Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Diskuse k článku

Jan Palach se neupálil na protest proti okupaci. Upálil se kvůli nám

Abychom si věci stručně vyjasnili hned na začátku: Jan Palach se neupálil na protest proti okupaci. Upálil se kvůli nám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

komárius

Kavárna

nevím proč, ale kavárna má prostě skvělé články, které se naprosto zásadně liší od stylu zbylého zpravodajství idnes.. takže se lze obávat že ji brzo zruší. Super článek, super diskuze. A ještě bych rád podotknul, že je skvělé, že se ve článku kromě Palacha a dalších "pochodní", zmínil také Kriegler, který se neupálil. Neudělal nic většího, než že za ČSSR nepodepsal...

0/0
20.1.2009 11:49

kevinbb

Hrdina.

Je to tak a pro me je a bude Jan Palach vzdycky hrdina.

A clanek ma pravdu, ze teprve po prvnim vyroci okupace se to vsechno, rekl bych zacalo "normalizovat"?!! A lidi se ulili do ulity ve ktere zacali opet cekat na "neco"?

Lidi poznali, ze bez podstatne zmeny u sovetu se nic nesvede a tak se cekalo az ta stara sovetska garda "vymre" protoze vedeli, ze ani tam to nemuze trvat vecne nez se to zacne menit. Zakonite to nebylo mozne, zmena musela nekdy prijit!

R^V[>-]

 

0/0
20.1.2009 1:35

Ulrich

Vnitřní žár zoufalství

Palachovo sebeupálení symbolizovalo bolest, kterou jako nesmírně citlivý člověk cítil, když viděl, jak se národ poddává okupaci a tupému normalizačnímu režimu. Byl to vlastně výkřik: "Což vy tu bolest necítíte? Jak můžete dále takto žít? Pojďme a udělejme něco! Pravda zvítězí!"

Jistě, bylo to naivní, idealistické. Ale nechybělo zase tak mnoho a měl by úspěch. Pár dní se zdálo, že ho má.... Čest jeho památce.

0/0
19.1.2009 17:11

Tuřínek

Re: Vnitřní žár zoufalství

No já nejsem dvakrát nadšená s dnešní společnosti. Mám se kvůli tomu taky upálit? Palach byl prostě až moc, jak píšete, citlivý. V jeho vzývání a v tom vašm "čest jeho památce" se skrývá jedno velké nebezpeční a to je to, že ho někteří budou chtít následovat. Lidskej život má na tohle až moc velkou cenu... Bylo by "fajn" si přečíst , co si o tom asi mysleli jeho rodiče...

0/0
19.1.2009 17:21

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

Já tě chápu. Hodně jsem o tom přemýšlel. Ale nakonec jsem nabyl přesvědčení, že námitky typu "vědomě způsobil rodičům strašnou bolest" jsou způsobeny viděním situace jaksi z dola, bez křídel, ideálů.

Pokud jde o následování, každý by měl vědět, jak velký je rozdíl mezi tehdejší a dnešní společenskou situací. Jistě, existují sprostí, nehorázní grázlové jako např. ( jedno namátkou vybrané jméno z velmi mnoha ) Vladimír Dryml. Korupce, nízkost, zákulisní podrazy. To ano. Ale není to srovnatelné s Palachovou dobou, s Brežněvem, Bilakem .... prostě s tím všeobjímajícím hnusem, který nezvratně vládl a před kterým takřka nebylo úniku, protože se snažil kontrolovat a ovládat všechny a všude.

0/0
19.1.2009 17:30

Tuřínek

Re: Vnitřní žár zoufalství

co se týká toho srovnání, nevím, proč hned všichni koukají na politiku. Mám na mysli to, že se stačí kouknout na obyčejné mezilidské vztahy, to, jak se k sobě lidi chovají, není potřeba hned mířit tak "vysoko".

Co se týká toho "bez křídel, ideálů", já už dávno dospěla k tomu, že největším ideálem je pro mě život. Ve jméně ideálů se zabíjí odněpaměti a ideály se mění, jen ta touha po životě stále zůstává, tudíž se život dá brát jako trvalá hodnota, jeslti to tak můžu nazvat.

Možná to bude vypadat až moc drsně, ale sebevraždu mladýho člověka (ať už je to kvůli těm vašcim vyšším ideálům nebo třeba proto, že někoho opustí přítel/přítelkyně) beru jako strašný sobectví právě kvůli rodičům.

0/0
19.1.2009 17:36

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

1. No a v tom se lišíme. Myslím, že ideály existují a jsou nadčasové, ba i objektivně ( Bohem ) dané. Také jsem přesvědčen, že život bez nich není životem, nýbrž existencí, a to je velký rozdíl.

2. Debatu o správnosti Palachova činu považuji za legitimní, zvláště z úhlu prožívání jeho rodičů a sestry. Nicméně nakonec zaujímám ten názor, který jsem uvedl ve svém úvodním příspěvku. Palachův čin byl taky omyl, naivní chyba, ale především velká věc.

3. Zásada "žít ( přežít ) za každou cenu" je zásadou typicky plebejskou a bohužel i českou. Neodsuzuji to. Neplivu na to. Ale nemohu to obdivovat. Chápu, že člověk touží po životě a děsí se smrti. Respektuji proto rozhodnutí každého zůstat naživu. Ale absolutizovat takový postoj jako jediný správný je prostě omyl a slepota.

0/0
19.1.2009 17:47

Kleki Petra

Re: Vnitřní žár zoufalství

Řekl bych, že vaše debata je jen potvrzením rozdílného vnímání života ženami a muži. Války vedli téměř bezvýhradně muži, i právě proto, že jim činí geneticky mnohem menší potíže"položit život" za ideály, ať už je to vlast, náboženství, svoboda, nebo cokoli jiného. Ženy jsou ustrojeny převážně jinak a tyhlety oběti synů a manželů jsou pro ně stresující už i jen jako představa.

0/0
19.1.2009 17:53

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

Ano, na tom něco je. Žena třeba obětuje život, ale jen málokdy za ideály. Spíše to udělá pro záchranu členů své rodiny.

0/0
19.1.2009 18:12

Tuřínek

Re: Vnitřní žár zoufalství

nádherně o tomhle píše drama "Matka" oc Čapka. Jinak ideály jsou zneužitelné, proto je někdy to obětování se pro ně zcela zbytečné...ale to už je, dejme tomu, případ od případu

0/0
19.1.2009 18:45

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

A ještě: Palachova naivita, neschopnost odhadnout nesmírně nízké šance svého činu na úspěch, mě děsí. Skoro bych přes tu propast času křikl: "Jendo, nedělej to, jsi cenný živý!". Takže ho nevzývám. Není to pro mě modla. Přesto mnou jeho uvažování otřásá a dojímá mě. Byl to velký člověk ve smyslu onoho rozhovoru mezi Macem a Náčelníkem při čekání na elektrošokovou "terapii" ve filmu Přelet nad Kukaččím hnízdem.

0/0
19.1.2009 17:36

Tuřínek

Re: Vnitřní žár zoufalství

kukaččím s malým :-) film jsem sice viděla, ale už si ho zas tak dobře nepamatuju.

Já, ruku na srdce, myslím, že byl přecitlivělý. Měl to udělat jinak - zkusit emigrovat, zkusit to změnit jyným způsobem nebo třeba odejít do přírody žít s hipíkama, to je jedno... ale tohle dělat neměl. m

0/0
19.1.2009 17:39

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

Film: Náčelník říkal Macovi: "ty jsi velký člověk jako byl můj táta": Na to Mac: "Jak to myslíš? Vždyť ty jsi proti mně obr": Náčelník: "Táta si prostě dělal, co chtěl. Nenechal se spoutat".... Tak nějak.

Jiné metody odporu: Ano, jistě. Ale on měl vizi. Chtěl zasáhnout myšlení celého národa, pohnout jej k odporu. A taky prostě cítil tu nesnesitelnou bolest.

0/0
19.1.2009 17:58

František Koudelka 4.Kyju

Re: Vnitřní žár zoufalství

Ale on přece nechtěl před tím hnusem utéci, chtěl lidi vyburcovat a to by asi emigrací nebo životem s hipíky nedosáhl.

0/0
19.1.2009 18:01

Kleki Petra

Re: Vnitřní žár zoufalství

Souhlasím s tebou, ten čin byl šokující a je jistým specifickým způsobem obdivuhodný. Na druhou stranu jsem toho názoru, že kdyby se uchýlil k jakékoli formě skutečně aktivního odporu, mohlo takové jednání čistě teoreticky mít daleko větší šance na úspěch, tedy na stržení dalších podobně smýšlejících k činu. Nebudu si naivně myslet, že civilní obyvatelstvo této země mělo šakci postavit se plně vyzbrojeným armádám, ale kdybych se měl v podobné situaci rozhodovat (a bude to znít jako hrozné klišé), radši bych přišel o život takříkajíc "v boji". Tohle byla strašná marnost.

0/0
19.1.2009 17:44

Ulrich

Re: Vnitřní žár zoufalství

Cítím to dost podobhně. Taky bych raději položil život v boji. Ale Palachovo řešení respektuji. A nebylo pasivní. Bylo nesmírně, do krajnosti aktivní. Ano, byl to nevratný tah a sázka na jednu kartu. Ale byla v tom prostě velikost a fantazie. A taky lidství, protože nikomu fyzicky neublížil.

0/0
19.1.2009 18:02

František Koudelka 4.Kyju

Re: Vnitřní žár zoufalství

No asi znal českou náturu a nechtěl být nazván hrdlořezem a vrahounem jako Mašínové.

0/0
19.1.2009 18:03

sageorg

Ach jo,.......

jak rád by si člověk o některých přispěvovatelých zde řekl - je to naivní mládí.Bohužel musím připustit,že jsou to bezzkurpulózní hajzlíkové.

0/0
19.1.2009 16:59

Tuřínek

Re: Ach jo,.......

být naivní není žádný plus, pro vaší informaci

0/0
19.1.2009 17:00

sageorg

Re: Ach jo,.......

Další..........

0/0
19.1.2009 17:02

Tuřínek

Re: Ach jo,.......

chcete tím říct něco konkrétního? Protože jestli jo, tak by to chtělo být konkrétní ;-D

0/0
19.1.2009 17:04

Kleki Petra

Re: Ach jo,.......

A kteří to tedy jsou?

0/0
19.1.2009 17:01

regulator

Re: Ach jo,.......

jsou to hajzlici !!  ...................  je me lito tech parasutistu co zabili Heydricha,kdyby vedeli jak vysoke procento budoucich mladych lidi...nebo populace jako takove jsou bezcharakterni hajzlici...............tak meli radsi sedet v Londyne. Dodneska jsou pohrbeni dohromady s padlymi nemci.......Palachuv cin tady mlada ucha zlehcuji. Jako cesky narod je to k bliti.

0/0
20.1.2009 1:14

Tuřínek

připomínání

vzhledem k tomu, jak se v posledních dnesch neustále mluví o Palachovi, je s podivěm, že se téměř nepřipominají další dvě oběti, hrdinové, či říkejte si tomu jak chcete, kteří se také upálili.

A je také s podivem, že nikdo nenapíše o tom, že sám Palach v nemocnici (údajně) řekl, ať to ti další nedělají, že to za to nestojí...

0/0
19.1.2009 16:35

_m-

Re: připomínání

psssst, některé věci se nepřipomínají. Uvidíš, že hned někdo bude chtít odkaz na internetové stránky.

0/0
19.1.2009 16:46

mirekjanda

Re: připomínání

Opravdu je škoda že se nepíše o dalších dvou, kteří se upálili na protest také, nelze ale Palachovi vzit to ze byl prvni. A to ze nikdo nepise ze v nemocnici rekl aby to ostatni nedelali neni proste pravda. Uz jsem to tady cetl minimalne ve dvou clancich. Jde ale o to, jestli je mozne se tomu divit... Rozhodne to neubira tomuto cinu na dulezitosti.

0/0
19.1.2009 17:01

Tuřínek

Re: připomínání

proto jsem tam dala to údajně, neumím to nijak dokázat, řekněme, že ta osoba, od které to vím, je důvěryhodná, ale to ostatním samozřejmě jako zdroj nestačí... Ale abych pravdu řekla, vůbec bych se nedivila, kdyby to pravda byla (vlastně brala bych jako důkaz, že se Palachovi aspoň nakonci vrátil rozum...)

0/0
19.1.2009 17:06

mirekjanda

Re: připomínání

ja nevyvracim ze to rekl, pokud to neni pochopitelne z predchoziho prispevku. Ja jenom nechapu co je na tom divneho a co vubec resite...

0/0
19.1.2009 17:08

Tuřínek

Re: připomínání

co já řešim? prostě odpovídám ;-D

0/0
19.1.2009 17:11

mrosol

Re: připomínání

To druhý s podivem pro Boha vůbec není! Očekáváš snad, že ve smtelných bolestech bude vykládat: Je to super, všem doporučuju??? Připadá ti vodné zpochybňovat jeho příběh, kvůli posledním větám. Dej si pod ruku zapálenou svíčku a pokračuj v seriózní debatě, když mysliš, že tě to neovlivní.

0/0
19.1.2009 17:04

Tuřínek

Re: připomínání

jaký zpochybňovat jeho příběh? Napsala jsem snad někde, že se neupálil či co?

A právě bolest, řekla bych, ho přivedla trochu k rozmu (s čímž samozřejmě souhlasit nebudete:-). To přeci nebylo mučení, nikdo ho nenutil, aby to řekl, ale přesto to udělal... Tedy POKUD to udělal - napsala jsem údajně.

0/0
19.1.2009 17:09

JUDr. Juraj Jánošík

Palach byl především psychicky nemocný člověk

a měl se léčit. Jako kovaný marxista neunesl pád a selhání sobě blízkému systému, davová hysterie pak pomohla léčit společenské komplexy.

0/0
19.1.2009 16:31

srbská provincie Kosovo

Re: Palach byl především psychicky nemocný člověk

Psychicky nemocný jsi ty

0/0
19.1.2009 16:42

JUDr. Juraj Jánošík

Re: Palach byl především psychicky nemocný člověk

máš to popletené stejně jako nick ;-D

0/0
19.1.2009 16:47

mirekjanda

Re: Palach byl především psychicky nemocný člověk

jenom jeden dotaz, kdy jste studoval na ten titul JUDr.?

0/0
19.1.2009 17:03

Kleki Petra

Souhlasím s prvním přispěvatelem. Tedy až na ta

ošklivá slovíčka.

0/0
19.1.2009 16:28

kondicioner

jdete

s tim palachem uz do prr...e  me nic nerika  ,protoze normalni clovek se neupali proste to byl MagorRvRv

0/0
19.1.2009 16:24

srbská provincie Kosovo

Re: jdete

normální člověk se neupálí. Za určité ideály se upálí jen hrdina, který je morálně na výši. Ale to ty, přízemní, normální člověk NIKDY nepochopíš. RvRv

0/0
19.1.2009 16:41

Tuřínek

Re: jdete

stejně jako se zabije nějakej arabskej blázen a je z něj mučedník....

Je to věc názoru, já osobně myslím, že je jen opravdu málo věcí, za které stojí za to položit život, navíc mladý.  A jedním z přepokladů, aby to člověk udělal, musí být to, že to k něčemu povede. Pochybuju, že si Palach opravdu myslel, že to něco změní.

0/0
19.1.2009 16:45

_m-

Re: jdete

Doufám, že máš stejný názor i na muslimské sebevražedné atentátníky.

0/0
19.1.2009 16:47

kondicioner

Re: jdete

no koment to jsou magoros prvni kategorie

0/0
19.1.2009 18:50

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...