik procent vysokoškolsky vzdělaných lidí, zatímco my jen nějakých 12 procent (ta čísla berte s rezervou). Vláda masírovaná podobným tlakem se proto rozhodne dávat školám ne podle jejich kvality, ale platí je od hlavy. Potřebujete víc peněz? Naberte víc studentů! Tatáž škola, která před 20 lety měla v ročníku 60 studentů, jich má najednou 200, ve stejných budovách a se stejně početným sborem vyučujících".

Vysoce uměleckou metaforou podobné látky je poslední román laureáta ceny Dominika Tatarky, Stanislava Rakúse, Excentrická univerzita (Koloman Kertész Bagala 2008). Ukázka: "....prichádzam na to, že veľa som získal pre Excentrickú univerzitu najmä od tých, ktorí ma svojou rozprávačskou prevahou a dominantnosťou prinútili mlčať, počúvať a pozorovať. Niekedy sa mi dokonca zdá, že práve oni mi poskytli najviac podnetov na rozprávanie."
 
2. Které výtvarné dílo byste toužil mít ve svém obývacím pokoji? A koupil jste si někdy nějaké? Kdy jste byl naposledy na výstavě? Na které? A proč?
Nedá se to nazvat touha, ale umím si představit, že bych si koupil třeba Josefa Šímu. Na výstavy chodím téměř výlučně s manželkou Jitkou Štenclovou, a to buď na její, neboť je malířka, nebo jejích oblíbenců, kterých má ovšem poměrně hodně. Naposledy jsem byl výjimečně bez ní na Staroměstské radnici na vernisáži Art-brut prací psychiatrických pacientů. Výstava je součástí Světového psychiatrického kongresu, který se letos v září konal v Praze.

. Kulturní sedma

Anketa, v níž oslovujeme české osobnosti a ptáme se na jejich kulturní zájmy a priority, bude jednou za několik dní vycházet exkluzivně v Kavárně on-line. Délka odpovědí záleží pouze a jen na oslovených osobnostech. Chcete-li znát odpovědi na Kulturní sedmu od někoho konkrétního, napište nám (idnes@idnes.cz), oslovíme jej. 

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byl letos v divadle? A na čem?
Miloval jsem Činoherní klub, Divadlo za branou, Semafor. Také jsem krátce amatérsky působil v Divadle v Nerudovce se svým bratrem. Tam jsem poznal Líbu Geprtovou, kterou jsem měl rád a dojímal mne její pohnutý osud, jenž si vypila až do trpkého konce. Dnes se svět divadla proměnil, divadlo plní jiné funkce, než je hromadná psychoterapie publika čekajícího na každou povrchní narážku na režim. Poslední dvě sezony jsem byl v divadle asi tucetkrát. Například v La Fabrice v Holešovicích na Steigerwaldově hře Horáková versus Gottwald, na Virginii Woolfové v Kolowratu v režii Lucie Bělohradské jakož i na jejím uvedení Shakespearova Richarda II. ve Vinohradském divadle, tamtéž také na muzikálu "Do naha", v Divadle Bez zábradlí na Kunderově paradigmatickém kusu "Jakub a jeho pán" se skvělou hereckou dvojicí Bartoška-Heřmánek. A na Mozartově opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle.
 
4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?

Jsem atypickým posluchačem hudby, protože se skutečně odvážu pouze při klasice a tu a tam nějakém etnu, nejraději gipsy, slovácko, východ. Koncert jako příležitost vychutnat hudbu je nenahraditelný. Občas dokonce nějaký docela sobecky iniciuji, abych si výběrem obsahu přišel opravdu na své - např. v Rudolfinu koncerty České lékařské akademie, v Academia Medica Pragensis klavírní recitály a komorní hudbu, večery klasiky v Lázních Jeseníku u příležitosti našich konferencí aj. Doma vychutnávám muziku poměrně vzácně, když chci někomu z rodiny nebo přátelům něco pustit, abych se s nimi podělil o nadšení, slzu či mráz po zádech. Jinak je mimo koncertní síně hudba spíš kulisou a tuto její roli nesnáším. Zejména ne v restauracích. Nechápu, že se ten zvukový smog toleruje, že v tom někdo může pracovat a že se tam někdo dokonce i nají. Popovídat si při tom ovšem nelze.
 
5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byl v kině naposledy sám od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkal?
Do kina chodím moc málo, nemám čas. Navíc nepodléhám módě, takže si klidně počkám i rok dva, až je film v televizi nebo na DVD. Naposledy jsem byl v kině tuším buď na "Václavovi", nebo na "Občanu Havlovi", už nevím. Václav se mi líbil, hlavně hereckými výkony a kamerou. K Občanu Havlovi navrhuji alternativu - film o Václavu Havlovi z disidentských let, který lze zakoupit v jeho knihovně a který mne nadchl daleko víc než poněkud oficiózní a trochu nudný sběrný dokument. Několikrát do roka se dostanu na domácí promítání, které pořádají mí přátelé. Tam se někdy promítají naprosté unikáty jako vůbec první film natočený na světě, první velkofilm, ale i zlatý poklad české kinematografie jako Passerovo Intimní osvětlení aj. Obdivuji českou filmovou vlnu šedesátých let a dones mám moc rád české filmy, když se povedou (z porevolučních například Je třeba zabít Sekala, Obecná škola, Kolja, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích aj.). Kapitola sama o sobě je Forman, jehož jsem naprosto nadšeným obdivovatelem, a to ve všech jeho polohách. Poslední, Goyovy přízraky, jsou svým uměřeným a klasickým stylem naprosto fenomenální a bohužel nedoceněné, jak to tak bývá.
 
6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na jakou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Asi 7, pokud jsem v Praze, jinak téměř nula. Většinou ČT, NOVA, někdy film na Primě. Oblíbených pořadů ubývá, ale stále je to Plovárna Marka Ebena. Tu a tam se rád podívám na Krásný ztráty, Šumná města a určitě něčemu křivdím, když to vynechám. Bezkonkurenčně nejzajímavější ovšem jsou dokumenty na ČT2.
 
7. Zkuste zcela subjektivně, jen sám za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
To je těžká otázka. Už tím, co je "umělecké dílo". I koncert? Divadelní představení? Nadto by sem podle mne patřila kniha J. Suka Labyrintem revoluce, ale to je spíše dílo odborné než umělecké. Dále - musí to dílo být realizované? Nebo je Kaplického knihovna také "eligible"? Navíc nejsem kunsthistorik, abych si troufl kvantifikovat význam neporovnatelných děl, vybrat prvních pět a ta zde uvést. Proto je nezmíním. Ničemu dobrému bych nepomohl a vždycky by to bylo špatně. Pro mne je umění radost, nikoli testovací materiál.

Autor: Kavárna

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat