Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Jak turistka Zubová rozvracela ČSSD, zelené, vládu a teď opět ČSSD

  16:30aktualizováno  16:30
Vedení ČSSD si myslí, že umístění Olgy Zubové na kandidátku je důmyslným tahem, který straně přinese hlasy mladých a zelenějších pražských voličů. Tento názor však nesdílí řadoví členové ČSSD, kteří již působení manželů Zubovových zažili na vlastní kůži. A mají podobné zkušenosti jako lidé ze Strany zelených.

Olga Zubová a Petr Hulínský. Kampaň před podzimními parlamentními volbami; Praha, srpen 2009. | foto: Stanislava Bočanová, Kavárna

Její usměvavá tvář zaplavila hlavní město. Billboardy s Olgou Zubovou nelze přehlédnout. Předsedkyně Demokratické strany zelených (DSZ) se na nich usmívá buď sama, nebo v tandemu s Petrem Hulinským, lídrem pražské ČSSD, na jejíž kandidátce do podzimních voleb je zelená politička jako "pětka". Šance, že opět usedne do sněmovních lavic, je velká. A jak říká její mecenáš a mediální magnát Jaromír Soukup, stala by se pak členkou poslaneckého klubu ČSSD, ale reprezentovala by názory DSZ. Obtížné by to být nemělo. Představitelé ČSSD a DSZ svorně tvrdí, že jsou si názorově i programově blízcí. Podle Zubové se shodují i na tématech jako jaderná energie.

Není žena jako žena

Kandidatura této čerstvé padesátnice vzbudila v řadách sociálních demokratů silné rozpaky a rozčarování. Zubová neprošla primárkami a pražská organizace ji nominovala bez konzultace s kutnohorskou ČSSD, kde Zubová několik let s manželem působila, přičemž dodnes na tuto etapu místní sociální demokraté nevzpomínají v dobrém.

Hulinský tvrdí, že nápad dosadit Zubovou na oranžovou kandidátku byl jeho, ačkoli v politických kuloárech lze slyšet spekulace, že ve skutečnosti to byl nápad Paroubkova poradce Jaroslava Tvrdíka a jeho kamaráda Soukupa, že jsou hlavním důvodem Soukupovy miliony a vliv a že je nominace Zubové odměnou za její hlasování pro pád vlády.

Olga Zubová a Petr Hulínský. Předvolební billboard ČSSD a DSZ; Praha, srpen 2009.

"Já jsem to s panem Tvrdíkem nevymyslel. Inicioval to přece pan Hulinský a toho já do té doby neznal," reaguje Soukup, jenž je členem DSZ a na kampaň své favoritky vsadil více než devět milionů korun, protože "je to poctivá, neúplatná a slušná ženská". Soukup také odmítá, že by jeho peníze na kampaň putovaly do pokladny ČSSD. "Všechny peníze jdou do DSZ. Samozřejmě, že ČSSD má výhodu, že nemusí platit reklamní plochy, na nichž je Olga s kandidátem ČSSD. Jak jinak by ale mohla malá strana uspět?" vysvětluje svou investici muž, který měl sám politické ambice, ale podle jeho slov žádná nabídka nepřišla.

Olga Zubová

Olga Zubová se narodila roku 1959. V letech 2002 až 2005 byla členkou ČSSD, poté přešla do Strany zelených, za niž byla zvolena do Poslanecké sněmovny. Od letošního roku je předsedkyní Demokratické strany zelených a ve volbách je na kandidátce ČSSD.

Hulinský se tedy hrdě hlásí k tomu, že myšlenka oslovit Zubovou byla jeho. "Posílení zastoupení žen považuji za nutné a pro českou politiku nezbytné. Je to výrazná politička. Již dnes se stává symbolem ekologické politiky pro Prahu," tvrdí Hulinský. Pikantní však je, že kdyby skutečně usiloval o posílení žen v politice, nemusel by je hledat v jiných stranách.

Zubová je na kandidátce místo Petra Ibla, který odstoupil. A pokud by vše šlo standardní cestou, měl by ho nahradit člověk, který se v primárkách umístil za ním. Tím je dlouholetá sociálnědemokratická politička, právnička a odborářka Kateřina Mandovcová. Ta však měla smůlu, protože Zubová prý Hulinského zaujala svou "propracovanou zelenou koncepcí pro Prahu". A propos, oslovil by ji, kdyby za ní nebyly peníze pana Soukupa? "Nabídka Olze Zubové s osobou pana Soukupa nesouvisela a nesouvisí," dušuje se.

Předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová označuje postup vedení strany, které "vyšouplo" vlastní kandidátku, za potopení vlajkové lodi ČSSD jménem Rovné příležitosti mužů a žen. "Je pozoruhodné, že političky z ČSSD jsou umisťovány na kandidátku na místa, o kterých se říká, že když dosáhneme lepších výsledků než minule, tak se tam dostanou, ale paní Zubovou rovnou umístili na páté volitelné místo... Špičky ČSSD ji schválily, aniž se jí kdokoli na cokoli zeptal, aniž kdokoli ví, jaké názory a postoje zastává," říká Maršová.

A jak hodnotí tah se Zubovou politolog? "Pro ČSSD je větší devízou pan Soukup než Olga Zubová. Za svou kariéru si nevybudovala silné téma a její silnou stránkou je velká kontrolovatelnost ze strany pana Soukupa," míní politolog Jan Kubáček, podle něhož budou Zubovou volit ti, kteří věří reklamě, rychle zapomínají a politiku nesledují. "Politika má být soubojem hodnot a programů, ale tady jde čistě o burzovní rozměr: uspěje ten, kdo dá víc," dodává politolog.

Olga Zubová. V dobách, kdy nebyla Paroubkovým hlasem; září 2006.

Kutnohorské půtky

Je příjemné srpnové dopoledne a na jedné zahrádce v Kutné Hoře sedíme s několika členy místní ČSSD. Baví se o kandidatuře své bývalé stranické kolegyně Zubové. "Nechápeme to. Rozložila nám místní organizaci a teď za nás kandiduje. Proč se nás nikdo z vedení nezeptal, jak to tehdy bylo? Nikdo nás tady teď volit nebude," stěžují si mezi sebou členové a členky ČSSD, kteří se však obávají zveřejnit svá jména. (MF DNES jejich totožnost zná.)

Jejich verze je následující. Do ČSSD nejprve v roce 2001 vstoupil Vladimír Zubov, o rok později jeho žena. "Měli cestovku, Vladimír organizoval zájezdy a staral se o lidi z Ruska. Zařizoval jim víza. Byli oba moc milí. Aktivní byl hlavně on, Olga se na schůzích moc neprojevovala," líčí kutnohorští straníci, kteří Zubovovi sháněli fotky pohlavárů ČSSD, aby je mohl namalovat.

Olga Zubová s manželem, malířem Vladimírem Zubovem v Kutné Hoře.

Zubov měl podle nich ambice obsadit vedení místní ČSSD, ale nebyl zvolen. Od té doby to podle kutnohorských sociálních demokratů začalo skřípat. "Přibývali nám noví členové, o kterých nikdo nic nevěděl, a vypadalo to jako černé duše, které někdo přihlásil bez jejich vědomí. Pak asi devět lidí zažádalo o přechod do nové místní organizace. Její vznik organizovali Zubovovi. Místní ČSSD se tak rozdělila na dva ne příliš přátelské tábory. Jenže pak Zubovovi přešli k zeleným, kde vycítili větší šance, a nechali za sebou dvě rozhádané buňky," líčí straníci.

MF DNES požádala manžele Zubovovy o schůzku a chtěla se jich mimo jiné ptát na dění v kutnohorské ČSSD. Zubová nejprve souhlasila, den poté poslala SMS, že po poradě se svými mediálními poradci bude odpovídat pouze e-mailem. MF DNES zaslala otázky jí i manželovi. Zubov na ně neodpověděl a Zubová se ke svému údajnému podílu na rozložení kutnohorské ČSSD vyjádřila jen stroze: "Není to pravda."

Když se média nedávno Zubové ptala, proč z ČSSD před lety vystoupila, vysvětlila to příklonem strany ke KSČM. MF DNES má však k dispozici rezignační dopis Zubové z jara 2005, kde o tom není ani zmínka. Své vystoupení ze strany v dopise zdůvodnila atmosférou pomluv, urážek, nepravd a nepřátelství v místní organizaci a její neochotě podpořit kandidáty z vlastních řad.

Olga Zubová. Kampaň před volbami do Evropského parlamentu, červen 2009.

Scénář se opakuje

Zubová v roce 2005 přestoupila ke Straně zelených, její muž ještě asi rok zůstal v ČSSD. Je to podobný scénář jako dnes, kdy Zubová už je v "nové" zelené straně - DSZ a Zubov je ještě stále členem té "původní" Strany zelených, za niž sedí v radě města Kutná Hora.

Manželé a Rusko

Zubová je podle obchodního rejstříku jednatelkou firem Šavlov Vladimír, s.r.o. a Olina, s.r.o. Čím se firmy zabývají a kdo jsou jejich ruští partneři, kteří mají bydlet na stejné adrese jako Zubovovi? Zubová jen uvedla, že činnost firem byla dávno zrušena a informace o pobytu svých ruských obchodních partnerů nemá. Zubov působil ve firmách Lemeševová Larisa, s.r.o., a Michail Slepov -CARICA, s.r.o. Na otázku, co přesně firmy dělaly, Zubov neodpověděl.

Kutnohorští sociální demokraté mají k politickému působení manželů Zubovových podobné výtky jako Strana zelených, například neloajalitu ke straně. Když byl Zubov členem městského zastupitelstva ještě za ČSSD, hlasoval pro privatizaci nemocnice, ačkoli ČSSD byla proti.

Vedení SZ dnes říká, že Zubová byla trojským koněm, který měl za úkol je rozvrátit. Totéž si myslí členové ČSSD v Kutné Hoře. Zubová to odmítá: "Nejsem trojským koněm SZ ani ČSSD. Jsem Olga Zubová, mé názory jsou konzistentní a dopředu předvídatelné," napsala. Úřadující šéf SZ Ondřej Liška vzpomíná, že se jim už v průběhu kampaně v roce 2006 cosi doneslo o předchozím podivném odchodu Zubovových z ČSSD, ale "blížily se volby a bohužel jsme to neřešili".

Jednání Zubové ve Straně zelených bylo mnohokrát popsáno. S jejím působením v ČSSD se shoduje v tom, že se držela spíše zpátky. "Na schůzích byla zcela pasivní a v poslaneckém klubu toho moc neříkala. Nevzpomínám si ani, že by se zajímala o státní maturity," říká exministr školství Liška a naráží na nynější kampaň Zubové postavenou na protestu proti státním maturitám.

Také Matěj Stropnický, bývalý poslanecký asistent a ve své době pravá ruka Zubové, hovoří o její spíše pasivnější povaze. "Nerada řečnila a v projevu byla stydlivá, ale s lidmi z regionů se pilně scházela. Zprvu jsme na řadu věcí, zejména odmítání radaru a privatizaci zdravotnictví, měli stejný názor. Když narůstal počet nevysvětlitelných kroků, jako třeba spolupráce s panem Soukupem, rozešli jsme se," popisuje Stropnický, podle něhož sehrál Soukup svou roli v rozhodnutí Zubové hlasovat pro pád vlády. "Já jí spíš doporučoval vládě nedůvěru nevyslovit." Lidé, kteří manžele Zubovovy znají, se shodují, že je to Zubov, který má hlavní slovo v politickém jednání své ženy. To však oba striktně odmítají. "Její muž měl ze své povahy tendenci do všeho mluvit a dělat tak trochu poslance za ni," uvádí Stropnický. "Nejprve pro svou politiku použila spojení s Bursíkem, pak opozici v naší straně a teď si jako šéfka jiné strany nelegitimně přivlastnila kritické poselství ekologického hnutí," kritizuje Stropnický, jenž za SZ kandiduje v Moravskoslezském kraji.

Olga Zubová a Petr Hulínský. Téměř na každém autobuse. Kampaň před podzimními parlamentními volbami; Praha, srpen 2009.

Danajský dar pro ČSSD?

Zřejmě nejvíce se Zubová do povědomí veřejnosti zapsala jako ta, která nepřijela na volbu prezidenta a kolegové ji nemohli najít.

Dvorní mecenáš

Jaromír Soukup vlastní mediální agenturu Médea, která firmám zprostředkovává nákup reklamního prostoru v médiích. Nejprve podporoval Stranu zelených a stal se náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové, poté spoluzaložil Demokratickou stranu zelených, jejímž je hlavním sponzorem. Kamarádí se například s volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem.

Zubová trvá na tom, že byla nemocná a spala doma. Exministryně Džamila Stehlíková, jež se se Zubovou kamarádila a v osudný den ji hledala, to považuje za pohádku pro děti.

"Byli jsme u ní doma, na chalupě, v galerii, v nemocnici. Nebrala nám telefony, ale novinářům pak ano. Sousedé nám říkali, že je viděli ráno odjet, prý asi na chalupu. Ale ani tam nebyla," vzpomíná Stehlíková, která Zubovou hledala se svým kolegou Jiřím Hromadou. "Pokazila nám náš zásadový postoj a od té doby se důvěra v našem poslaneckém klubu zlomila. Možná je to jedna z nejhorších političek, které u nás byly. Hledá jen možnosti osobního vzestupu. Pro ČSSD je ale její kandidatura danajský dar. Lidé bez páteře nemohou být pilířem," nebere si servítky Stehlíková.

V Kutné Hoře a okolí dodnes kolují pověsti o tom, že v den volby prezidenta byla údajně Zubová u rodinného přítele a ředitele kutnohorského gymnázia Vladislava Slavíčka (ODS). Zubová i Slavíček to však označují za nesmysl.

Co se bude dít se Zubovou a DSZ, dostane-li se její předsedkyně do Sněmovny?

Jaromír Soukup, dvorní mecenáš

V politických kuloárech se spekuluje, že by mohla usednout jako ministryně na resort životního prostředí a její strana by se pomalu rozpustila v ČSSD. Se Zubovou by se tak mohl na ministerstvo dostat i její sponzor Jaromír Soukup. Ten už si ostatně roli náměstka vyzkoušel u zelené ministryně školství Dany Kuchtové. Dá se tedy jeho jednání chápat tak, že vyměnil Kuchtovou, která už přestala být politicky zajímavá, za Olgu Zubovou? "To je novinářská zkratka. Zubovou ani Kuchtovou jsem neřídil a neřídím. Vylučuji, že bych v dalších deseti letech byl ministr nebo náměstek. A přál bych si, aby tady DSZ byla za pět i více let," reaguje Soukup.

Také vedení ČSSD popírá, že by uvažovalo o Zubové v souvislosti s obsazením postu ministryně. "Kandidátem ČSSD na post ministra životního prostředí je Petr Petržílek. Logicky se tedy s nominací paní Zubové na tento post nepočítá," tlumočila mluvčí ČSSD Kateřina Blechová odpověď předsedy Paroubka.

Na druhou stranu: kdyby se někdo Paroubka zeptal v době, kdy Zubová nosila tričko s nápisem Nejsem Paroubkův hlas, zda bude na kandidátce ČSSD, nejspíš by to také vyloučil...

Tajemství přehrad: Unikát nad Mariánkami. Nejstarší zděnou hráz po pár letech zasypali

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku zemřel na koronavirus první lékař. Nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...