Jaroslav Žváček sliboval zamotaný příběh. Napsal plytkou slohovku

  10:40aktualizováno  10:40
Poukazem na pouť k literárním cenám se pro Jaroslava Žváčka (nar. 1989) stala hned jeho prvotina Lístek na cestu z pekla, která nedávno získala Dilia Literu pro objev roku v rámci cen Magnesia Litera a od počátku dubna je též jedním ze tří titulů ucházejících se o Cenu Jiřího Ortena.

Jaroslav Žváček | foto: http://www.zvacek.net

Z úvodních stránek knihy Jaroslava Žváčka to vypadá, že půjde o smutný příběh opuštěného a depresím propadlého televizního scénáristy Tomáše Neratovského, který přichází do psychiatrické léčebny a slibuje „sdělit vám, jak se dostat z pekla, i když vás má ďábel v hrsti“. Předesílá také, že „celý ten můj příběh je moc moc zamotaný“ a navíc, že on, vypravěč je „už unavenej z té neustálé kalkulace, co se bude lidem líbit a co ne“, neboť má za sebou autorství padesáti dílů mýdlové opery Ordinace v rajské zahradě – „rok jsem nedělal nic jiného, než přemýšlel, jak to podat, aby žena s maximálně středoškolským vzděláním uronila slzu a zároveň se zasmála“.

O knize

Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla

Paseka, Praha a Litomyšl 2012, 312 stran, doporučená cena 199 korun.

Obal knihy Lístek na cestu z pekla

Obal knihy Lístek na cestu z pekla

Do jakého obzoru nás Jaroslav Žváček pozve? Do zlého světa, v němž slabí ubližují slabším a ani autor zřejmě nevěří vkusu svých čtenářů. Ostatně vlastní výkon jako by charakterizoval slovy svého hrdiny scénáristy: „Syžet klišé na klišé, já vím, ale český průměrný divák je nenáročný.“ A také: „Český divák se k umění vyjadřuje s pohrdáním a žádá pomeje, tak dostane pomeje, nažere se a bude spokojeně chrochtat ve své špíně.“ Hodnotí se takto potenciální diváci filmu, ale pro autora této grafomanské nenasytnosti to je zřejmě též přiléhavý předobraz případného konzumenta.

Ještě mám nápad, tak sem s ním!

Děj je manipulován k protnutí životních trajektorií Tomáše, neúspěšného autora komerčních telenovel, dále rehabilitační sestry Báry, odmítající zděděný milion, který jí původně měl přinést mateřskou radost, a speciálního pedagoga Jeremiáše, kterému jeho odhodlání pomáhat lidem záhy překazilo neplánované sexuální dobrodružství s retardovanou svěřenkyní chráněné dílny, v níž pracoval. Spění k střetu osudů těchto tří životních outsiderů plní většinu stránek knihy, kapitoly označené od „A“ do „J“. Žádný z nich není úspěšný sám o sobě, a žádný posun nenastane ani po vzájemném setkání. Teprve Jeremiáš, který se obětuje v nakašírovaném přepadení cestovní kanceláře na Florenci, v jedné z nejméně věrohodných scén, nakonec přinese jistou formu východiska směřujícího k happy endu.

Jaroslav Žváček

Jaroslav Žváček

Jediná koncepce počinu je evidentní úsilí, „aby to vyšlo“, a tak musíme společně s autorem proskákat jednotlivými obručemi účelově nastavených situací, jež jsou podány rádoby groteskně, ale víc připomenou zpravodajství komerčních televizních stanic či stránky obrázkových časopisů. Nic zvláštního se vlastně neděje – lidem se daří nebo nedaří, setkávají se a rozcházejí, jsou spokojeni či naopak. Přínos toho, že Jeremiášův pohled na svět je pokřiven díky bigotnímu otci, Tomáš má zkušenost týraného dítěte a Bára je altruistka zneužitá primitivně vypočítavým partnerem, se ukáže ve „vhodnou chvíli“, ale ne proto, že k ní postavy dospěly, dozrály, prostě to měly předepsáno. Chybí tu nadsázka nebo aspoň nadhled, zbývá jen ukoptěné postrkování ve stylu – ještě mám nápad, tak šup tam s ním.

Tak totiž mechanismus tohoto díla funguje – jako díly seriálu s nepříliš vyhraněnými protagonisty. Je-li třeba děj oživit, jsou obsazeni dva bratři Podněsterci s mafiánskými kontakty. Vynoří se, splní svůj part, zmizí, přičemž v příhodnou chvíli se vše může zopakovat. Tak je to i s mongolskými utečenci, vhodnými pro ilustraci nepěkných xenofobních praktik. Jaroslav Žváček nám ústy Tomáše Neratovského nabízí svůj soubor samolibých skečů, hádá se „do krve“, auta spaluje „na škvarek“. Aktuální vsuvka v podobě pseudokritického komentování národní povahy vyzní jen kýčovitě: „Podívejte se na filmy, na knihy, na texty písniček, Čech je přece bytost sladká, zčásti hořká, to proto, že si uvědomuje omezené možnosti sebe sama – hobita, a hobit přece není schopen ublížit.“

Super rytmus pestrého života

Autor nám sděluje své pohnutky, záměry i záliby - co se mu zdá cool a že podprahově řeší problém s lyrickými popisy. Těší se svým postavením demiurga díla, jehož smysl mezitím vyvanul. Předesílaný „moc moc zamotaný příběh“ se ukázal být jen a jen plytký.

Jaroslav Žváček coby tramp

Jaroslav Žváček coby tramp

Ve Žváčkově knižním sitcomu se každá příhoda mohla sama o sobě odehrát. Ale zároveň zde vycítíme onu nabubřelost senzacechtivosti, která dokáže původně nevinou, trapnou či směšnou příhodu přehnat, zdeformovat do absurdity. To podporuje i průhledné poukazování, jako v případě zmíněné Ordinace v Rajské zahradě nebo přepravní společnosti Travel Agency. Žváček nevymyslel vlastní příběh, inspiroval se z dosažitelných zdrojů, neprovedl v důsledku svébytnou literární práci, okopíroval to, co se ve zpravodajském, a především pikantně bulvárním provozu nabízelo.  Jde o způsob interpretace, nasvícení zákrutů a pokřivenin, zdůraznění slabin i úchylek. Jaroslav Žváček je koloroval v „super rytmu pestrého života“.  

Lístek na cestu z pekla zůstal nezdařilou slohovkou bez dobrodružství a překvapení. Na zadní obálce se sice dozvíme, že „nechybí mu situační vtip a zejména naléhavost výpovědi“. Pokud však text přečteme, zjistíme, že to konstatování nejspíš patřilo k jiné knize.

Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz