Jaké by asi bylo dneska Rusko, kdyby Andrej Sacharov žil?

  14:18aktualizováno  14:18
V Moskvě se u příležitosti nedožitých devadesátých narozenin Andreje Sacharova uskutečnilo v minulých dnech velké mezinárodní setkání, kterého se zúčastnila řada mezinárodních i ruských celebrit. Na konferenci vystoupili mezi jinými Karel Schwarzenberg, bývalý švédský premiér a dnešní ministr zahraničí Švédska Carl Bildt, vysocí činitelé EU a velkých mezinárodních lidsko-právních organizací.

Andrej Sacharov během perestrojky, která ho vrátila do centra společenského dění | foto: http://asbarez.com

Přirozeně byli na oné konferenci účastni také zástupci bývalého (i dnešního) disidentského Ruska: zakladatelka helsinského hnutí Ljudmila Alexejeva, bývalý Brežněvův vězeň Sergej Kovaljov a mnoho dalších. Setkání pozdravil z nemocničního lůžka nejen Michail Gorbačov, ale i řada současných ruských vládních úředníků. Prostřednictvím svého advokáta pozdravil shromáždění z vězení rovněž Michail Chodorkovskij.

Příčinou neobvyklé pozornosti, která byla věnována vzpomínce na Andreje Sacharova, pochopitelně je současná situace v Rusku. To zoufale hledá ideály, na nichž by mohl být založen jeho další perspektivní vývoj. Je nepochybně příznačné, že konferenci nepozdravil ani premiér Putin, ani prezident Medvěděv, i když ten druhý, zdálo by se, mohl být myšlenkami  Sacharova inspirován.

Andrej Sacharov

Andrej Sacharov

Život a dílo Andreje Sacharova jsou zajisté inspirativní nejen pro Rusko, nýbrž i pro Západ. Geniální fyzik pomohl Sovětskému svazu zkonstruovat a vyzkoušet vodíkovou bombu, použitelnou jako zbraň ještě před tím, než se to podařilo USA – a tím vyrovnal zaostávání své země za Spojenými státy. Jaderné a termojaderné zbraně v rukou Sovětského svazu udělaly jejich použití problematickým a přivedly nakonec k dohodám SALT mezi SSSR a USA, které postupně redukovaly počet jaderných zbraní v arsenálech supervelmocí a vedly, paradoxně, k vytvoření lepší mezinárodní atmosféry.

Sacharov však nejen výrazně přispěl k sestrojení povětské vodíkové bomby. Je i autorem myšlenky TOKAMAK, na níž je založen dnešní projekt TOR: EU, USA, Japonsko, Rusko a další země financují společný výzkum, jenž by navždy mohl vyřešit problémy zásobování energií; zatím vydaly částku nejméně dvanácti miliard euro. Současně však některé evropské země mají problém s varováním, které Sacharos vyslovil, totiž že Západ bez jaderné energie nezůstane svobodným.

Andrej Sacharov (uprostřed) společně s vědeckými kolegy Jakovem B. Zeldovičem (vlevo)  a Davidem A. Frankem-Kamenetským; Sarov, padesátá léta

Andrej Sacharov (uprostřed) společně s vědeckými kolegy Jakovem B. Zeldovičem (vlevo) a Davidem A. Frankem-Kamenetským; Sarov, padesátá léta

Na vrcholu své slávy napsal Sacharov, tento všemožně privilegovaný a hýčkaný akademik, esej „Úvahy o pokroku, mírové koexistenci a intelektuální svobodě“. Přinesl mu nejen světovou proslulost a v roce 1975 Nobelovovu cenu míru; Sacharov se totiž stal v SSSR natolik nepohodlnou osobností, že si s ním sovětské politbyro nakonec nevědělo rady a vykázalo ho vyhnanství ve městě Gorkém. Toto vyhnanství ukončil svým historickým telefonátem Sacharovovi do Gorkého v prosinci 1986 až Michail Gorbačov. A v posledních letech svého života Sacharov nesporně byl nejvyšší morální autoritou své země a snažil se této skutečnosti využít k uskutečnění změn, které by mohly přivést k radikálním změnám v SSSR.

Jelena Bonerová a Andrej Sacharov diskutují v roce 1986

Jelena Bonerová a Andrej Sacharov diskutují v roce 1986

Sacharov zemřel 14. prosince 1989. Tři týdny předtím, 24. listopadu 1989, jsem mu ještě stačil telefonicky sdělit, že v Československu odstoupil Jakeš a celé předsednictvo ÚV KSČ. Vzpomínám, jakou měl z té zprávy radost. Evropský parlament každoročně uděluje velkou cenu, která nese jméno Andreje Sacharova.

Na diskusi, uspořádané v rámci nynější sacharovské konference k vědcovým nedožitým devadesátinám, se vážně diskutovala i otázka, zda by přítomnost Sacharova a jeho nesporná morální autorita mohly změnit vývoj v Rusku v posledních dvou desetiletích. Většina účastníků se shodla na tom, že by pouhá existence proslulého akademika mohla pomoci Rusku vyhnout se mnoha problémům, s nimiž se potýkalo a potýká.

Můžete si přečíst

o Andreji Sacharovovi

Odkaz na stránky Centra Andreja Sacharova -  ZDE

Detailní životopisy a případně citace v českém jazyce: ZDE anebo TADY

Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz