Jak odvrátit tvrdý zápas o tenčící se zásoby ropy, plynu a uhlí

  8:41
Světové hospodářství trýzní prudké zvýšení cen energií. Nemnoho států na Středním východě i jinde, které energie vyvážejí, sklízí obrovské zisky, ale zbytek světa trpí, neboť cena ropy se přehoupla přes 110 dolarů za barel a cena uhlí se zdvojnásobila.

Žádný rychlý lék na ceny ropy neexistuje. | foto: Profimedia.cz

Bez hojnosti laciné energie jsou ohroženy všechny aspekty globální ekonomiky. Společně se stoupajícími cenami ropy rostou například ceny potravin, zčásti kvůli vyšším výrobním nákladům, ale také proto, že zemědělská půda ve Spojených státech i jinde přechází od produkce potravin k výrobě biopaliv.

Bez nových technologií to nepůjde
Žádný rychlý lék na ceny ropy neexistuje. Vyšší ceny jsou odrazem elementárních poměrů nabídky a poptávky. Světová ekonomika – zejména Čína, Indie a další země v Asii – prudce roste, což způsobuje strmý nárůst globální poptávky po energii, zejména po elektřině a přepravě.

Globální dodávky ropy, zemního plynu a uhlí ovšem nedokážou jen tak držet krok, a to ani za pomoci nových objevů. Na mnoha místech navíc zásob ropy ubývá, neboť ropná pole jsou vyčerpaná.

Uhlí je poněkud větší dostatek a lze jej přeměňovat na kapalná paliva použitelná v dopravě. Jenže uhlí je nevhodnou náhražkou - dílem kvůli omezeným zásobám a dílem proto, že uvolňuje velké množství oxidu uhličitého na jednotku energie, a je tedy nebezpečným zdrojem uměle vyvolané změny klimatu.

Aby rozvojové země nadále těžily ze svižného hospodářského růstu a bohaté země se vyvarovaly propadu, bude zapotřebí vyvinout nové energetické technologie. Zaměřit bychom se měli na tři cíle: nízkonákladové alternativy k fosilním palivům, vyšší energetickou efektivitu a snižování emisí oxidu uhličitého.

Napájet by nás mohlo Slunce
Nejslibnější technologií v dlouhodobém výhledu je solární energie. Celkové sluneční záření dopadající na naši planetu je asi tisícinásobkem celosvětové komerční spotřeby energie. To znamená, že obrovské množství elektřiny pro značnou část okolního světa může dodávat i jen malá část povrchu země, obzvlášť v pouštních oblastech, jež jsou vystaveny vydatnému slunečnímu záření.

Například solární elektrárny v americké Mohavské poušti by mohly pokrýt více než polovinu spotřeby elektřiny USA. Sluneční elektrárny v severní Africe by mohly elektřinou zásobovat západní Evropu. A sluneční elektrárny v africkém Sahelu na jih od rozlehlé Sahary by mohly dodávat elektřinu do velké části západní, východní a střední Afriky.

Nejslibnějším konkrétním směrem vývoje v oblasti energetické efektivity je zřejmě "zásuvková hybridní technologie" pro automobily, jíž by se mohlo během příštích deseti let podařit palivovou účinnost u nových automobilů ztrojnásobit.

Myšlenka spočívá v tom, že by automobily jezdily především na akumulátory, dobíjené přes noc z elektrické sítě, a jako rezerva akumulátoru by sloužil benzinový hybridní motor. Společnost General Motors by mohla mít první model do roku 2010.

Nejvýznamnější technologií pro bezpečné ekologické využití uhlí je zachytávání a geologické ukládání oxidu uhličitého z elektráren spalujících uhlí. Tohoto "zachytávání a sekvestrace uhlíku" (CCS) je v zemích, které jsou předními spotřebiteli uhlí, naléhavě zapotřebí.

Klíčové technologie CCS jsou již vyvinuté; je načase přejít od podrobných plánů v rukou inženýrů ke zkušební realizaci v opravdové elektrárně.

U všech těchto slibných technologií by do vědy a nákladných prvních fází zkoušek měly investovat vlády. Bez alespoň částečného veřejného financování bude zavádění těchto nových technologií pomalé a nerovnoměrné.

Ostatně veřejných peněz se v raných etapách vývoje a zavádění do praxe dostalo většině zásadních technologií, které dnes považujeme za samozřejmé – namátkou jmenujme letadla, počítače, internet a nová léčiva.

Vlády se musí pohnout
Je tedy šokující a znepokojivé, že veřejné financování zůstává na nepatrné výši, neboť úspěch těchto technologií by mohl vyústit doslova v biliony dolarů ekonomického výstupu. Podle nejnovějších údajů Mezinárodní energetické agentury například americká vláda v roce 2006 investovala do výzkumu a vývoje v oblasti energetiky hubené tři miliardy dolarů. Očištěno o inflaci to od začátku osmdesátých let minulého století představuje propad zhruba o čtyřicet procent a dnes se tyto investice rovnají tomu, co USA utratí za armádu za pouhého jeden a půl dne.

Když se podíváme na podrobnosti, situace je ještě méně povzbudivá. Investice americké vlády do technologií obnovitelných energií (sluneční, větrné, geotermální, mořské a bioenergie) činily celkem skrovných 239 milionů dolarů, čili pouhé tři hodiny výdajů na obranu.

Výdaje na zachytávání a sekvestraci uhlíku dosáhly jen 67 milionů dolarů a výdaje za energetickou efektivitu všech typů (u budov, v dopravě a průmyslu) činily 352 milionů dolarů.

Samozřejmě že vývoj nových technologií v energetice není jen zodpovědností USA. Celosvětové spolupráce ve věci energetických technologií je potřeba proto, abychom zvýšili dodávky a zároveň zabezpečili, že využití energie bude bezpečné vzhledem k životnímu prostředí, zejména abychom zabrzdili změnu klimatu způsobenou využíváním fosilních paliv člověkem.

Nebylo by to správné jen ekonomicky, nýbrž i politicky, protože takový postup by mohl v našem společném zájmu sjednocovat svět, místo aby jej rozděloval v urputném zápase o tenčící se zásoby ropy, plynu a uhlí.

© Project Syndicate

Autor vyučuje ekonomii a řídí Institut Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...