Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Jakub Špalek: Komunisté skoro u moci a volit není koho

  8:30aktualizováno  8:30
Divadelník Jakub Špalek patřil v listopadu 1989 mezi velmi aktivní studenty. Jak vzpomíná na události kolem Sametové revoluce? A jak vidí dnešek?

Jakub Špalek | foto: Monika TomáškováMF DNES

Pokusím se napsat svůj první článek. Jak se naplnily moje iluze od listopadu 89, co mě potěšilo a co naopak zklamalo…? To je otázka, jak by řekl Hamlet. Paměť časem zkresluje, ztrácí soudnost a mnohé si převrací k obrazu svému. Iluze jsou ostatně od toho, abychom je ztráceli  - tak, jako propisky, vlasy a knížky z půjčovny.

Nejsem politolog, čtu jen divadelní hry, emailovou poštu, Reflex a Respekt – nepřipadám si nijak obecně vzdělaný. Omezím své vzpomínky jen na svou osobu a věci a problémy mě blízké.

Iluze ranné – zima 89

Iluze to v prvních dnech po 17. listopadu byly více než smělé – když jsme v noci po demonstraci na Národní třídě sepisovali u kamaráda Jiřího v bytě svoje požadavky a žádali o svobodné volby a zrušení článku 4 ústavy (o jediné skvělé KSČ), připadalo nám to samozřejmě odvážné a šílené, ale pohár trpělivosti přetekl – na Národní jsme měli strach o holý život a vzhledem k tomu, co bolševik tropil už od ledna 89 (vodní děla na demonstracích v lednu, reakce na Několik vět, zastrašování demonstrací v srpnu) jsme vlastně jednali jistým způsobem klidně. Věděli jsme, že už není jiná cesta. A tu noc jsme si pak poslechli na Svobodné Evropě výzvu Charty, aby se rozběhl intenzivnější dialog s představiteli KSČ! A my stáli u rádia a nevěřili vlastním uším… Pak už to běželo jako v horečném snu. Stejné požadavky měla vzápětí DAMU, herci, studenti atd.

Jestli se tehdy stalo něco nezapomenutelného – tak rozhodně okamžik, kdy jsme přesvědčili fotbalisty a ti zastavili 1. ligu. To byl gól! Tehdy nás napadlo, že se všichni koukají v neděli na televizi, jak dopadl fotbal. Jan Potměšil šel za klukama na Spartu, moje máma ho tam tehdy dostala až do šaten, a bylo to. Tehdy v zimě 89 se tedy iluze naplnily více než vrchovatě. Vše bylo jasné, ostré, žádný kompromis.

Iluze prvních let 90.

To obrovské nadšení opadlo po volbách v létě 90. Vše se zklidnilo, zrelativizovalo, začaly se dělat kompromisy, objevily se první aféry s bývalými komunisty a estébáky ve vyšších i nejvyšších funkcích a Občanské fórum mířilo pomalu ale jistě k trapnému a nevyhnutelnému konci. Iluze v mém případě však dál plály a sny se naplňovaly se vzrůstající rychlostí.

iluze

Obrovské nadšení opadlo po volbách v létě 90. Vše se zklidnilo, zrelativizovalo, začaly se dělat kompromisy, objevily se první aféry s bývalými komunisty a estébáky ve vyšších i nejvyšších funkcích a Občanské fórum mířilo pomalu ale jistě k trapnému a nevyhnutelnému konci.

Vznikl spolek Kašpar (jaro 90) – moje 2 v 1 (radost a práce) a v létě 90 jsme uspořádali divadelní festival "Civilní obrana divadlem“. Ten začal 21. srpna obrovskou demonstrací klaunů na Václavském náměstí, zařídili jsem, aby v metru hrála z tlampačů hudba (slyším to jako dnes, jel sem před šestou ráno po eskalátoru dolů do stanice a slyším Pink Floyd a Queen – prostě krása!) a dole na Můstku ležel na naši žádost převrácený tank na bok. O obráceném tanku hlásily ranní zprávy a byl ve všech novinách, lidi se u něj fotili… a za tím vším stál Kašpar.

Ale byla tam jedna velká a krásná iluze – vznik ODS. Jasně formulovaná pravicová strana, průzračně čistý a zároveň přísný program. Ta iluze u mě trvala dlouho a evidentně jsem nebyl sám.

Iluze dostávají na frak (konec 90. let)  

Těžko zapomenout na rozpad Československa. Malý rybník naší společné republiky se ještě zmenšil a to není nikdy dobře. Demokratický systém potřebuje určitý prostor, určité kvantum občanů, různorodost a složitost. Vše jednoduché se časem stává neživotným, mrtvým. A je to ideální prostor pro kamarády kamarádů, pro nečisté lobování a korupci. A to se dnes děje v míře vrchovaté. A zároveň s tím mizí i zdravá konkurence – třeba ve sportu, nebo v kultuře. Vždy se ušklíbnu nad pojmem Český lev, Český slavík, Cena Alfréda Radoka atd.

Korupční skandály ODS a chování jejich představitelů, další kandidatura Václava Havla, báječný zpomalený medvídek Miloš Zeman, politických afér tučný koláč, zmatení ze začátku tolik slibné Unie svobody…  Začalo procitání ze snu, které se nezastavilo dodnes.

Osobní iluze jsou na pokraji zhroucení. Transformace dotovaných divadel je stále jen na papíře, Kašpar i naše Divadlo v Celetné je na pokraji absolutního krachu. Soubor roste, sílí a krásní, ale má hlad…

Dnes     

Včera v noci jsem se vrátil z nádherného představení – měl jsem tu čest navštívit Divadlo bratří Formanů v jejich stanu – viděl jsem Obludárium. Ještě dnes mám úsměv na rtu, v očích údiv a v hlavě sladkou závist. Tohle trhá chmury na cucky – bez větších a stálých dotací, zcela svobodně si tihle lidi plní své sny. Vymyslí si originální konstrukci stanu, nazkouší představení, kde se dějí pouze věci neuvěřitelné (vše se otáčí, létá, mizí v šeru a mlze, loutka koně v životní velikosti, mořská panna zpívá tesknou píseň…) V Čechách mají vyprodáno, jezdí úspěšně po Evropě… - takže jdu chválit českou kulturu! Začínám filmem.

a politici dnes?

Neuměl jsem si vůbec představit, že v roce 2008 budu v televizi koukat na vznikající koalice komunistů se sociální demokracií. Paroubek je skvělý demagog, obchodník a lhář, ale tohle už je opravdu silná káva. Myslím, že čert má z kluků z Lidového domu radost a doufám, že už jim přitápí pod kotlem.

Gratuluji a smekám před Karlovarským festivalem – to, co se lidem kolem Jirky Bartošky a Evy Zaoralové podařilo udělat s tímhle festivalem, je prostě skvostné. Samozřejmě gratuluji českému festivalu v Plzni, dětskému filmu ve Zlíně, dokumentu v Jihlavě i letní škole v Uherském Hradišti a animované Třeboni – a vzkazuji zastupitelům měst a ministerstvu kultury – podporujte a podporujte. V porovnání s jinými výdaji je to pakatel. A nemůžu nezmínit hlavní viníky mizerné podpory filmu a kultury vůbec – českého premiéra a ministra financí. Chlapci, už se proberte! Podpora kultury je u nás dlouhodobě ostudná a vy prostě musíte přidat!

A k divadlu. Opakoval bych se zprvu ve chvále festivalů (Hradec Králové, Plzeň, Zlín), regionální divadla začínají být lepší, než ta pražská a ta tendence bude asi pokračovat (Praha je nemocná svojí četností divadel a přelétavostí herců, kteří už takřka ztratili čas a klid pro zkoušení), nicméně divadla v Praze jedou na plné obrátky, o něco se evidentně snaží, diváci chodí – není to špatné. Rozhodně ne.

A politici dnes? Neuměl jsem si vůbec představit, že v roce 2008 budu v televizi koukat na vznikající koalice komunistů se sociální demokracií. Paroubek je skvělý demagog, obchodník a lhář, ale tohle už je opravdu silná káva. Myslím, že čert má z kluků z Lidového domu radost a doufám, že už jim přitápí pod kotlem. A já nešel k volbám! Já, který tvrdil, že vždycky budu volit, jsem najednou neměl koho. Jsem pravičák až na kost, ale ODS je nemocná – arogance, korupce, arogance a zase korupce. To, co se dělo od jara 2008 v Praze je pro mě jedna strašná zkušenost. Pánové Richter, Pecha, Kněžíček, Burgermeister, Jančík (ten výčet rozhodně není úplný) a bohužel i Bém – to je smutné, velmi smutné. Těm lidem nejde o politiku, o věci veřejné, žijí v polopravdách, lžích a nesplněných slibech. A to jim prohrálo volby – ne Julínek s Topolánkem.

P.S. Prezidentu Klausovi neodpustím okamžik, kdy nám Grebeníček zamával z balkonu v Lánech.

Autor:

Na co zírá mašinfíra: Šumava, Lipno, Krumlov. Vlakem turistickým rájem

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...