Javier Solana: Neschopnost dohodnout se nad Syrií je varovná

  8:25
Nesourodá syrská opoziční hnutí dala 2. října v Istanbulu zelenou ustavení Syrské národní rady. Jde o doposud nejdůležitější krok rozdrobených sil, které se už od května snaží vést nenásilnou vzpouru proti režimu prezidenta Bašára al-Assada. Ustavení Rady pozvedlo morálku těch, kdo požadovali silnější a jednotnější zastoupení.

Syřané protestují proti vládě prezidenta Bašára Asada (6. října 2011) | foto: AP

Avšak už dva dny po svém vzniku zárodek Rady utrpěl první velkou ránu. Francie, Velká Británie, Německo a Portugalsko ve spolupráci se Spojenými státy předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, jejímž cílem bylo odsoudit represi v Sýrii a ukončit nasazování síly proti civilistům. Předložený návrh byl pocukrovanou verzí předchozího textu, nadneseného v červnu. Obsahoval mlhavé pojmy jako „určitá opatření“ a „další možnosti“. Zdůraznil suverenitu, nezávislost a územní celistvost Sýrie a vyzdvihl nutnost vyřešit současnou krizi nenásilně, nástroji inkluzivního politického procesu – a vyzýval k národnímu dialogu vedenému zevnitř země. Dále návrh žádal třicetidenní lhůtu k prověření možností, oproti patnácti dnům v předchozím návrhu.

Záměr byl prostý: zajistit, aby se Rusko, a tedy i Čína zdržely hlasování. Jenže Rusko i Čína návrh beztak vetovaly a v Radě bezpečnosti pro něj hlasovalo jen devět členů, neboť Brazílie, Indie, Jižní Afrika a Libanon se zdržely hlasování.

Předzvěst příštích těžkostí

Ono hlasování v Radě bezpečnosti má tři klíčové důsledky. Zaprvé, násilí zesílí. Od březnového propuknutí protestů už bylo podle odhadů zabito 2700 osob, víc než 10 tisíc lidí bylo nuceno k útěku do Turecka a tisíce dalších byly uvězněny. Assadova vláda neváhá střílet do civilistů, obléhat města či odříznout jim přívod elektřiny a vody. Před několika dny se objevila zpráva, že asi deset tisíc syrských vojáků zběhlo, přičemž několik set se přidalo ke konkurenčním hnutím, jako jsou Svobodná syrská armáda a Hnutí svobodných důstojníků. Nedorazí-li určitá mezinárodní ochrana, hrozí, že hnutí, které vzniklo nenásilně, pokročí do nové, nebezpečné fáze.

Lidé v Jordánsku protestují za svobodu Syřanů

Zadruhé, vážné důsledky dolehnou na regionální bezpečnost. Sýrie je strategickým uzlem Středního východu. Jde o jednu ze zemí nejvíce nepřátelských vůči Izraeli, zejména skrze podporu Hamásu, Íránu a Hizballáhu. Chaos v Sýrii by ohrožoval stabilitu Libanonu a geopolitický vliv Íránu v regionu. Syrský vývoj ostře sleduje také Irák, řízený šíitskými politickými silami, stejně jako Turecko, které až celkem donedávna pokládalo Sýrii za základ své regionální politiky.

Konečně, hlasování Rady bezpečnosti odhalilo jasný rozkol uvnitř mezinárodního společenství. Ze zemí BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, které teď náhodou zasedají v Radě bezpečnosti v plné sestavě – dvě návrh vetovaly a zbytek se zdržel hlasování (společně s Libanonem, který se zdržel ze zřejmých důvodů). V případě rezoluce o vojenské intervenci v Libyi se BRICS rozhodly „připustit“ svržení plukovníka Muammara al-Kaddáfího. U Sýrie tomu bylo jinak a ani jedna z těchto zemí se neztotožnila s postojem podporovaným Evropskou unií a USA.

Kdyby v Radě bezpečnosti bylo dosaženo „ideálního“ rozložení křesel, její složení by se oproti současnosti výrazněji nelišilo. Skutečnost, že ohledně Sýrie nebylo dosaženo shody, nás tedy nutí k úvahám o budoucích těžkostech, s nimiž se budeme střetat při správě globální bezpečnosti.

Demonstrant s namalovanými vlajkami Jemenu, sýrie, Lýbie a Tuniska na ruce během nedělních protestů v Jemenu proti vládě dlouholetého prezidenta. Do ulic vyšly i ženy, které slavily Nobelovu cenu míru pro Tawakkul Karmánovou (9. října 2011)

Tady objížďky neexistují

Žádný „univerzální“ model intervence samozřejmě neexistuje, což ovšem neospravedlňuje vyhýbání se „zodpovědnosti za ochranu“ – vynikající koncepce prosazované bývalým generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem a přijaté všemi členy OSN v roce 2005. Podpora rezoluce by oslabila Assadovo postavení, neboť by mu dala najevo, že ztratil své tradiční spojence, Rusko a Čínu. Ukázala by také, že mezinárodní společenství je jednotné v odmítání represe a odhodlané ochránit syrský lid (třebaže návrh vůbec nezmiňoval vojenskou intervenci).

Sankce, jež proti Assadovu režimu zavedla EU a USA, nestačí. Dokud však Radou bezpečnosti neprojdou další opatření a nebudou tedy jejím prostřednictvím legitimizované, alternativy jsou omezené.

V posledních letech se země jako Čína, Indie a Brazílie ujímají svého oprávněného místa na mezinárodní scéně, přičemž skupina G7 ustoupila G20. Stejně tak byla v roce 2010 zavedena ambiciózní reforma Mezinárodního měnového fondu s cílem reflektovat změny v globálním rozložení moci.

Tato změna v globální správě se však nesmí omezovat jen na řízení ekonomických politik. Vždyť globalizace sice přináší mnoho všeobecných kladů, ale má i méně příznivé aspekty, třeba právě v souvislosti s globální bezpečností. Vzdor naší narůstající provázanosti Rada bezpečnosti nedokázala dospět ke konsenzu, který by dostačoval k řešení naléhavých problémů, jaký přestavuje Sýrie.

Nikdo nikdy netvrdil, že cesta k pevnější správě globálních záležitostí bude rovná a že se po ní půjde snadno. Objížďky ale neexistují: bez účinných mocenských struktur a upřímného závazku všech aktérů nevyhlíží budoucnost globální stability a prosperity příliš slibně.

Javier Solana (1. října 2009)

Javier Solana, vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku a bývalý generální tajemník NATO, je předsedou Centra ESADEgeo pro globální ekonomiku a geopolitiku.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakce.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Promluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15

V atriu Poslanecké sněmovny proběhne tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci zřejmě...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  10:15

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  10:13

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

SOCDEM žene Paroubkovu suverenitu k soudu. Žádá její vyřazení z voleb

25. dubna 2024  10:13

Sociální demokracie (SOCDEM) tvrdí, že koalice ČSSD, kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...